مسائل طبي و بهداشتي خانواده
مسائل طبي و بهداشتي خانواده

نويسنده:مهري فتحی

سوختگي

نکته ي 1-در هنگام سوختگي بهتر است بلافاصله محل سوختگي را با آب سرد شستشو دهيد.
بر روي محل سوختگي کمي عسل بماليد. سريع خوب مي شود، مي توانيد به محل سوختگي کمي سيب زميني رنده شده هم بگذاريد.

خارش چشم:

نکته ي 2-اگر چشم شما بر اثر سرما خوردگي و يا هر چيز ديگر سوزش يا خارش داشته باشد. مي توانيد از چاي گل دم استفاده کنيد، به اين صورت که کمي از چاي گل دم را داخل ظرف کوچکي ريخته و بعد از سرد شدن چاي، چشمتان را داخل چاي باز و بسته کنيد.

سردرد:

نکته ي 3-اگر از سردرد رنج مي بريد مي توانيد از بخور بابونه استفاده کنيد بسيار مفيد است.

اعصاب:

نکته ي 4-اگر بخاطر مشکلات زندگي دچار ناراحتي اعصاب شديد، براي درمان اعصاب مي توانيد از يک ليوان جوشانده ي غليظ بابونه استفاده کنيد. براي درمان اعصاب بسيار مؤثر است.

معده:

نکته ي 5-براي درمان ناراحتي معده مي توانيد، از آب پونه استفاده کنيد. به اين صورت که پونه سبز را کوبيده آب آن را بگيريد و ميل کنيد. براي ناراحتي معده بسيار مفيد است، عرق نعناع هم براي ناراحتي معده مفيد است.

درمان کبد:

نکته ي 6-1-زرشک را خيس کرده ظرف آن را داخل يخچال قرار داده و هر روز از آن ميل کنيد.
2-خوردن کدو براي کبد بسيار مفيد است.

درمان مرض قند:

نکته ي 7-1-جوشانده ي شويد
2-خوردن کدو
3-مي توانيد تخم شنبيله را خوب بشوئيد و آن را خشک و آسياب کنيد. روزي يک قاشق مربا خوري از آن را با يک کاسه ي ماست مخلوط کرده و ميل کنيد.

درمان چربي خون:

نکته ي 8- 1-خوردن يک عدد گردو در روز.
2-خوردن شويد با غذا و يا جوشانده شويد.
3-خوردن کدو.
4-خوردن خرفه.

درمان سرما خوردگي:

نکته ي 9-1-براي درمان سريع سرما خوردگي از مخلوط شير و عسل استفاده کنيد بسيار مؤثر است.
2-مي توان 2 قاشق غذا خوري عسل داخل ظرف کوچک ريخته و يک عدد ليمو ترش روي آن بريزيد و روي بخار آب جوش قرار دهيد بعد از کمي گرم شدن و آب شدن عسل، آن را ميل کنيد. سرما خوردگي شما سريع درمان مي شود.
3-اگر بر اثر سرما خوردگي سرفه هاي شديد مي کنيد، مي توانيد داخل شلغم را خالي کنيد 2 قاشق غذا خوري شکر بريزيد و داخل يخچال بگذاريد. بعد از يک شب شکر آب مي شود آب شکر براي درمان سرما خوردگي و سرفه بسيار مفيد است.

درمان ميگرن:

نکته ي 10-اگر از درد ميگرن رنج مي بريد مي توانيد از ته خيار اصفهاني که تلخ است استفاده کنيد، به اين صورت که آب قسمت تلخ خيار را بگيريد و با قطره چکان داخل بيني بچکانيد بسيار مفيد است.

درمان سينوزيت:

نکته ي 11-1- کمي نمک با آب جوشيده ي سرد شده مخلوط کنيد، و داخل بيني بچکانيد.
2-از بخور آب و کاه جو استفاده کنيد بسيار مفيد است.

درمان کک مک:

نکته ي 12-1آب شاهي را به صورت بماليد.
2-تخم شاهي را آسياب کرده، و خيس کنيد و بعد بمدت نيم ساعت روي صورت بماليد و بعد صورتتان را با آب و صابون کاملاً بشوييد.

بهترين کرم براي صورت:

نکته ي 13-1از يک کدو تنبل استفاده کنيد. چند قطره روغن زيتون روي تکه اي از کدو تنبل بريزيد. سپس بگذاريد روي اجاق گاز آنقدر بماند تا روغن پس دهد روغن بدست آمده بهترين کرم براي صورت است.

درمان زنبور گزيدگي:

نکته ي 14- 1-از عسل استفاده کنيد.
2-روي محل زنبور گزيدگي گوگرد بماليد.

از بين بردن کنه:

نکته ي 15-براي از بين بردن کنه از سيگار روشن استفاده کنيد و بر روي قسمتي از بدن که کنه چسبيده است، آتش سيگار را نزديک کنيد تا کنه از بدن جدا شود.

درمان بوي بد دهان:

نکته ي 16-براي رفع بوي بد دهان هر روز دهانتان را 3 - 2 بار با آبليمو شستشو دهيد.

با بچه هايي که دير حرف مي زنند چه بايد کرد؟

نکته ي 17-مي توانيد روزي يک تخم کبوتر را بپزيد و به آنها بدهيد. در ضمن خوردن گنجشک هم براي اين بچه ها مفيد است.

گلو درد:

نکته ي 18-مقداري آب هويج با شير ناشتا بخوريد، بسيار مفيد است. خوردن شلغم پخته و يا آب شلغم پخته ي کم نمک براي درمان گلو درد مفيد است.

گرفتگي صدا و سينه درد:

نکته ي 19- 1-خوردن باميه ي پخته صدا را باز مي کند و درد سينه را تسکين مي دهد.
2-خوردن جوشانده برگ جعفري روزي 3-2 بار گرفتگي صدا را باز مي کند.

ماهيچه براي کمبود آهن:

نکته ي 20-اگر بچه ي 1/5 تا 2 سال به بالا داريد و با کمبود آهن مواجه است يک عدد ماهيچه گوسفند را بگذاريد خوب بپزد. سپس با ماست مخلوط کرده و داخل مخلوط کن بريزيد و خوب مخلوط کنيد. اين غذا را هر روز يا يک روز در ميان به بچه تان بدهيد کمبود آهن او رفع مي شود.
پسته، شيرموز و آب هويج نيز براي فقر آهن مفيد است.
سردرد زائو: (خانمهايي که تازه زايمان کرده اند)
نکته ي 21-کساني که تازه زايمان کرده اند و دچار سردرد شده اند مي توانند آرد نخود را با زرده تخم مرغ و عسل بصورت خمير درست کرده به روي پيشاني و وسط سرشان بگذارند، سردرد آنها رفع مي شود.

براي واريس پا:

نکته ي 22-شنا کردن، پياده روي و دوچرخه سواري مفيد است. ولي کوهنوردي و سرپا ايستادن، واليبال و گرماي شديد مضر است هر روز يک حبه سير بخوريد براي واريس مفيد است.

براي لطافت پوست صورت:

نکته ي 23-گيلاس له شده روي صورت بگذاريد بسيار مفيد است.

معاينه گلوي کودک بدون گريه:

نکته ي 24-هنگاميکه مي خواهيد گلوي فرزندتان را معاينه کنيد يک آبنبات چوبي در جلوي دهان او نگه داريد، نه تنها گريه نمي کند بلکه خوشحال هم مي شود.

اگر مي خواهيد موي لطيفي داشته باشيد:

نکته ي 25-بعد از شستن سر با شامپو، 2 قاشق غذا خوري آبليمو يا سرکه سفيد را در يک ليتر آب حل کنيد و سرتان را با آن آبکشي کنيد، با اينکار موهاي شما لطيف و فرم پذير مي شود.

کرم طبيعي براي اطراف چشم:

نکته ي 26-قبل از خواب مقداري روغن کرچک بدون بو، به اطراف چشمانتان بماليد.

خيار براي رفع خستگي چشم:

نکته ي 27-اگر مايليد خستگي چشمان خود را رفع کنيد خيار را روي چشمان بسته قرار دهيد، خستگي چشم و پف کردگي آن بر طرف مي شود.

دندانهاي سفيد و شفاف:

نکته ي 28-اگر مي خواهيد دندانهايتان سفيد و شفاف باشد، بعد از مسواک زدن، مسواک خيس را داخل جوش شيرين زده و با آن دندانهايتان را مسواک کنيد.

نمک بعد از مسواک زدن:

نکته ي 29-اگر مي خواهيد هميشه دندانهايتان سالم بماند، بعد از مسواک زدن کمي نمک در آب حل کرده و چند دقيقه اي در دهانتان نگه داريد همه ي ميکروبها کشته خواهند شد.

ناخن نشکن:

نکته ي 30-اگر ناخن شما شکننده است انگشتان خود را درون فنجاني آب گرم همراه با جوش شيرين گذاشته تا خيس بخورد. بعد از خشک شدن ناخنها را با روغن بادام چرب کنيد.
راه ديگر اينکه انگشتان خود را داخل آبليمو قرار دهيد. بعد از چند دقيقه دستتان را بشوئيد.

استفاده از توت فرنگي براي شفافيت دندان:

نکته ي 31-اگر مي خواهيد دندانهاي شفافي داشته باشيد، يک توت فرنگي را کاملاً له کنيد. مسواک را درون آن زده و به دندانهاي خود بکشيد دندانهايتان سفيد و شفاف مي شود.

جوش صورت:

نکته ي 32-اگر صورتتان جوش مي زند بهتر است نکات زير را رعايت نماييد:
1-از خوردن غذاهاي چرب بپرهيزيد.
2-در خوردن تخم مرغ افراط نکنيد.
3-از خوردن تخمه ي گل آفتاب گردان بپرهيزيد.
4-بصورت خود آبليموي تازه بزنيد.
5-از دستکاري جوشها خودداري کنيد.

طرز درست کردن چند سرمه:

نکته ي 33-همان طور که مي دانيد سرمه براي جايي از بدن بکار مي رود که حساسترين قسمت بدن مي باشد و بايد دقت داشته باشيم. سرمه اي را که استفاده مي کنيم، حتماً بهداشتي باشد، براي اين منظور در اينجا طرز درست کردن سرمه را آموزش مي دهيم، تا شما با خيال راحت از سرمه اي که خودتان تهيه کرده ايد استفاده کنيد.

سرمه قلم گاو:

نکته ي 34-ابتدا قلم گاو يا گوساله را از وسط نصف کرده و تمام مغز آن را خارج کنيد.سپس اين مغزها را داخل کاسه اي ريخته و روي بخار آب بگذاريد، تا کاملاً آب شود. حالا کاسه را از روي بخار آب برداشته و با دو عدد آجر بر روي زمين يک اجاق درست کنيد. سپس کاسه را روي اجاق گذاشته و داخل آن را يک تکه پنبه و يا يک تکه باند گاز قرار دهيد. به صورتي که مقداري از باند يا پنبه بيرون از روغن باشد، حالا آن باند يا پنبه را آتش بزنيد و يک ظرف بر روي آن برگردانيد، البته در نظر داشته باشيد که بين آنها فاصله باشد و گرنه آتش خاموش مي شود و حالا دود حاصل از سوختن به ظرف بالا مي چسبد و سرمه را بوجود مي آورد، مي توانيد هر دفعه سرمه ها را خالي کنيد تا به داخل ظرف برنگردد.

سرمه بادام:

نکته ي 35-ابتدا تعدادي بادام را مغز کنيد. يک عدد سوزن يا ميله ي باريک را درون يک مغز بادام فرو ببريد و روي شعله گاز قرار دهيد. وقتي که بادام روشن شد آن را داخل کاسه انداخته و ظرفي روي آن بگذاريد، با سوختن بادام دود به طرف ظرف، بالا رفته و سرمه را بوجود مي آورد.

سرمه فندق:

نکته ي 36-سرمه فندق هم به طريق سرمه بادام تهيه مي شود.

حذف خواب بعدازظهر:

نکته ي 37-کسانيکه مي خواهند لاغر شوند بايد، خواب بعدازظهر را حذف کنند. اگر بعد از ناهار شروع بکار کنيد و انرژي مصرف کنيد، در لاغري شما کمک بسياري مي کند.

کارهايتان را بطور ايستاده انجام دهيد:

نکته ي 38-آيا مي دانيد هنگامي که ايستاده ايد کالري هاي بدنتان دو مرتبه بيشتر از حالت نشسته مي سوزند؟ پس سعي کنيد حتي الامکان کارهايتان را ايستاده انجام دهيد، تا سوخت و ساز بدنتان بالا برود. اگر بتوانيد روزي يک ساعت پياده روي کنيد، به لاغري خودتان کمک شاياني
کرده ايد.
اگر داراي باسن و شکم بزرگ هستيد، مي توانيد يک مايو از جنس پلاستيک (از نوع پلاستيک بچه ها) بدوزيد و موقع پياده روي آن را بپوشيد. خواهيد ديد بعد از پياده روي چقدر عرق کرده ايد و با اين عمل چربي هاي زيادي را از بين برده ايد.

قرص دادن به بچه بدون گريه:

نکته ي 39-اگر کودک شما به آساني حاضر بخوردن قرص نمي باشد، قرص را خرد کنيد و آن را روي يک قاشق فرني يا غذاي آماده ي کودک بريزيد به راحتي آن را مي خورد.

رفع سکسکه:

نکته ي 40-اگر دچار سکسکه شديد يک ليوان پر از آب برداريد بصورتي خم شويد، که بالاتنه شما نسبت به پاهايتان قائمه باشد (به صورت رکوع) سپس يک ليوان آب بنوشيد. با اينکارسکسکه شما بند مي آيد.

خوردن دارو سر ساعت:

نکته ي 41-اگر داروي شما 6 ساعتي است مي توانيد از ساعت 6 شروع به خوردن دارو کنيد. زيرا ساعات 6 صبح 12 ظهر و 6 عصر و 12 شب ساعاتي هستند که شما تقريباً بيدار هستيد اگر 8 ساعتي و يا غيره بوده مي توانيد از ساعت شماطه دار استفاده کنيد. هر زماني که دارو را مصرف کرديد، براي زمان بعدي ساعت راکوک کنيد. با اينکار هرگز زمان خوردن دارو را فراموش نخواهيد کرد.

استفاده از الکل به عنوان بهترين ماده ضد عفوني:

نکته ي 42-براي ضد عفوني کردن وسايلي مانند ريش تراش يا برس، که به علت سهل انگاري فرد ديگري از آن استفاده کرده مي توانيد، پنبه اي را آغشته به الکل کنيد و به وسايل بهداشتي بکشيد وسايل شما ضد عفوني مي شود. در ضمن الکل براي تميز کردن ضبط صوت هم بسيار مناسب است.

استفاده از يک عدد پياز براي ميکروب کشي:

نکته ي 43-مي توانيد يک عدد پياز را پوست بکنيد و از وسط، آن را نصف کنيد و چند دقيقه داخل آشپزخانه يا هر جايي از اتاق قرار دهيد با اينکار پياز تمام ميکروب ها را بخود مي گيرد و بعد پياز را دور بيندازيد.

بوگير مطبوع در خانه:

نکته ي 44-پوست پرتقال و ليمو مي تواند بوگير مطبوعي باشد. کافي است در فصل سرما آنها را روي بخاري قرار دهيد. تا محيطي خوش بو داشته باشيد.

چه کاري انجام دهيم تا اتاق خوشبو داشته باشيم:

نکته ي 45-براي اينکه اتاقتان خوشبو شود مي توانيد از يک عدد بِه استفاده کنيد به اينصورت که يک عدد بِه را روي ميز يا هر جاي ديگر اتاق قرار دهيد، متوجه مي شويد اتاقتان چقدر خوشبو مي شود.

يک نکته در مورد گوشها

نکته ي 46-اگر بر اثر سرو صدا گوشهايتان اذيت مي شود، هرگز پنبه به داخل گوشهايتان نکنيد. زيرا به مرور کمي از رشته هاي پنبه به داخل گوشتان فرو مي رود و شنوايي شما دچار اشکال مي شود. براي جلوگيري از سروصدا مي توانيد از گوشي هاي پلاستيکي که در بازار وجود دارد و ارزان هم هست تهيه کنيد و داخل گوشتان قرار دهيد. به ميزان زيادي از سروصدا کاسته مي شود، اين گوشي ها را شنا گران براي جلوگيري آب به درون گوشهايشان استفاده مي کنند.

پوشيدن شلوار در مورد افرادي که پاي آنها شکسته است

نکته ي 47-اگر فردي را در خانه داريد که پاي او شکسته و به دليل گچ پا نمي تواند شلوار خود را بپوشد، مي توانيد از يک زيپ کمک بگيريد به اينصورت که درز شلوار را باز کنيد و به جاي درز زيپ بدوزيد هنگام پوشيدن شلوار زيپ آنرا باز کنيد، بعد از اينکه پايش خوب شد مي توانيد زيپ را برداشته و درز را دوباره بدوزيد.

جدا کردن خار از بدن:

نکته ي 48-اگر خار بعضي از گياهان مانند کاکتوس به بدن شما رفته است، مي توانيد از آدامس جويده کمک بگيريد، به اينصورت که آدامس جويده را بر روي قسمتي از بدن که خار درون آن رفته بگذاريد و حالا به آرامي آن را بکشيد خارها از بدن شما جدا مي شوند.

گرفتن ناخن:

نکته ي 49-همانطور که مي دانيد گرفتن ناخنها مخصوصاً براي افراد بزرگسال کمي مشکل است چون ناخنها در حالت عادي خشک و شکننده هستند، به شما توصيه مي کنيم هميشه بعد از حمام ناخنهاي خود را بگيريد. متوجه خواهيد شد که ناخنها چقدر نرم شده و به مي شوند.

از بين بردن بوهاي نامطبوع از دستانتان:

نکته ي 50-اگر بر اثر پاک کردن ماهي يا مواد ديگري دستتان بوي نامطبوع گرفت مي توانيد براي از بين بردن بوي آن از دو روش استفاده کنيد:
1-به دستتان نمک بماليد بعد از 1 تا 2 دقيقه دستتان را با آب و صابون بشوييد.
2-بجاي نمک از زرد چوبه هم مي توانيد استفاده کنيد.

راهي براي جلوگيري از رفتن شامپو به درون چشم بچه ها:

نکته ي 51-اغلب بچه ها بخاطر ورود کف به چشمشان از رفتن حمام اجتناب مي کنند.براي رفع اين مشکل مي توانيد کمي وازلين بر روي ابروهاي بچه ها بماليد، با اينکار از ورود کف به درون چشم جلوگيري مي شود و کف بجاي رفتن به چشم، راه خود را به اطراف چشم کج مي کند.

زير سيگاري بدون دود در اتومبيل:

نکته ي 52-همان طور که مي دانيد وقتي که سيگار را داخل زير سيگاري اتومبيل خاموش مي کنيد داخل اتومبيل را دود مي گيرد. براي اينکه دود فضاي اتومبيل را پر نکند از شن يا جوش شيرين کمک بگيريد. به اينصورت که مقداري شن يا جوش شيرين داخل زير سيگاري بريزيد در اينصورت با خاموش کردن سيگار اصلاً دود ايجاد نمي شود.
منبع:کتاب اسرار خانه داري