نگهداري بهتر مواد غذايي و گل و گياه
نگهداري بهتر مواد غذايي و گل و گياه

نويسنده :مهري فتحي

نگهداري ميوه و سبزيجات

نکته ي 1-1- مي توانيد کاهو را داخل روزنامه بپيچيد و در داخل کيسه فريزر گذاشته و داخل پخچال قرار دهيد. هفته ها به همين صورت کاهو تازه مي ماند.
2-تمام ميوه ها داخل روزنامه براي مدت طولاني تازه مي ماند (انگور- سيب- گلابي و...)
3-خيار را مي توانيد بشوئيد. سپس آنرا کاملاً خشک کنيد. داخل ظرف دربسته قرار داده و داخ يخچال بگذاريد .براي مدت طولاني تازه مي ماند.
4-سبزي خوردن را هم مي توان مانند خيار نگهداري کرد و همچنين داخل پارچه درون يخچال هم تازه مي ماند.

نگهداري سيب زميني

نکته ي 2-1- چند عدد سيب درختي لابه لاي سيب زميني ها بريزيد، سيب زميني ها تازه مي ماند.
2-مي توانيد روي سيب زميني ها را با پارچه ي مشکي بپوشانيد تا مانع رسيدن نور به آنها شود. با اين روش نيز سيب زميني ها تازه مي ماند.

نگهداري غوره

نکته ي 3-اگر غوره تازه دوست داريد مي توانيد غوره را از خوشه جدا کنيد داخل ظرف ريخته و روي آن آبغوره بريزيد البته بايد توجه داشته باشيد که،حتماً داخل يخچال نگهداري کنيد. به اين روش غوره غوره مي گويند.

نگهداري رطب:

نکته ي 4- اگر از جمله ي کساني هستيد که رطب بيشتر از خرما دوست داريد، براي نگهداري و ذخيره ي رطب آن را داخل ظرف دربسته ريخته و داخل فريزر بگذاريد، هم تازه مي ماند و هم اينکه يخ نمي بندد و هميشه مي توانيد رطب تازه داشته باشيد.

نگهداري زرشک:

نکته ي 5- براي نگهداري زرشک آن را داخل فريزر قرار دهيد هم تازه مي ماند و هم يخ نمي بندد.

نگهداري هويج

نکته ي 6- براي نگهداري هويج و چغندر آنها را داخل صندوق ريخته و روي آن شن نرم بريزيد بطوريکه به هم نچسبند و از هم فاصله داشته باشند.

نگهداري آرد

نکته ي 7- آرد را بايد در جاي خشک و تاريک نگهداري کنيد تا از خراب شدن آن جلوگيري شود.

نگهداري روغن

نکته ي 8- براي نگهداري روغن از ظروف شيشه اي استفاده نکنيد. ظروف سفالي يا لعابي براي اينکار مناسبتر است. اگر خواستيد از ظروف شيشه اي استفاده کنيد از شيشه اي استفاده کنيد، که رنگ آن تيره و کدر باشد.

نگهداري چاي عطري

نکته ي 9- اگر در خانه از چاي عطري استفاده مي کنيد براي اينکه بعد از مدتي چاي، عطر خود را از دست ندهد چاي را داخل ظرف در بسته نگهداري کنيد و اگر از خود پاکت چاي استفاده مي کنيد، پاکت چاي را داخل
کيسه ي پلاستيکي قرار دهيد و در کيسه را محکم گره بزنيد، تا عطر آن تا آخر باقي بماند.

نگهداري نان

نکته ي 10- 1-اگر داخل کيسه ي نان يک پر ساقه کرفس بگذاريد نان مدت بيشتري تازه مي ماند.
2-مي توانيد نانها را داخل پلاستيک فريزر قرار داده و داخل فريزر نگهداري کنيد. در موقع لزوم نانها را از فريزر خارج کرده و داخل سيني با حرارت کم، گرم کنيد.

چند نکته در مورد نگهداري حبوبات

نکته ي 11- 1- لابه لاي حبوبات چند برگ از درخت گردو قرار دهيد.
2-حبوبات را با نمک فراوان مخلوط کنيد.
3-حبوبات را داخل فريزر نگهداري کنيد.
4-مي توانيد حبوبات را فقط يک جوش داده (آب را جوش آورده حبوبات را داخل آبجوش بريزيد تا يک جوش بخورد) داخل آبکش ريخته و آنرا خشک کنيد به هيچ عنوان دچار آسيب ديدگي نمي شود (روش قديمي ها).

چند نکته در مورد نگهداري کيک

نکته ي 12-اگر قسمتي از کيک معمولي را خورده ايد و بقيه ي آنرا مي خواهيد نگهداري کنيد يک تکه نان را آب بزنيد و روي کيک قرار دهيد.و آنرا در جعبه بگذاريد و در يخچال قرار دهيد. رطوبت نان سبب مي شود کيک تازه بماند. در صورتي که کيک شما ميوه اي است چند قاچ سيب کنار آن بگذاريد و داخل يخچال قرار دهيد.

روش نگهداري کيک خامه اي

نکته ي 13- کيک خامه اي را داخل جعبه ي کيک قرار دهيد سپس جعبه را داخل کيسه پلاستيک گذاشته در آن را محکم ببنديد و در يخچال قرار دهيد. کيک خامه اي درون فريزر تازه مي ماند.

روش نگهداري بيسکويت

نکته ي 14-اگر مي خواهيد بيسکويت شما ترد و شکننده باشد و صداي مخصوص خود را داشته باشد. چند حبه قند داخل جعبه بيسکويت بيندازيد. در ضمن هرگز بيسکويت را در قوطي يا پاکت پلاستيکي قرار ندهيد.

خشک کردن و نگهداري سبزيجات

نکته ي 15-بيشتر خانمها سبزيها را به صورت خشک استفاده مي کنند. بايد در نظر داشته باشيد که سبزيها را حتماً در سايه خشک کنيد تا تغيير رنگ ندهند. در ضمن سبزيهاي خشک را نبايد بيشتر از 6 ماه نگهداري کرد. زيرا کهنه مي شوند و خاصيت خود را از دست مي دهند.

نگهداري پنير

نکته ي 16-براي جلوگيري از خشک شدن پنير دستمالي را که با
سرکه مرطوب کرده ايد دور پنير بپيچيد.

نگهداري دانه ذرت

نکته ي 17-دانه ي ذرت را داخل فريزر نگهداري کنيد. با اينکار از چروک شدن ذرت جلوگيري مي شود. قبل از اينکه دانه هاي ذرت را بو بدهيد، کمي آب سرد روي آن بريزيد.

نگهداري کشک

نکته ي 18-براي نگهداري کشک سائيده مي توانيد کشک ها را داخل قالب جا يخي ريخته و داخل فريزر بگذاريد، تا يخ ببندد. سپس آنها را از قالب جدا گرده داخل کيسه فريزر ريخته و داخل فريزر نگهداري کنيد و در موقع لزوم از آن استفاده کنيد.

نگهداري آبليمو در يخچال

نکته ي 19-اگر شيشه ي آبليمو را در يخچال مي گذاريد حتماً درب آنرا ببنديد چون باعث مي شود که عمر يخچال کوتاه شود.

نگهداري قارچ:

نکته ي 20-قارچ را نبايد شست بلکه بايد آن را داخل پاکت کاغذي بسته بندي و در فريزر نگهداري کنيد اگر قارچ را داخل کيسه پلاستيک بگذاريد خراب مي شود.

يخ و يخچال

توضيحي در مورد يخچال:

نکته ي 1-اگر به علت مسافرت و يا هر دليل يخچال را به مدت طولاني خاموش مي کنيد حتماً يخچال را کاملاً تميز کنيد و درب آن را باز بگذاريد. در غير اينصورت يخچال بوي بسيار بدي مي گيرد، که بر طرف کردن بوي بد آن هم مشکل است، اگر مدتي طولاني درب يخچال بسته بوده و بوي بدي گرفته است. قند سوخته را درون يخچال قرار داده و درب آن را ببنديد تا بوي بد آن گرفته شود.
هرگز روي تورهاي درون يخچال پوشش پلاستيکي قرار ندهيد، تا جريان هوا به راحتي در همه جاي يخچال وجود داشته باشد. براي تميز کردن يخچال ابتدا تمام محتويات يخچال را از آن خارج کنيد. برفکها را آب کنيد. سپس با آب نيم گرم و کمي صابون همه جاي يخچال را تميز کنيد. و با محلول آب و جوش شيرين بو زدايي کنيد و با حوله يخچال را کاملاً خشک کنيد و مواد را به يخچال انتقال دهيد. براي اينکه يخچال شما بو نگيرد تمام ميوه ها و سبزيجات را در پلاستيک و يا ظرف دربسته قرار دهيد. و براي بوزدايي يخچال مي توانيد از يک تکه ذغال استفاده کنيد و يا کمي خردل را درون ظرف کوچکي بگذاريد و درون يخچال قرار دهيد.
مغز بادام، مغز گردو، آرد گندم، آرد برنج و پودر نارگيل را حتماً درون يخچال نگهداري کنيد.

نوار دور درب يخچال سالم است يا نه:

نکته ي 2-براي اينکه متوجه شويد که درب يخچال شما محکم بسته شده يا خير از يک کاغذ روزنامه استفاده کنيد، به اينصورت که کاغذ روزنامه را بين يخچال و درب آن قرار دهيد و درب يخچال را ببنديد، و روزنامه را بکشيد اگر به راحتي روزنامه از درب يخچال جدا شد، معلوم مي شود که نوار دور درب يخچال اشکال دارد و بايد آنها را عوض کرد و اگر به راحتي جدا نشد نوارها سالم است.

جلوگيري از بو گرفتن يخچال:

نکته ي 3-تمام موادغذايي را که مي خواهيد داخل يخچال قرار دهيد داخل پلاستيک فريزر بگذاريد تا بوي مواد غذايي داخل يخچال پخش نشود.

از بين بردن بو داخل يخچال:

نکته ي 4-تکه اي ذعال داخل يخچال قرار دهيد البته هرچند وقت يکبار ذغال را بايد عوض کرد.

چند نکته در مورد آب کردن برفکهاي يخچال:

نکته ي 5-براي تميز کردن برفکهاي يخچال از دو روش مي توانيد استفاده کنيد:
1-پنکه را روي صندلي قرار داده و سر آن را به طرف جايخي قرار دهيد و آن را روشن کنيد، با اينکار برفکهاي يخچال آب مي شود. (فصل تابستان).
2-مي توانيد از آب جوش استفاده کنيد، ظرف را پر از آب جوش کرده و داخل جايخي قرار دهيد و در يخچال را ببنديد، با اينکار بعلت سردو گرم شدن محيط برفکها کاملاً آب مي شود (فصل زمستان). براي تميز کردن داخل يخچال مي توانيد از مخلوط جوش شيرين و آب استفاده کنيد.

يخ شفاف و بلوري:

نکته ي 6-براي اينکه يخ شما شفاف و بلوري شود. از آب جوشيده ي سرد شده استفاده کنيد خواهيد ديد که يخ شفاف و بلوري بدست آورده ايد.

زود يخ بستن آب:

نکته ي 7-براي اينکه آب زودتر يخ ببندد بهتر است که تمام يخهاي جا يخي را در آوريد. بجز يکي از آنها زيرا بصورت پيوند عمل مي کند مانند يک قاشق ماست درون شير که باعث مي شود شير به ماست تبديل شود همان تکه يخ باعث مي شود تمام قسمت هاي قالب جايخي زودتر يخ ببندد.

يخ و جراحي خانگي:

نکته ي 8-اگر تيغ يا خرده شيشه يا تراشه ي چوب در جايي از بدنتان فرو رفته بود و خواستيد آن را خارج کنيد، از يک تکه يخ استفاده کنيد تکه اي از يخ را روي محل مورد نظر بماليد، تا بطور موقت بي حس شود و تيغ يا هر جسم ديگر را از بدن خارج کنيد.

درمان کوفتگي:

نکته ي 9-اگر هرجاي بدن شما دچار کوفتگي شد يک تکه يخ را بر روي کوفتگي بماليد باعث مي شود ورم و کبودي آن را کاهش دهد.

يخ و خوردن دارو:

نکته ي 10-اگر مجبور بوديد داروي تلخ و يا بد طعمي را بخوريد تکه اي يخ را کمي در دهان خود نگه داريد. تلخي دارو را احساس نخواهيد کرد.

يک سليقه براي درست کردن شربت:

نکته ي 11-براي اينکه شربت زيباتري جلوي مهمانتان بگذاريد از اين روش استفاده کنيد: وقتي که آب براي يخ در قالب يخ مي ريزيد، در هر کدام يک توت فرنگي، آلبالو، گيلاس، دانه ي انگور و يا هر ميوه ي کوچک ديگري قرار دهيد. وقتي که يخ بست يخها را که داخل ليوان شربت مي اندازيد، منظره ي بسيار زيبايي بوجود مي آيد و سليقه ي وافر شما را نشان مي دهد.

گل و گياه

نور کافي براي گلخانه:

نکته ي 1-همانطور که ميدانيم گياهان احتياج به نور خورشيد دارند. در تابستان اگر نور خورشيد مستقيم به گياهان بخورد، باعث از بين رفتن آنها مي شود. براي رفع اين مشکل کمي خاک را با آب مخلوط کنيد و روي شيشه گلخانه خود بريزيد. در زمستان نيز با آمدن باران مخلوط آب و خاک شسته شده و نور کافي به گلها مي رسد.

از چه آبي براي آبياري استفاده کنيم:

نکته ي 2-1- به دليل وجود کلر در آب لوله کشي بهتر است از ريختن مستقيم آب لوله کشي براي آبياري استفاده نکنيم. بلکه 3 -2 ساعت آب را در محيط خانه قرار داده و بعد براي آبياري از آن استفاده کنيم تا کلر آن ته نشين شود.
2-اگر تخم مرغ آبپز کرديد آب آن را دور نريزيد. چون به دليل دارا بودن املاح معدني بهترين آب براي گلدانهاي شما مي باشد.
3-اگر خواستيد آب آکواريوم ماهي را عوض کنيد؛ آب آن را دور نريزيد؛ زيرا بهترين کود براي گلها مي باشد.
4-آبي که در آن سبزي شسته ايد، بهترين آب براي گلدانها مي باشد.

غذا دادن به گلدانها:

نکته ي 3-همانطور که مي دانيد گياهان علاوه بر آب احتياج به غذا دارند. براي اين منظور هر شش بار که به گلدان آب داديد، يکبار بايد به گلدان غذا بدهيد. که در تابستان اين مدت کمتر و در زمستان اين مدت طولاني تر مي شود.

اگر گياه بر اثر بي آبي خشک شد چه بايد بکنيم:

نکته ي 4-اگر بدليل رفتن به مسافرت گلدان شما خشک شد با يک بار آبياري آب مورد نياز گلدان تأمين نمي شود. زيرا وقتي گياه را از گلدان خارج مي کنيد مي بينيد که تمام قسمتهاي خاک خيس نيست. به همين خاطر ظرفي را پر از آب کنيد و گلدان را درون آب قرار دهيد. بصورتي که تا نيمه گلدان در داخل آب قرار بگيرد با اينکار گياه آب مورد نياز خود را از طريق
ريشه جذب مي کند.

براي جلوگيري از شته:

نکته ي 5-مي توانيد يک عدد سير را درون گلدان خاک کنيد. اين کار براي اين است که شته جرأت نزديک شدن به گل را پيدا نکند.

در مسافرت نگران آبياري گلها نباشيد:

نکته ي 6-روش اول: قبل از مسافرت يک تشت بزرگ پلاستيکي و يا وان حمام را براي گلها اختصاص دهيد. به اين صورت که حوله اي داخل تشت و يا وان حمام پهن کنيد و آن را کاملاً خيس کنيد. سپس تمام گلدانها را روي حوله قرار دهيد. با اين کار با خيال راحت به مسافرت برويد و نگران آبياري گلهايتان نباشيد.
روش دوم:يک بطري نوشابه را پر از آب کنيد و آن را وارونه داخل خاک کنيد به صورتي که سرشيشه داخل خاک شود. به اين ترتيب گلدان شما مدتي از آب ذخيره شده ي داخل بطري استفاده مي کند.

دستگاه بخار براي گلدانها بسازيد

نکته ي 7-در زمستان گلدانها احتياج به بخار دارند به اين منظور دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار دهيد، (البته بدون داروي بخور،) زيرا براي شادابي گلدانها، بخار بسيار مناسب است و در تابستان بايد گياهان خشک باشند پس بايد گلدانها در جايي قرار بگيرند که باد کولر آنها را خنک کند.

آب پاش براي گلها:

نکته ي 8-اگر فرصت داشته باشيد، سعي کنيد هميشه با آب پاش بر روي خاک آب بپاشيد. در ضمن با آب پاش برگ گياهان را آب پاشي کنيد. براي شادابي گياهان بسيار مفيد است.

استفاده از قرص LD براي رشد بهتر گلها:

نکته ي 9-تجربه نشان داده است که اگر هرچند وقت يکبار براي هر گلدان يک عدد قرص LD را در آب حل کنيد و به گلدانها بدهيد، در رشد آنها تأثير به سزائي دارد.

تميز کردن برگ گلها:

1-براي تميز کردن و زيبايي گلها مي توانيد از گلسيرين استفاده کنيد. چند قطره گليسيرين را روي پارچه ي نرمي بريزيد. سپس گلها را تميز کنيد. تأثير گليسيرين را روي برگ گلها امتحان کنيد.
2-از مخلوط مساوي آب و شير استفاده کنيد. پارچه ي نرمي را آغشته به مخلوط آب و شير کنيد و برگها را تميز کنيد.

فاصله بين گلدان و بشقاب زير آن:

نکته ي 10-همانطور که مي دانيد اگر گلدان داخل بشقاب باشد و آبي که از گلدان خارج مي شود در بشقاب جمع شود، باعث از بين رفتن ريشه گياه مي شود براي اينکه آب داخل بشقاب به ريشه گياه نرسد. بايد بين گلدان و بشقاب فاصله بيندازيد. براي اين منظور سنگ مرمر يا سنگ سفيدي
را به تکه هاي کوچک بشکنيد. براي هر گلدان 3 تکه سنگ در سه جهت گلدان قرار دهيد تا گلدان روي سنگها قرار بگيرد.

قلمه زدن گلها:

نکته ي 11-براي قلمه زدن گلها مي توانيد از ماسه استفاده کنيد. ساقه ي گياه را به اندازه ي 3 -2 سانتيمتر داخل ماسه قرار دهيد و هر روز به آن آب دهيد، تا ريشه کند. بعد از ريشه کردن به گلدان اصلي منتقل کنيد. بهتر است روي ظرف قلمه را با پلاستيک فريزر بپوشانيد تا زودتر ريشه کند.
اگر قلمه را خواستيد درون آب قرار دهيد، درون ظرف آب يک حبه قند بيندازيد تا غذاي گياه تأمين شود.

نگهداري گلهاي تزئيني براي چند روز:

نکته ي 12-براي اينکه گلهاي تزئيني مدت بيشتري عمر کنند داخل آب گلدان يک حبه قند بيندازيد، تا غذاي آن تأمين شود.

تميز کردن گلدانها:

نکته ي 13-اگر گلدانهاي بلوري و سراميک شما جرم گرفته باشند، درون گلدان سرکه يا آب نمک غليظ بريزيد بعد از چند ساعت گلدان را بشوييد کاملاً تميز مي شود.

از بين بردن کرمهاي داخل خاک:

نکته ي 14-اگر ديديد که خاک گلدان شما کرم دارد. براي از بين بردن کرم داخل خاک به اين روش عمل کنيد: تشتي را تا نيمه پر از آب کنيد.
سپس گلدان را درون آب قرار دهيد بصورتي که تا نيمه ي گلدان آب باشد. نصف روز به همين صورت بگذاريد بماند با وجود آب چون کرمها نمي توانند نفس بکشند. از ته گلدان داخل آب مي شوند به اين صورت کرمها از بين مي روند. بايد توجه داشته باشيد که بين کف گلدان و تشت آب چند سانتيمتر فاصله ايجاد شود.

راست ماندن گلها:

نکته ي 15-مي دانيد که گلها هميشه به سمت نور بر مي گردند. به همين منظور هرچند وقت يک بار گلدان را برگردانيد. به اين صورت که گل بسمت نور متمايل مي شود. براي راست شدن گل، گلدان را هرچند وقت يکبار بچرخانيد تا کجي آن از بين برود.

استفاده از قرص آسپرين براي رشد گياهان:

نکته ي 16-مي توانيد 1 عدد قرص آسپرين را در آب حل کنيد، و هرچند وقت يکبار به گلدانها بدهيد براي رشد گياهان بسيار مناسب است.

بيشتر کردن عمر گل نرگس:

نکته ي 17-براي اينکه عمر گل نرگس بيشتر شود. يک عدد جو داخل ساقه ي گل نرگس فشار دهيد و داخل آب بگذاريد.

براي خشک کردن برگ سرخس و ساير برگها:

نکته ي 18-اگر بخواهيد برگهاي زيبا را خشک کنيد اتاقي را انتخاب کنيد که بچه ها به آن وارد نشوند. يک روزنامه را روي زمين پهن کنيد برگها را روي روزنامه بچينيد. و يک برگ روزنامه ي ديگر روي برگها قرار دهيد.
سپس يک پتو را چهار لا کرده و روي روزنامه بگذاريد و تا دو هفته سراغ آنها نرويد. بعد از دو هفته مي توانيد برگهاي زيبا و خشک شده را جمع کنيد.

نکته اي در مورد نگهداري گلهاي طبيعي:

نکته ي 19-براي نگهداري گلهاي طبيعي مهم ترين نکته عوض کردن آب گلدان است. هر روز آب گلدان را خالي کنيد ابتدا خود گلدان را با دقت بشوييد. تا جداره هاي آن کاملاً تميز شود. سپس آب تازه در گلدان بريزيد. انتهاي ساقه هاي ضخيم را يک برش بدهيد و گل را در آب تازه گلدان قرار دهيد.
توجه داشته باشيد که ارتفاع گل نسبت به گلدان بايد به اندازه اي باشد که آب براحتي به ساقه برسد. در برخي گلدانهاي کمر باريک علي رغم دهانه نسبتاً گشاد گلدان، ساقه ها، فضاي کمي براي پايين رفتن دارند شاخه ها و برگهاي اضافي انتهاي ساقه را بچينيد زيرا اين برگها داخل آب گنديده مي شود و آب گلدان را کدر مي کند.
در فصل گرما مي توانيد يک تکه يخ کوچک در آب گلدان بيندازيد. يک حبه قند کوچک براي نگهداري مقدار زيادي گل در گلدانهاي بزرگ مفيد است.

محل مناسب براي گلدان

نکته ي 20-حتي الامکان گلدان را در جايي قرار دهيد که هوايي معتدل و خنک داشته باشد. از قرار دادن گلدان در نزديک منابع حرارتي خودداري کنيد و در ساعاتي که هوا مناسب است، پنجره ها را باز کنيد تا هواي اتاق عوض شود.

طرز نگهداري گلهاي مصنوعي:

نکته ي 21-براي گلهاي مصنوعي مهم ترين نکته گردگيري به موقع است. اگر گلها را به طور مرتب گردگيري کنيد. تازگي و شفافيت خود را حفظ مي کنند. در مورد گلهاي قابل شستشو نيز مي توانيد در صورت کثيف شدن آنها به آرامي در مخلوط آب و پودر فرو ببريد و بگذاريد تا خشک شود.
منبع:کتاب اسرار خانه داري