چه زمانی اولین گوشی همراه اختراع شد؟

 

مترجم: سعید علیزاده
منبع : راسخون


 

آیا شما علاقه‌مند به دانستن تاریخ و توسعه تلفن همراه هستید؟ یا می‌خواهید بدانید که چه زمانی اولین گوشی همراه ساخته شد؟ در این صورت این مقاله را بخوانید.
گوشی‌های همراه تغییر چشمگیری را در صنعت ارتباطات به ارمغان آوردند. گسترش گوشی‌های همراه ارتباط از راه دور را تبدیل به مساله زمان و اهمیت آن کرد. مخترع نابغه تلفن همراه چه کسی است و چه زمانی آن‌را اختراع کرد؟ گوشی همراه در سال 1973 توسط دکتر مارتین کوپر، کارمند موتورولا اختراع شد. در تاریخ سوم آوریل 1973 اولین تماس از تلفن همراه ایجاد شد. تماس گیرنده هم طبیعتا دکتر کوپر بود. دریافت‌کننده اولین تماس از طریق موبایل هم جویل انجل، رئیس پژوهش در آزمایشگاه و رقیب دکتر کوپر بود. AT&T"s Bel

داستان اولین گوشی موبایل

قبل از گسترش گوشی‌های همراه، مردم از رادیوهای دوطرفه برای ارتباط استفاده می‌کردند. ایده پشت رادیوهای دوطرفه منجر به اختراع گوشی‌های همراه شد. در طول سال 1940، با دستگاه مخابره ترانزیستوری به دنبال رادیهای دوطرفه دستی که به وسیله باتری کار می‌کردند وارد بازار شد.
در سال 1947، داگلاس رینگ و راوی جوان در آزمایشگاه بل ایده سلول‌های شش ضلعی برای گوشی‌های موبایل را مطرح کردند. فیلیپ پورتر در آزمایشگاه بل با این ایده که برج‌های سلولی باید در گوشه و کنار سلول‌های شش ضلعی و نه در مرکزشان باشند وارد صحنه شد. وی همچنین پیشنهاد کرد که برج‌های سلولی باید آنتن‌های جهتی داشته باشند.
اریکسون در سال 1956 از کشور سوئد با سیستم اتوماتیک گوشی همراه وارد شد. این به عنوان MTA شناخته می‌شد و نیازی به کنترل دستی نداشت. نقطه ضعف این سیستم این بود که وزن تلفن‌ها 40 کیلوگرم بود. سال 1965 شاهد معرفی یک فن‌آوری تلفن همراه اصلاح شده‌ای بود که بر اساس سیگنال DTMF کار می‌کرد و از تلفن همراه سبک‌تری نیز استفاده می‌کرد.
تا سال 1970، گوشی‌های همراه باید در منطقه همراه خود باقی می‌ماندند و ادامه ارتباط حین تغییر منطقه و حرکت در آن‌ها معنی نداشت. سیستمی که به کاربران اجازه می‌داد حین تغییر منطقه هم تماسشان ادامه داشته باشد در سال 1970 معرفی شد. اختراع آن به Amos E. Joel, Jr یک مهندس آزمایشگاه بل نسبت داده می‌شود. شبکه ARP در فنلاند در سال 1971 تاسیس شد، و به عنوان اولین شبکه تجاری تلفن همراه موفق به رخ کشیده شد.