عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: درهاى آسمان در اوّلین شب ماه رمضان گشوده مى‌شود و تا آخرین شب آن بسته نخواهد شد. بحارالانوار، ج93، ص344

گیاهان آبزی - گیاهان آکواریومی

گیاهان آبزی - گیاهان آکواریومی (Aquarium Plants)
پنج شنبه 29 مرداد 1388  07:22 ب.ظ

گیاهان آبزی - گیاهان آکواریومی  (Aquarium Plants)
 

گیاهان آکواریومی نیز همانند ماهیها جزو واجبات یک آکواریوم هست. اما این را هم بگم که می توان آکواریومی بدون گیاه نیز داشت اما اگه بدانید که گیاهان آبزی در

 

 

زندگی ماهیان چه نقشی دارد حتمآ در آکواریومتان از گیاه نیز استفاده میگیاه آبزی کنید. 

 

بعضی از افراد هستند که دوستدار ماهیهایی از خانواده زبراها و گوشتخوارها هستند و برای دکوراسیون آکواریومشان نمی توانند از گیاهان آبزی استفاده نمایند و به جای آن از تخته سنگهای بزرگ و گیاهان مصنوعی استفاده می کنند ( چون چنین ماهیهایی همه گیاهان را می خورند ).

ولی افرادی نیز هستند که به جای ماهیهای گوشتخوار و خشن از ماهیهایی چون زنده زاها و دیگر ماهیهای کوچک ( ساکت و صلح طلب ) برای نگهداری استفاده می کنند و برای دکوراسیون تنگ این قبیل ماهیها می توان از گیاهان زیبا و سرسبزی استفاده کرد که زیبایی زیادی به آکواریوم می بخشد.

نقش گیاهان در آکواریوم:

گیاهان در آکواریوم و یا در رودخانه ها و دریاچه ها همانند درختان و گیاهان روی خشکی عمل می کنند و دی اکسید موجود در آب را که توسط ماهیها تولید شده را گرفته و به جای آن اکسیژن مورد نیاز برای ماهیها و دیگر جانداران آبی را تولید می نمایند و علاوه بر آن خاصیت شفاف کردن آب را هم دارند ( گیاهان با برگهای و ریشه هایشان تمام مواد ریز معلق در آب را جذب کرده و به شفافی آب کمک می کنند ) . و همچنین مخفیگاه بسیار مناسبی برای نوزادان به شمار می آید و از همه مهمتر اینکه ماهیهای بزرگتر نیز برای تخمریزی  از برگ و ساقه گیاهان استفاده می کنند ( در واقع گیاهان برای افرادی که در کار تکثیر هستند بسیار مفیده ).

 

 

 

کاشت و نگهداری:

 

برای کاشت گیاهان باید توجه داشته باشید که گیاهانتان را مانند گیاهان خانگی در داخل گلدانهای کوچک ( به تناسب آکواریوم ) بکارید و این را هم حتما" به خاطر داشته باشید که ته گلدانتان باید دارای سوراخ کوچکی باشد در غیر این صورت گیاهتان هم رشدش کم می باشد و هم اینکه طی زمان بسیار کمی فاسد شده و از بین می رود.

اما برای رشد هر چه بهتر گیاهانمان باید چکار کنیم ؟ در باغچه و گلدانها برای رشد بهتر گیاهانمان از کودهای شیمیایی و حیوانی استفاده می کنیم اما باید در آکواریوم چکار کنیم. برای گیاهان آکواریومی دادن کود لزومی نداره چون گیاهان آکواریومی کود مورد نیازشان را از مدفوع و پسماند شاخه و برگ گیاهان پوسیده بدست می آورند و آب آکواریوم به عنوان یک کود مایع برای گیاهان آبزی و دیگر گیاهان اعم از گیاهان باغچه و گلدان و حتی درختان بشمار می رود ولی عزیزانی نیز هستند که می خواهند آکواریومی پر از گیاه داشته باشند و برای این گروه از افراد هم توصیه می کنم که از کودهای مخصوص گیاهان آبزی استفاده نمایند. این کود به دو صورت در بازار یافت می شود که بعضی از آنها به صورت مایع می باشد و باید به آب آکواریوم اضافه شوند و نوع دیگر به شکل قرص می باشد که باید آن را داخل خاک ( ماسه ) گلدان و نزدیک ریشه گیاه قرار دهیم .

 

 

 

 

 

--------

 

  گیاهان آکواریوم

گیاهان، اولین چرخه تولید مواد غذایی هستند. آنان با جذب نور و گاز کربنیک از محیط، عمل فتوسنتز انجام می دهند. نتیجه این فرایند، تولید اکسیژن است. این عمل در طی شب و در مدت زمان تاریکی، بالعکس می شود .

 

  گیاهان آکواریوم

این قاعده در مورد گیاهان آبزی نیز صادق است. گیاهان آبزی با جذب نور اگرچه آن نور مصنوعی باشد – و گرفتن گاز کربنیک از محیط آب، تولید اکسیژن می نمایند. این فرایند نقش بسیار حیاتی در تامین اکسیژن آب جهت تنفس ماهیها و در کل، آبزیان دارد .  به علاوه، وجود پوشش گیاهی به عنوان سایه بان، پناهگاه، مخفیگاه و زایشگاه طبیعی در مخازن آکواریوم پر اهمیت است .

  گیاهان آکواریوم

باید توجه داشته باشید که گیاهان آکواریومی به چند مورد اساسی نیازمندند
کف پوش مناسب: برای نگهداری گیاهان داشتن کف پوش مناسب از اساسی ترین نیاز
هاست.سنگ ها باید حدود 2-3 میلیمتر باشند .کلسیم آنها باید بسیار اندک
باشد.نباید زبر و نوک تیز باشند.زیرا در این صورت گیاه شما قادر به ریشه
دواندن نیست و براحتی صدمه دیده و موجب مرگ گیاه می شود.یکی از بهترین پوشش
ها که امروزه در اکثر مغازه های آکواریوم یافت می شود سنگریزه های ساحل است
زیرا که فاقد مواد مضر بوده و نیز بسیار صیقل خورده و مناسب است. گیاهان در
این نوع شن به راحتی می توانند ریشه دار شوند همچنین این بستر موجب می شود تا
با رشد ریشه ها در کف استقامت و ماندگاری آنها در کف آکواریوم افزوده
شود.استفاده 100% از شن نیز توصیه نمی شود.زیرا شن ها می توانند به تکه ای
سخت و محکم تبدیل شوند که مانع رشد ریشه ها می شود.همچنین از خاک به دلیل
داشتن برخی مواد مضر بپرهیزید.همچنین برای کاشت گیاهان می توانید از گلدانهای
سفالی یا پلاستیکی استفاده کنید.البته منظور گلدان صرف نیست بلکه می توانید
از ظرف ماست ،لیوان یکبار مصرف و دیگر ظروف استفاده کنید. در اینصورت یکی از
مسایل مهم در کاشتن گیاهان آکواریومی که در آمدن آنها پس از کاشت است برطرف
خواهد شد.برای این منظور سطلی را از آب پر کنید و در داخل این سطل اقدام به
کاشتن گیاهان نمایید.سپس ظروف را به آکواریوم منتقل کنید.ریشه ی گیاه را در
هنگام کاشتن به خوبی پهن کنید و از آسیب وارد کردن به آن دوری کنید.در هنگام
کاشت و یا در هر زمانی برگ های خراب، سوراخ و یا صدمه دیده را جدا کنید زیرا
انرژی که صرف بازیابی این برگ خواهد شد می تواند برای تولید برگ های تازه و
سرحال به کار رود . .
مواد مغذی : برخی از مواد برای رشد گیاهان نیار است.یکی از این مواد آهن
است که در سبزه و نیز رشد رنگدانه های سبز گیاهان به کار می رود.دیگر مواد
مورد نیاز گیاهان عبارتند از:منگنز،روی،منیزیم، مس، پتاسیم، سولفور، فسفر،
کلسیم، و نیتروژن.البته این به این معنی نیست که شما باید تک تک این مواد را
تامین کرده و در اختیار گیاه قرار دهید. بلکه بیشتر این مواد در آب شیر موجود
است و برخی نیز از طریق ماهی ها و و باقی مانده ی غذا ها تامین می شود.تنها
چیزی که در این مورد نیاز دارید داشتن مقداری کود مایع(یا بصورت قرص)برای
آکواریوم است که از وجود مواد مورد نیاز برای گیاهانتان اطمینان حاصل کنید.از
دیگر مواد مورد نیاز ماهی ها نیترات است که با تبدیل اوره ی حاصل از ادرار
ماهی در اختیار گیاهان قرار می گیرد.

نور: از دیگر سوالاتی که ممکن است در ذهن اکثر افراد مطرح شوداین است
که آیا نور آکواریوم من به اندازه ی کافی است؟باید توجه داشته باشید که
استانداردی که برای همه ی آکواریوم ها و تمام گیاهان صدق کند وجود ندارد بلکه
میزان نور با توجه به موقعیت آکواریوم و گیاهان درون آن تعیین می
. شود.ولی به یاد داشته باشید که نور زیاد همیشه رشد زیاد را به دنبال ندارد
 یعنی شما نمی توانید با داشتن اندکی ماهی  نور آکواریوم را زیاد کرده و انتظار رشد گیاهان را داشته باشید(وبرعکس). بلکه باید همواره تعادلی میان نور و گازکربنیک آکواریوم برقرار باشد. 
پس همیشه سعی کنید این تعادل را حفظ
کنید.استانداردی که برای اکثر آکواریوم ها به طور نسبی صادق است 1.5-2
وات(Watt) برای هر 4 لیتر(1gallon=3.7853) می باشد.البته در مورد رنگ نور سعی
کنید رنگ های مختلف(طیف های مختلف) را امتحان کرده و بهترین را انتخاب کنید.و
اصلا نگران گیاهان نباشید زیرا گیاه می تواند ظرف چند روز دوباره به حالت
قبلی باز گردد. یکی از بهترین نورهایی که می تواند مورد استواده قرار گیرد
ترکیبی از 2 لامپ فلورسنت و لامپ هالوژن است .  

  گیاهان آکواریوم در کل به سه دسته تقسیم میشن :

- گیاهان رو آبی .

- گیاهان میان آبی .

- گیاهان زیر آبی .

- گیاهان رو آبی : که در سطح آب شناور هستن , قابل کاشتن نیستن و روی سطح آب رشد میکنن و نیاز به نور شدید دارن و از ذرات معلق در آب تغذیه میکنن . این گیاهان مناسب برای تولید مثل ماهی های زنده زا هستن و بچه ماهی ها در لای برگها و ریشه های نازک و کوچک اونها مخفی میشن و محیط مناسبی برای زایمان ماهی های بالغ فراهم میکنن و از طرفی هم سطح آب رو تمیز و پاک نگه میدارن به علت قرار گرفتن در سطح و جذب مواد آلی سطح آب . این گیاهان در واقع به نوعی انگل و مزاحم هم به حساب میان چون در مدت کوتاهی تمام سطح آب رو میپوشونن و مانع از رسیدن نور و اکسیژن به عمق آب و گیاهان دیگه میشن نمونه این گیاهان انگل Azolla هست که در تصویر مشاده میکنید . بهتره هر چند وقت مقداری از این گیاهان رو دور بریزید و یا از ماهی های گیاهخواری مثل سیلور دالر و یا گورامی ها هم جزو ماهیهاتون داشته باشید تا این نوع گیاهان رو کنترل کنن . در ایران تنها یک نوع از این گیاهان فروخته میشه به اسم " کرفسی " یا Wisteria که گیاهی بسیار زیبا با رشدی فوق العاده ست . کافیه یک بوته کوچک از اونو روی آب آکواریوم بندازین تا در مدت خیلی کوتاهی تمام سطح آب رو بیپوشونه و زیبایی خاصی به آکواریوم بده . یکی از گیاهان دیگه که بیشتر مخصوص برکه ها ست گیاه نیلوفره که اون هم زیبایی خاصی داره و میشه در حوض هایی که ماهی طلایی نگهداری میکنن اونو پرورش داد .

- گیاهانی که در لایه های میانی آب قرار دارن : گیاهانی هستن که ریشه اونها چندان عمیق نیست و بیشتر در لایه های میانی آب معلق هستن و تا سطح آب رشد میکنن . نیاز به مواد آلی مغذی برای تغذیه ندارن و این مواد رو توسط ریشه هاشون از خود آب دریافت میکنن و نیاز به بستر مناسب ندارن .

- گیاه " الودئا چشم گربه ای " Elodea :

 گیاه              گیاه  

این گیاه در ایران هم فروخته میشه و بصورت ساقه ای تُرد با برگهای ریز و فر خورده و زیباست . خیلی سریع رشد میکنه و تکثیر میشه و کافیه وقتی دراز شد اونو قطع کنیم و دوباره بکاریم . این گیاه باعث شفاف شدن سریع آب آکواریوم میشه و ذرات معلق در آب رو به سرعت جذب میکنه . در شرایط مناسب از گیاه ریشه های درازی تا سطح آکواریوم رشد میکنه و اونو زیباتر میکنه و در فصل تابستان هم گل میده .

گیاهانی که ریشه اونها در خاک یا ماسه و بستر آکواریوم قرار داره : جزو زیبا ترین و با دوام ترین گیاهان آکواریوم هستن . متاسفانه در ایران گیاهان آکواریومی تنوع چندانی ندارن و به چند نوع خاص محدود شدن . در ایران فقط چند نوع با دوام از این گیاهان فروخته میشه . این گیاهان مثل گیاهان آپارتمانی دارای ریشه هستن و رشد خوبی دارن و زیبایی فوق العادی ای به محیط ماهی ها میبخشن . از مواد آلی موجود در بستر آکواریوم بعنوان کود و خاک تغذیه و استفاده میکنن و با جذب این مواد باعث زلال شدن آب و بهینه سازی محیط آکواریوم میشن . بعضی از معروفترین این گیاهان شامل گیاهان زیر میشن :

- گیاه " کریپتون " Cryptocoryne :

 گیاه           گیاه

مشهورترین و بهترین و مناسب ترین این گیاهان آکواریومی هست که خیلی مناسبه برای آکواریوم . گیاه زیبا و با دوامی هست که رشد خوبی داره و خیلی عالی تکثیر میشه . این گیاه برتری ای که نسبت به گیاهان دیگه آکواریوم داره اینه که توسط ماهی های گیاهخوار و یا حلزونها خورده نمیشه . دلیلش هم اینه که برگها و ساقه این گیاه تلخه و ماهی ها رغبتی به خوردنش پیدا نمیکنن . در ضمن این گیاه در نور کم و متوسط و دمای بالای آب هم بخوبی رشد و نمو میکنه و زیبایی خاصی داره و گل های زرد رنگی در زمستان میده که خیلی خوش بو هستن . در صورتیکه باقی گیاهان آکواریومی برای بیشتر ماهی ها غذا به حساب میان و خورده میشن و از طرفی گرمای آب و نور کم اونها رو خراب میکنه . نکته ای که در پرورش گیاه کریپتون باید در نظر بگیرید اینه که این گیاه با بعضی از انواع گیاهان نمیتونه رشد کنه و گیاهانی که در کنار این گیاه کاشته میشن , بزودی خشک میشن . یکی از این گیاهان گیاه والیس Vallis یا همون گندمی نام داره که اگر با گیاه کرپتون کاشته بشه , سریع زرد و خراب میشه و از بین میره . دلیلش هنوز مشخص نیست و این دو گیاه با هم همزیستی ندارن . گیاه کریپتون تا سطح آب رشد میکنه و برگهای مواج و زیبایی داره و اگه در نور طبیعی قرار بگیره حتا گل هم میده . در شرایط مناسب گاه به ارتفاع یک متر رشد میکنه . تکثیر اون از طریق پاجوش هایی هست که از خود گیاه خارج میشه و در مدت 6 ماه یک آکواریوم بزرگ رو بطور کامل میپوشونه و بسیار زیبا میکنه . جزو گیاهان گران قیمت به حساب میاد و یک بوته کوچک اون بین 3 تا 5 هزار تومان قیمت داره . خیلی خوبه که این گیاه رو در گلدانهای سفالی سوراخ دار و یا گلدانهای پلاستیکی مشبک مخصوصی که مثل سبد هستن بکارن تا موقع عوض کردن آب آکواریوم ریشه ش آسیب نبینه و در ضمن زیاد از حد در زیر ماسه پراکنده نشه .

گیاه " والیس گندمی یا سیوی " Vallisneria :

    گیاه                  گیاه

جزو یکی از گیاهان زیبای آکواریومی هست که در شرایط مناسب مثل آبی با جریان ملایم و نور زیاد سریع رشد میکنه . برگهای اون باریک و نواری شکل هستن و گاه پیچ خورده هستن و تا سطح آب رشد میکنن . سریع تکثیر میشه و پاجوش هایی که از گیاه خارج میشه در مدت کوتاهی میتونه آکواریوم رو بپوشونه . این گیاه در آب سرد بهتر رشد میکنه و در فصل پاییز رنگ برگها کمی متمایل به قرمز میشه !! نوع دیگه ای هم از این گیاه هست که برگهاش پیچ خورده نیست و کاملن صاف و نواری شکل هست و رشد سریعتری داره و بصورت انبوه رشد میکنه . این گیاه گونه های زیادی داره و طول و پهنای برگها در انواع مختلف اون متفاوت هستن . اما شرایط رشد همه اونها یکسانه .

گیاه " لودویژیا " , Ludwigia :

گیاه            گیاه

در ایران به این گیاه سیوی گفته میشه و 2 نوع برگ پهن و برگ قرمز اون فروخته میشه . جزو گیاهان متداول آکواریوم هست . برگهای نازک و ترد و سبز روشنی داره و خیلی رشد سریعی پیدا میکنه . وقتی که به سطح آب رسید کافیه ساقه اونو از وسط قطع کنین و دوباره بکارین . در مدت کوتاهی ریشه میده و به گیاه جدیدی تبدیل میشه ! بهتره این گیاه در آکواریومی باشه که ماهی های گیاهخوار وجود ندارن چون به علت داشتن برگهای ترد , مورد علاقه ماهی هاست و برگهاش رو بزودی از دست میده و توسط بسیاری از ماهی ها خورده میشه !! نوع برگ قرمز این گیاه بصورت بوته کاشته میشه تا بواسطه برگ های قرمز رنگش دکور آکواریوم رو زیبا تر کنه .

گیاه " کابومبا شویدی " , Cabomba :

گیاه               گیاه

این گیاه با برگهای بادبزنی و زیبای خودش جزو یکی از گیاهای ظریف و زیبای آکواریوم به حساب میاد . بهتره این گیاه بین گیاهان دیگه کاشته باشه چون گیاه ترد و ظریفی هست و به سادگی میشکنه و خراب میشه . رشد سریعی داره و در شرایط مناسب و نور زیاد برگهاش بزرگ میشه و جلوه خاصی پیدا میکنه . چون ریشه هاش عمیق نیست بهتره که در کوزه یا گلدان سفالی کاشته بشه

.

انواع گیاهان آبزی

 

توضیحات

 

نام گیاه

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : نیمه سنگین

درجه حرارت : 15 تا 25 ( درجه سانتیگراد )

نور : روشن تا روشن معتدل

 

زاگیتاریا

 

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : نیمه سنگین

درجه حرارت : 10 تا 30 ( درجه سانتیگراد )

نور : روشن

 

والیزنریا

« گندمی »

نگهداری : آسان

نوع آب : نیمه سنگین

درجه حرارت : 12 تا 28 ( درجه سانتیگراد )

نور : خیلی روشن

 

الودا

« دم گربه ای »

نگهداری : قدری حساس نسبت به درجه حرارت

نوع آب : سنگین

درجه حرارت : 18 تا 25 ( درجه سانتیگراد )

نور : روشن

 

لودویگیا

« سیوی یا پشت قرمز»

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : سبک تا نیمه سنگین

درجه حرارت : 18 تا 30 ( درجه سانتیگراد )

نور : روشن

 

هیگروفیلا

 

نگهداری : نسبتا" آسان

نوع آب : خیلی سنگین

درجه حرارت : 18 تا 28 ( درجه سانتیگراد )

نور : نور خیلی روشن « حتی کمی نور خورشید »

 

کابومبا

« شیویدی»

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : سبک تا نیمه سنگین

درجه حرارت : 25 ( درجه سانتیگراد )

نور : بسیار روشن

 

میریوفیلیم

 

نگهداری : از قابلیت انطباق خوبی برخوردارست

نوع آب : سبک

درجه حرارت : 20 تا 28 ( درجه سانتیگراد )

نور : متوسط

 

کریپتوکورین

« کریپتن »

نگهداری : نسبتا" آسان

نوع آب : سبک

درجه حرارت : 20 تا 28 ( درجه سانتیگراد )

نور : روشن معتدل

 

شینودوریوس

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : سبک

درجه حرارت : 20 تا 30 ( درجه سانتیگراد )

نور : روشن

 

زینه ما

نگهداری : از قابلیت انطباق خوبی برخوردارست

نوع آب : هر نوع آبی را می پسندد

درجه حرارت : 10 تا 30  ( درجه سانتیگراد )

نور : هر نوع نوری را می پسندد

 

وزیکولاریا

نگهداری : قابل انطباق با محیط

نوع آب : سبک

درجه حرارت : 15 تا 28  ( درجه سانتیگراد )

نور :روشن

 

هترانترا

گیاهان شناور

 

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : سبک تا نیمه سنگین

درجه حرارت : 19 تا 30  ( درجه سانتیگراد )

نور :روشن

 

کراتوپتریس

نگهداری :  از قابلیت انطباق خوبی برخوردارست

نوع آب : نبایستی زیاد سنگین باشد

درجه حرارت : 18 تا 28 ( درجه سانتیگراد )

نور : حتی الامکان روشن

 

زالوینیا

نگهداری : بسیار آسان

نوع آب : نبایستی زیاد سنگین باشد

درجه حرارت : 10 تا 25 ( درجه سانتیگراد )

نور : بسیار روشن

 

آزولا

نگهداری : بسیار آسان « اما نیاز به نور دارد »

نوع آب : نبایستی زیاد سنگین باشد

درجه حرارت : 8 تا 30 ( درجه سانتیگراد )

نور :روشن

 

ریکیا

« مطالب برگرفته شده از کتاب  آکواریوم به زبان ساده ( ماهیهای آبگرم. آبسرد و آب شور ) ترجمه دکتر علی فرشچی از صفحات 18 تا 21 می باشد »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

------- 

 

نقش گياهان در جذب مواد سمي 

 

در آكواريومهايي كه از گياه طبيعي در آن استفاده شده است ميتوان جذب قسمت عمده اي از مواد دفعي و سمي حاصل از متابوليسم بدن ماهي و فعاليتهاي حياتي آنرا و نيز مواد حاصل از تجزيه بقاياي مواد غذايي را به گياهان نسبت داد.

از مواد دفعي ماهيان مواد ازته اي در آب ايجاد ميشود كه براي ماهي سمي بوده و براي گياه ميتواند به عنوان عاملي براي رشد ونمو محسوب شود .
از مهمترين مواد سمي توليد شده در آكواريوم ميتوان از آمونيم ياد كرد كه تركيبي از ادرار ماهي است و بطور مداوم توسط ماهي هاي موجود در تانك توليد و وارد آب شده و بر تراكمش اضافه ميشود .
اين عامل سمي براي ماهيان بايد به طريقي از آب خارج شود كه بسته به شرايط و امكانات ميتوان به روشهاي مختلفي از غلظت آن در آب و شدت زيانباريش كاست.
يك راه تعويض آب و كاهش آن از طريق رقيق كردنش در حجم آكواريويم است .
راه ديگر اثر نيتروباكترها است كه بايد در تانكمان وجود داشته باشند تا بتوانند با تاثير با آن از شدت و حدت غلظت و سميت آن بكاهند كه لزومش وجود فيلترهاي بيولوژيك افزوده شده به آكواريوم يا ايجاد سيكل ازت در آب است .


Nitrosomonas : 2 NH3 + 3 O2  2 HNO2 + 2 H2O + Energy
Nitrobacter : 2 HNO2 + O2  2 HNO3 + Energy


و نهايتا و طبيعي ترين راه كاربرد و حضور گياهان در محيط زيستي ماهيان در تانك است كه بطور طبيعي به جذب و حذف اين مواد در آب ميپردازند .
اگرچه اين مواد براي ماهيها عاملي مضر و سمي بوده ولي براي رشد و نموگياهان به عنوان مواد اوليه در ساخت و ساز سلولي گياهي به كار رفته و سبب رشد و نمو گياهان در آب ميشوند.

از اينرو در يك تانك گياهكاري شده نسبت به يك تانك فاقد گياه طبيعي به جمعيت باكتريايي كمتري براي حذف يا كنترل مواد ازته سمي در آب نيازمنديم .
 

منابع:

 

وبلاگ ساکنان دنیای  زیرآبی


http://www.malawicichlidhomepage.com...our_tank1.html

nasrinzebihi

nasrinzebihi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 716
محل سکونت : بوشهر

پاسخ به:گیاهان آبزی - گیاهان آکواریومی
جمعه 30 مرداد 1388  10:29 ب.ظ

جالب و آموزنده بود
namet5

namet5
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 1438
محل سکونت : بوشهر
دسترسی سریع به انجمن ها