آیا شگفت زده  می شوید از این که بدانید صفحات لمسی چگونه کار می کنند؟ ما الان به شما خواهیم گفت!

 

مترجم : بهروزی
منبع:راسخون
 

گوشی های صفحه لمسی، انتخاب نسل امروز شده‌اند به همین دلیل دانستن روند کار آنها شدیداً جالب است.
صفحات لمسی محبوب‌ترین فصل مشترک بین کامپیوترها و کاربرانشان هستند. این صفحات به خاطر راحتی که فراهم می کنند، در انواعی از کاربردها نظیر کامپیوترها، تلفن های همراه و بازی‌های ویدویی به کار می روند. به طور خلاصه، صفحه‌ی لمسی یک وسیله ی ورودی است و برای این که به طور موثر عمل کند، نمایش لازم است. صفحه لمسی، کاربردی ندارد مگر این که به لوازم جانبی نظیر مانیتور کامپیوتر وصل شود و نرم افزار لازم نیز نصب شود. بخش های اصلی که این صفحات لمسی را تشکیل می دهند عبارتند از :
• سنسور لمسی
• کنترلر
• نرم افزار درایور
• کامپیوتر/ لپ تاپ/ وسایل دیگر
صفحات لمسی شبیه مانیتورها هستند و در اینجا نیز یک حلقه دور شیشه و یا یک روکش روی صفحه وجود دارد. در گام اول آنها به عنوان مانیتور کامپیوتر عمل می کنند. وقتی صفحه لمس می شود، لایه های حساس روی صفحه برای تبدیل لمس به سیگنال طراحی می‌شوند چون لایه ها سیگنال های الکتریکی را بین یک دیگر منتقل می کنند. سیگنال معمولاً با سنسورهای مختلفی که نصب می شوند، شناخته می شود. محرک لمس بر روی صفحه، لمس شما را همانند مکان نمای ماوس دسکتاپ شناسایی می کند.

نحوه ی کار صفحات لمسی :

به طور خلاصه، محرک های لمسی همانند ماوس کامپیوتر هستند. عموماً وظایف دکمه ی کلیک چپ ماوس با لمس کردن صفحه انجام می شود. تنها عیب صفحه لمسی این است که نمی توانید از آن برای راست کلیک که توسط ماوس مرسوم انجام می شود، استفاده بکنید. اگر گیم بازی می کنید و یا از هر نرم افزاری استفاده می کنید پس آن تشخیص نخواهد داد که آیا از ماوس استفاده می کنید و یا فقط از انگشتان خود.

صفحات لمسی مقاومتی :

این نوع صفحات لمسی، ابداعی‌ترین تکنولوژی صفحه لمسی تلقی می شوند. تکنولوژی مقاومتی را می توان صفحه کلید شفاف نامید. دو لایه زیر صفحه لمسی وجود دارد، لایه ی بالایی از پلی استر و لایه ی پایینی از شیشه ساخته شده است. وقتی شما، صفحه را لمس می کنید، پلی استر لمس می شود و مدار را کامل می کند، در نتیجه سیگنال های متناظر را می فرستد. تراشه‌ی مجتمع در چنین صفحاتی به تشخیص و شناسایی منطقه ی ویژه بر روی صفحه و یا دکمه هایی که لمس می کنید، کمک می کند.

تکنولوژی خازنی :

این صفحات لمسی از لایه های شیشه ای زیادی ساخته می شوند و به عنوان خازن عمل می کنند و میدان های الکتریکی بین صفحات شیشه ای ایجاد می کنند و سیگنال را هدایت می کنند. وقتی انگشتان، نزدیک صفحه آورده می شوند میدان الکتریکی بسته به موقعیت لمس بر روی صفحه فرق می کند.

پرتو صوتی اولترا سونیک :

در این نوع صفحات لمسی، صداهای فرا صوت به جای نور به کار می روند. فرکانس فرا صوت از لبه های صفحه تولید می شود و وقتی صفحه نمایش را لمس می کنیم، صوت تفسیر می شود و سیگنال ایجاد می شود.

تصویر برداری میدان نزدیک (NFI) :

در مکان های نظامی و مکان های دیگر که در آنجا تفسیر سیگنال ها دشوار است، تصویر برداری میدان نزدیک از اصل مداخله ی الکترو مغناطیسی استفاده می کند. تصویر برداری میدان نزدیک به تغییر میدان الکتریکی صفحات شیشه ای پاسخ می دهد. وقتی ما انگشتان خود را نزدیک هدف می آوریم میدان الکتریکی تغییر می کند در نتیجه لمس ما را ثبت می کند. برای مثال، وقتی ما دستان و یا بدن خود را در مقابل رادیو قرار می دهیم، امواج الکترو مغناطیسی رادیو از این عمل تأثیر می پذیرند. به طور مشابه در این تکنولوژی نیز هر چه دست شما نزدیک‌تر باشد، اثر بزرگ‌تر خواهد بود.
با راه پیدا کردن تکنولوژی های ابداعی به بازار الکترونیک، شگفت انگیز نیست که در آینده، ماوس وجود نداشته باشد.