چگونگی تهیه‌ی پودر سیر

 

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع:راسخون
 

می‌توانید از پودر سیر به منظور چاشنی‌دار کردن مواد غذایی جهت گریل استفاده کرده و یا به عنوان جانشین سیر تازه در سایر غذاها اضافه کنید. این مقاله چگونگی درست کردن این ادویه را در اختیارتان قرار می‌دهد.
سیر تازه بخشی جدایی ناپذیر پخت و پز و آشپزی است، به این دلیل که به عنوان چاشنی در انواع غذا عمل می‌کند. به منظور افزودن آن در غذاها، پوست نازک و کاغذی آن را جدا کرده و حبه‌ها را از هم جدا می‌کنیم. اما ممکن است اتفاق افتد که زمان آماده کردن سیر را نداشته و یا سیر تازه در دسترس نداشته و تمام شده باشد. در چنین مواردی، می‌توانید از خمیر آماده‌ی مصرف سیر، پودر، پرک یا ورقه‌ و یا خرد شده‌ی سیر موجود در آشپزخانه استفاده کنید. و بجای خریداری پودر سیر از بازار می‌توانید آن در خانه درست کنید.
پودر سیر، نمونه‌ی خشک شده از حبه‌های سیر تازه بوده که آمیخته شده تا به شکل پودر در آید. نمک سیری با پودر واقعی سیر فرق دارد، به این دلیل که نمک سیری به شکل آمیخته شده‌ی پودر سیر و نمک معمولی اشاره دارد. 1 قاشق غذاخوری (8 گرم) از این پودر معادل 27 کالری است. این پودر منبع فیبر خوراکی، سلنیوم، فسفر و ویتامین B6 می‌باشد. میزان سدیم، کلسترول و چربی اشباع شده‌ی آن پایین بوده و همچنین برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی بسیار عالی است.
این ادویه را وارد رژیم غذایی خود کرده و از فوائد سلامتی بخش سیر برخوردارد شوید. مارک‌های معتبری از پودر سیر در بازار موجود است. اما با محصولات زیادی نیز برخورد خواهید کرد که خالص نمی‌باشند. خلاصه آنکه، مواد تقلبی دیگری به منظور افزودن بر رنگ و طعم آن و یا تنها به منظور کاهش قیمت تولید به آن افزوده می‌شود. اینجا است که تهیه‌ی پودر سیر در خانه اهمیت خود را نشان می‌دهد. باور کنید مراحل درست کردن آن بسیار ساده بوده و به استثنای خشک کردن، به هیچ وجه زمان زیادی جهت تهیه‌ی این چاشنی نمی‌برد.
طرز تهیه:
حبه‌های سیر تازه (ترجیحاً از بهترین نوع) را برداشته و پوست کاغذ مانند آن را جدا ساخته تا حبه‌ها از هم جدا شوند. برای کسانی که نخستین مرتبه است که این کار را انجام می‌دهند، می‌توانند با بوته‌های کوچک شروع کنند. در آینده و مراتب دیگر می‌توانند پودر سیر را به مقدار زیاد تهیه کنند.
هنگامی که پوست کندن آنها تمام شد، تمام حبه‌ها را درون آب کش ریخته و با آب بشویید. اجازه دهید آب آن خشک شده و حبه‌های سیر را به نازکی خرد کنید (یک پیاز یا بوته‌ی سیر بایستی 2 قاشق غذاخوری برش از آن بدهد) و یا می‌توانید حبه‌ها را از درازا نصف کنید.
گام بعدی خشک کردن برش‌های سیر است. برای این کار، می‌توانید از دستگاه خشک ساز یا آب زدا (در صورت در اختیار داشتن) و یا فر استفاده کنید. در خشک کردن با فر، آن را از قبل تا 500 درجه‌ی فارنهایت (260 درجه‌ی سانتی‌گراد) به مدت 20 دقیقه یا بیشتر گرم کنید.
درست قبل از گذاشتن برش‌های سیر در فر، درجه حرارت آن را به 125 درجه‌ی فارنهایت (667ر51 درجه‌ی سانتی‌گراد) کاهش دهید. به خشک کردن آنها به مدت 6 تا 8 ساعت ادامه داده و چک کنید که آیا به طور کامل خشک شده‌اند یا خیر. اگر برش‌های سیر ترد و شکننده شده باشند، آنگاه آنها را از فر بیرون آورید.
از یک مولینکس و یا دستگاه آسیاب استفاده کرده و برش‌های سیر خشک شده را تا زمانی که به پودر با کیفیت خوب تبدیل شود، آسیاب کنید. پودر سیر را به یک ظرف پلاستیکی دردار انتقال داده و محکم آن را ببندید. و یا می‌توانید در پلاستیکهای زیپی بریزید.
اضافه کردن نمک به پودر سیر لازم نیست. اما اگر ترجیح می‌دهید نمک سیری درست کنید می‌توانید پودر سیر را با نمک به مقیاس 1 به 4 مخلوط کنید. به همین روشی که در بالا اشاره شد آن را نگهداری کنید.
اگر از پودر سیر در پخت و پز روزانه خود استفاده می‌کنید، آنگاه به خاطر داشته باشید که یک حبه سیر تازه برای هر، "1" /"8" قاشق چایخوری پودر سیر افزوده می‌شود.