اثر نعمت الهی باید در قلب، گفتار و رفتار انسان ظاهر شود

 
13321342
13321342
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1393 
تعداد پست ها : 3054
محل سکونت : اصفهان

اثر نعمت الهی باید در قلب، گفتار و رفتار انسان ظاهر شود
شنبه 28 فروردین 1395  11:32 ب.ظ

 

     
 
 
 
اثر نعمت الهی باید در قلب، گفتار و رفتار انسان ظاهر شود
 
محسن اسماعیلی، استاد دانشگاه تهران در شرح نهج‌البلاغه، گفت: اثر نعمت باید بر سه بعد از ابعاد وجودی انسان ديده شود؛ اثر بر قلب، اثر بر زبان و اثر بر ساير اعضا و جوارح.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محسن اسماعیلی استاد دانشگاه تهران و عضو حقوقدان شورای نگهبان، چهارشنبه شب در هفتادویکمین جلسه تفسیر نهج‌البلاغه که در مرکز فرهنگی سرچشمه برگزار شد، در ادامه شرح نامه ۶۹ نهج‌البلاغه، گفت: پس از آنکه حضرت امیر سلام‌الله‌علیه به استفاده صحیح و کامل از نعمت امر و از تضییع نعمت، یعنی عدم استفاده یا استفاده بد از آن، نهی فرمودند، دستور سومی را هم مطرح می‌فرمایند: «وَلْیُرَ عَلَیْکَ أَثَرُ مَا أَنْعَمَ اللهُ بِه ِعَلَیْکَ»؛ باید اثر نعمت‌هایی که خداوند به تو داده است، در تو دیده شود.

اثر نعمت بر قلب آن است که محبت به منعم را تقویت کند

استاد دانشگاه تهران افزود: «اثر» به معنای علامت، نشانه و نتیجه‌ای است که از چیز دیگری حاصل می‌شود. اثر نعمت الهی هم باید در قلب، گفتار و رفتار انسان ظاهر شود. اثر نعمت بر قلب آن است که محبت به منعم را به وجود آورد یا تقویت کند. اثر نعمت بر زبان هم این است که لب به ستایش از منعم بگشاید. اما اثر نعمت بر سایر اعضا و جوارح متناسب با نوع نعمت تعیین می‌شود. به عنوان مثال اگر خداوند با لطف و تفضّل خود، به کسی مال و ثروت عنایت فرمود، یک اثرش آن است که زندگی او راحت‌تر شود و گشایش یابد. اما اگر به رغم ثروت، مانند فقرا زندگی کند، پس ثروت چه اثری در زندگی او داشته است؟!

منتخب مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: حالا امیرمؤمنان صلوات‌الله علیه می‌فرماید که اثر نعمت‌های الهی هم باید در تو دیده شود و این شامل هر سه نوع اثر می‌شود؛ گرچه ظاهر این عبارت، منصرف به اثر نعمت در گفتار و اعمال ظاهری است.

به گفته وی، در روایات دیگر مصداق‌های اثر نعمت به طور خاص هم ذکر شده است. به عنوان نمونه، شخصی به نام ابو الاَحوَص به نقل از پدرش نقل می‌کند که با جامه‌اى پست و ارزان‌قيمت خدمت رسول خدا صلى الله عليه و آله رسيدم. حضرت فرمود: آيا مال و ثروتى دارى؟ عرض كرد: آرى. فرمود: چه مالى دارى؟ عرض كرد: خداوند شتر و گوسفند و گاو و بَرده به من داده است. فرمود: پس اگر خداوند به تو ثروتى داده است، بايد نشانه نعمت و كرامتى كه ارزاني‌ات داشته است در تو ديده شود.

اسماعیلی افزود: اینها فقط نمونه‌ها و مثال‌هایی است که به تناسب موقعیت ذکر شده‌اند؛ وگرنه اظهار اثر نعمت یک قاعده کلی است؛ چنان‌که از على عليه‌السلام وارد شده است که: «إنّ اللّه َ جَميلٌ يُحِبُّ الجَمالَ، و يُحِبُّ أن يَرى أثَرَ النِّعمَةِ على عَبدِهِ»؛ خداوند زيباست و زيبايى را دوست مى‌دارد و دوست دارد اثر نعمت را در بنده‌اش ببيند.

ماه رجب، باید حتی در ظاهر ما نیز اثرگذار باشد

به گفته وی، لزوم «اظهار نعمت» اختصاصی به نعمت‌های مادی ندارد. اثر هر‌ گونه نعمت الهی باید در انسان دیده شود؛ چه نعمت‌های مادی و چه نعمت‌های معنوی، و یکی از مهم‌ترین نعمت‌های معنوی، روزها و ماه‌های خاصی است که رحمت ویژه خداوند بر ما می‌بارد؛ مانند ماه شریف رجب که از بهترین فرصت‌هایی است که باید غنیمت شمرده شود. پس نباید وضعیت ما در ماه رجب با غیر آن یکسان باشد. باید این ماه، حتی در ظاهر ما نیز اثرگذار باشد و همه بفهمند که فلانی در روزهای این ماه با دیگر روزها تفاوت کرده است.

ماه رجب دالان ورود به ماه مبارک رمضان و میهمانی خدا است

این مفسر نهج‌البلاغه، پس از تشریح فضایل ماه رجب، گفت: تعبیر مرحوم آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی این بود که ماه رجب دالان ورود به ماه مبارک رمضان و میهمانی خدا است. به همین جهت توصیه‌ می‌فرمودند که از دعاهای وارده و استغفار در این ماه غافل نشویم. خود را پاک و مهذب کنیم تا ما را هم به آن میهمانی بزرگ راه بدهند.

جلسات شرح و تفسیر نهج‌البلاغه روزهای چهارشنبه یک ساعت قبل از نماز مغرب و عشا در شهادتگاه شهید بهشتی واقع در میدان بهارستان نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی‌پور برگزار می‌شود. شرکت عموم خواهران و برادران در این سلسله درس‌ها آزاد است.


 

 

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها