چکیده:
نوجوانان خودبه‌خود چیزی در باره‌ی کسب و کار نمی‌دانند. این مقاله به شما نشان خواهد داد چگونه به نوجوانان کمک کنید تا اهمیت کار و مدیریت پول خود را درک کنند و همین طور بدانند انجام کارهای خوب پاداش دارد.

تعداد کلمات: 1036 کلمه / تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

مترجم: داوود سرافراز
 
چگونه به نوجوانان درباره کسب و کار آموزش دهید.
1 لیستی از چیزهایی تهیه کنید، که نوجوان شما باید در خانه یا برای مدرسه و یا برای بهبود خود انجام دهد، کارهایی که آن‌ ها برای تکمیل کردنش تلاش می ‌کنند و یا این که از انجام آن سر باز می‌ کنند. این می ‌تواند کار هایی مانند تمیز کردن اتاق، ظرف شستن، گرفتن نمره خوب در مدرسه، تمرین کارهای هنری، لباس شستن‌ و غیره باشد.

2 یک نمودار ساده بر روی کامپیوترتان ایجاد کنید. چند ستون عریض و چند ردیف  دربالای نمودار بر اساس برنامه ای که میخواهید بنویسید، رسم کنید.

3 در بالای ستون ها برچسب روز های هفته را بزنید. شنبه، یک شنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهار شنبه، پنج شنبه و جمعه.

4 در فهرست، تکالیف یا کاری که می ‌خواهید آن‌ ها انجام دهند را لیست کنید، تهیه برنامه ۳۰ دقیقه ‌ای، توسعه استعداد ها در 30 دقیقه، توجه کنید تمام تکالیف، کامل انجام می شود.

5 اکنون در هر خانه مربوط به آن زمان که کاری را کودک یا نوجوان شما انجام داده جایی را برای امضای فرزندتان خالی بگذارید.

6 حالا تعداد کل خطوط در نمودار کل هفته را شمارش کنید، و ضریب هوشی فرزندانتان را بسنجید.

7 این جا است که جالب می‌ شود. روانشناسان و متخصصان رفتاری می ‌دانند که " تقویت متناوب " قوی ‌ترین نوع انگیزه برای حیوانات و نیز انسان ‌ها است بنابراین در اینجا می توان برای نحوه عملکرد، پاداش تایین کرد.
سعی کنید مبلغی را به عنوان حسن انجام کار برای هر امضا در نظر بگیرید.
کسب امتیاز بخش بزرگی از این بازی است. حداقل هر شب با دفتر خود به اتاق آن‌ ها بروید و نشان دهید که شما آماده تایید نمودار آن ها هستید.

8 مهلت تعیین شده برای محاسبه چارت کاری آن ‌ها به این معنی است که اگر کار روی روال انجام نشود و منظم نباشد، هیچ اعتباری در نمودار وجود ندارد. این روش می ‌تواند برای کودکان ۱۰ تا ۱۱ سال بیشتر مفید باشد.
ممکن است زمان کافی برای انجام کاری را نداشته باشند و اگر از زمان آن کار بگذرد دیگر فرصت را از دست داده اند و جای جبران نیست. باید یاد بگیرند زندگی پر شده است از مهلت ها و مجازات ها برای از دست دادن زمان. بعوان مثال: دندان ها را باید قبل خواب مسواک بزنند اگر این زمان را از دست بدهند دیگر وقتی برای جبران نیست و باید برای مهلت بعدی تلاش کنند تا آن را از دست ندهند.
فرزندانی که در سنین 14 تا 18 سال قرار دارند می توانند تکالیف خود را تا 10 شب به اتمام برسانند. با فرزندانتان در مورد آن روز، موفقیت ها و ناکامی های آن‌ ها، صحبت کنید. مطمین باشید این گونه جلسه با فرزندان بیشتر از پول برای آن‌ ها ارزش دارد.

9 یک برنامه جدید برای هفته بعد در پایان هر هفته به آن‌ ها بدهید و شب قبل نیز نسبت به کار آن ها در هفته جاری تسویه کنید. با این کار آن‌ ها می ‌توانند در آخر هفته پولی برای فعالیت ‌های خود با دوستان خود داشته باشند. این یک مبارزه است که باید بر آن مسلط شوند. خشنودی دیرتر، کلید موفقیت مالی است.

10 این یک فرصت مناسب است تا آن ها کم کم ذهن خود را آزاد کنند، و فکر پس انداز بلند مدت باشند. و ارزش پول خود را بیشتر بدانند و در مصرف آن صرفه جویی کنند و با برنامه ریزی پیش بروند.

11 ارائه این برنامه برای نوجوانان باید با ظرافت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد، البته باید پدر و مادر پول بیشتری را خرج این کار کنند. و انجام کار اصلا نباید از چشم والدین دور بماند و نادیده گرفته شود، و در صورتی که از انجام آن کار باز ماندند باید بدانند که اعتبار خود را از دست می دهند و باید جوابگو باشند. در نمودار می توان یک گزینه اختیاری برای آن ها گذاشت که اکثرا این گزینه را می پذیرند، به ویژه هنگامی که دو برابر مبلغ مورد نظر برایشان در نظر گرفته باشید.
در چند هفته اول یک تجربه یادگیری برای همه خواهد بود و زیرا که شما به عنوان مثال معنی و طعم شما که یک اتاق تمیز و مرتب را به آن ها می چشانید.

12 پس از گذشت چند ماه ( یا زمانی که شروع  به  انجام خوب یا بد بودن نمودار می‌ کنید ) می‌ توانید سایر محرک‌ ها برای به وجود آوردن انگیزه در آن ها را به ترکیبی از این قبیل اضافه کنید:
از آن ها بخواهید در مخارج منزل به شما کمک کنند و هزینه مقداری از وسایل شخصی خود را بپردازند، مثل:  شامپو، مسواک، خمیر دندان، برس و قیچی برای موهای خود و چیزهایی از این قبیل را با پول خود خرید کنند.
ارائه این برنامه برای نوجوانان باید با ظرافت بیشتری مورد بررسی قرار بگیرد، البته باید پدر و مادر پول بیشتری را خرج این کار کنند. و انجام کار اصلا نباید از چشم والدین دور بماند و نادیده گرفته شود، و در صورتی که از انجام آن کار باز ماندند باید بدانند که اعتبار خود را از دست می دهند و باید جوابگو باشند. در نمودار می توان یک گزینه اختیاری برای آن ها گذاشت که اکثرا این گزینه را می پذیرند، به ویژه هنگامی که دو برابر مبلغ مورد نظر برایشان در نظر گرفته باشید.
برای خرید چیز های دیگر درصدی را شما تقبل کنید و درصدی را به عهده فرزندتان بگذارید. مثلا اگر قصد خرید شلوار را دارد 70 در صد مبلغ با شما و 30 در صد دیگر را خودش پرداخت کند و اگر دست روی شلوار گران قیمت تری گذاشت مابقی مبلغ را به عهده خود او بگذارید. نوجوانان بزرگتر تمایل بیشتر برای مشارکت دارند.
 کمک به آن ها برای درک ارزش پول و این که چگونه پول خود را خرج کنند یک امر مهم و حیاطی است، خرید و فروش کالا ها یا کالای عمومی که ارزش آن قابل مقایسه است، برای موفقیت مالی آنها  بسیار حیاتی است.
این که چقدر دریافت داشته اند، چقدر آن را پس ‌انداز کرده‌ اند و چه مقدار پول در کیف پول خود گذاشته اند، مهارتی است برای بهتر مدیریت کردن پول هایشان.
برای رویداد های بزرگ مانند مسافرت رفتن با تور های مسافرتی و گردشگری، رفتن به سینما و تئاتر و غیره،برنامه ریزی کنید، تا بفهمند زمان و پول چگونه با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

13 زمانی که احساس می کنند در مضیقه مالی قرار گرفته اند به آرامی به آن ها یاد آوری کنید که چقدر پول در برنامه است اگر سهم خود را به خوبی انجام دهند. آن ها را با این واقعیت که در سال های گذشته این مبلغ پول چه ارزشی داشته ولی الان به آن اندازه ارزش ندارد شکست ندهید. اما به آن‌ ها یادآوری کنید که اگر کار کنند، چه زود می‌ توانند پول به دست بیاورند. 
 
منبع :
 https://www.wikihow.com/Teach-Teens-About-Work-and-Money

 بیشتر بخوانید:
 شروع کسب و کار
 مراحل راه اندازی کسب وکار