راسخون پنجشنبه، 28 خرداد 1388 12:22:00

مسیر جاری :
 • صفحه اصلی/
 • مقالات/
 • علم و دانش/
 • علوم پايه/
 • فیزیک /
 • بازتابش داخلی کلی/

 • دفعات بازدید: 560 بار

  پنجشنبه، 28 خرداد 1388

  بازتابش داخلی کلی

  پنجشنبه، 28 خرداد 1388

  بازتابش داخلی کلی

  بازتابش داخلی کلی
  بازتابش داخلی کلی

  مفهوم فیزیکی

  در زوایای تابشی بزرگتر از زاویه بحرانی بر خلاف انتظار زاویه شکست بیشتر از 90 درجه می شود یعنی نور اجازه ورود به محیط دوم را ندارد این پدیده به وسیله محاسبات فیزیکی ، توجیحات فیزیکی ونیز آزمایش های عملی بررسی شده است. بنابراین از این پدیده در سایر ناحیه های طول موجی امواج الکترومغناطیسی نیز استفاده های وسیعی می شود.
  1. با استفاده از این پدیده آینه هایی با توان بازتابش بالا و بدون جذب ساخته اند که در ساختمان دستگاه های نوری مختلف از جمله لیزرها کاربرد وسیعی یافته اند.
  2. اساس بازتاب نور در فیبر های نوری بر بازتابش داخلی کلی استوار است اما فیبرهای نوری و موجبر نوری را با اپتیک موجی بررسی خواهیم کرد.
  3. اگر دامنه میدان موج عبوری به محیط دوم را با نظریات ماکسول بررسی نماییم دامنه میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی نور به طور نمایی وبه طور سریع میرا می شود واگر شدت نور را از این طریق در محیط دوم حساب نماییم جواب صفر خواهیم داشت زیرا انرژی نور وارد محیط دوم نمی شود.
  4. نفوذ ناچیز نور به محیط دوم در بازتابش داخلی کلی را میتوان بوسیله ترکیب دو منشور قائم الزاویه متساوی الساقین شیشه ای بررسی نموده که در دستگاه های لیزری از این ترکیب استفاده می نمایند.
  5. دستگاه های زیر در یایی ، دستگاه کپی لیزری ، آشکارساز های سو سوزن ، برخی سیستم های رادیو گرافی ، عینک های فوتو (جاذب نور)، برخی از منشورها و سیستم هایی که این منشور ها در آنها به کار رفته است و.... از مکانیزم عملی و محاسبات و تئوری های بازتابش داخلی کلی بر خوردارهستند.
  منبع: دانشنامه رشد  http://rasekhoon.net/article/show/136128/بازتابش-داخلی-کلی/


  تمامی حقوق این پایگاه متعلق به موسسه فرهنگی و هنری نور راسخون وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه می باشد.