کوالکام برای انتقام باز می‌گردد

 

مترجم: پریسا مرتضوی
منبع:راسخون 

بزرگترین برنده کنگره جهانی موبایل 2016، نه یک تلفن همراه بود، نه یک تولیدکننده گوشی؛ بزرگترین برنده یک تولید کننده تراشه موبایل بود که توانست در این کنگره بدرخشد. کوالکام، که سال 2015 را به دلیل مشکلات مربوط به داغ کردن و توان پردازنده پرچم‌دار اسنپ‌دراگون 810، با موفقیت پشت سر نگذاشته بود، با نسل اسنپ‌دراگون 820 دوباره وارد میدان شده است. تقریبا تمامی تولیدکنندگان اسمارت‌فون‌ که در کنگره جهانی موبایل (MWC) حضور داشتند، یک دستگاه مجهز به اسنپ‌دراگون را در معرض نمایش گذاشتند.
گوشی‌های پرچم‌دار جدید سامسونگ Galaxy S7وS7 Edge ، در آمریکا از اسنپ‌دراگون 820 استفاده خواهند کرد. LG با گوشی ماژولار G5 رکورد خود را در ارائه گوشی‌های نوآورانه و هیجان انگیز شکست، این گوشی‌ها نیز با تراشه کوالکام به تمام دنیا عرضه خواهند شد.
سونی، مجموعه سه تایی گوشی‌های هوشمند جدید خود را ارائه داد. به نظر می‌رسد Xperia X Performance با بهره بردن از تراشه‌ی اسنپ‌دراگون، پرچم‌دار غیر رسمی این شرکت ژاپنی خواهد بود. امسال همه چیز با سال گذشته فرق داشت، در آن زمان سامسونگ تصمیم گرفته بود کاملا از خیر اسنپ‌دراگون 810 بگذرد، دیگران هم احتمالا برای جاسازی اسنپ‌دراگون 810 در بدنه ظریف و نازک گوشی‌های هوشمند مدرن خود، در تقلا بودند.
Mi 5 محصول شائومی و Elite x3 محصول HP دو گوشی خبرساز دیگر درMWC بودند که هر دو از چیپست اسنپ‌دراگون 820 بهره می‌برند. کوالکام تنها بر گوشی‌هایی که در صدر قرار دارند، فرمانروایی نمی‌کند؛ گوشی‌هایی همچونCAT S60 و سری دیزایر HTC نیز از سیلیکون آن استفاده می‌کنند.
شائومی رویداد خود را به همراهی کوالکام و با لوگوی اسنپ‌دراگون برگزار کرد، تا به تراشه‌ای که پرچمدار جدیدش از آن بهره می‌برد، ادای احترام کرده باشد. LG هم بیش از آن‌چه وظیفه ایجاب می‌کرد، به شریک سخت افزاری‌اش اهمیت داد و طی رونمایی G5 از مدیر عامل اجرایی کوالکام، استیو مولانکوف دعوت کرد و به تمجید از شرکت او پرداخت. این واکنشی بود که مشتریان خشنود کوالکام در کنگره جهانی موبایل 2016 نشان دادند.
دلیل رضایت شرکای کوالکام زمانی آشکار می‌شود که موبایلی دارای اسنپ‌دراگون 820 را در دست می‌گیرید: این دستگاه‌ها بسیار سریع هستند. من تمام گوشی‌هایی را که نام برده شد، در کنگره جهانی موبایل امتحان کردم و تنها موردی که مرا مایوس کرد، ارزان‌ترین محصول HTC بود که از تراشه‌های نسل گذشته استفاده می‌کرد. آخرین سیلیکون کوالکام در ترکیب با کارآمدی اندروید مارشمالو (Marshmallow) کوتاه‌ترین میان‌بری است که تجربه کاربری رضایت‌بخشی را برای هر سازنده موبایل به همراه می‌آورد. این شبیه نوعی تقلب است: با بررسی اندروید و اسنپ‌دراگون محصول، می‌توانید 95% مطمئن شوید که تجربه کاربری خوبی خواهید داشت. دوربین‌ها سریع هستند، گرافیک‌های با کیفیت بالا به راحتی مدیریت می‌شوند و کوالکام تضمین می‌کند که همه‌ی این‌ها با قدرتی بیش از قبل انجام می‌شوند.

اندروید مارشمالو + اسنپ‌دراگون 820
مشخصه سال 2016 خواهند بود

کوالکام گرچه هنوز همچون چند سال پیش بر قلمرو تراشه‌های موبایل فرمانروایی نمی‌کند، اما امسال توانست گامی بلند برای رسیدن به جایگاه پیشین خود بردارد. پردازنده‌های اگزینوس سامسونگ، کرین هوآوی و سری A اپل همگی رقیبان سرسخت کوالکام محسوب می‌شوند و به کوالکام یادآوری می‌کنند که هنوز نباید از خود احساس رضایت کند. مدیاتک، شرکتی که پیش از این تمام تلاش خود را برای سرقت سهم بازار از کوالکام به کار برده بود، پس از شکست در MWC، با قوای بیشتری به رقابت ادامه خواهد داد.
اتفاقی نیست که کوالکام مهم‌ترین تراشه خود را همزمان با مهمترین نمایشگاه موبایل عرضه کرد. کوالکام از ماه‌ها پیش در فکر تسخیر MWC بود، بسیاری از دیگر شرکت‌ها نیز همین رویا را در سر دارند اما کمتر شرکتی می‌تواند به موفقیتی همچون موفقیت امسال کوالکام دست یابد.