عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82
از آسمان چه می دانید

مديرکل زندان هاي استان کرمانشاه: نظارت بر عملکرد عوامل انتظامي در زندان‌ها ضروري‌ است

مديرکل زندان هاي استان کرمانشاه: نظارت بر عملکرد عوامل انتظامي در زندان‌ها ضروري‌ است
دوشنبه 2 اسفند 1389  08:22 ب.ظ

مديرکل زندان‌هاي استان کرمانشاه، توسعه و گسترش آموزش هاي فني و حرفه اي در زندان‌ها و افزايش توانمندي شغلي مددجويان را به عنوان بخشي از برنامه هاي اصلاحي و تربيتي توصيف و لازمه کاهش و عدم بازگشت مجددآنان را ايجاد اشتغال مولد پس از آزادي دانست.

به گزارش ايسنا، علي اشرف رشيدي، بيکاري و عدم مهارت شغلي را يکي از علل گرايش به اعتياد، بزهکاري و سوق به سمت ناهنجاري‌هاي اجتماعي دانست و تصريح کرد: برخورداري از مهارت شغلي علاوه بر ايجاد شرايط اوليه اشتغال، به تقويت شخصيت و منزلت اجتماعي فرد نيز کمک مي‌کند.

رشيدي افزود: در اين راستا سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي، از طريق عقد تفاهم‌نامه با سازمان فني و حرفه‌اي و ميراث فرهنگي و گردشگري نسبت به آموزش مددجويان اقدام و زمينه ورود آنان به بازار کار و ايجاد اشتغال مولد را از طريق اداره مراقبت بعد از خروج و... مهيا و فراهم كرده است.

مديرکل زندان هاي استان تاکيد کرد: آموزش‌هاي مهارت محور در زندان‌ها، در چهار حوزه خدمات، کشاورزي، صنعت و صنايع دستي، بر اساس استانداردهاي شغلي و آموزشي و از طريق دفتر برنامه‌ريزي فني و حرفه‌اي سازمان زندان‌ها تدوين و توسط مربيان کارآمد سازمان فني و حرفه‌اي ارايه مي‌شود، که در پايان دوره آموزشي و پس از قبولي در آزمون ارزشيابي، گواهينامه مهارتي به مددجويان اعطا مي‌شود.

رشيدي با اشاره به برخي از رشته هاي آموزشي ارايه شده در سطح زندان هاي استان مانند آموزش برق خودور، صافکاري، تعميرکار اتومبيل سواري، برق کار ساختمان، تعمير ماشين الکتريکي، کارگر شبکه هوايي، جوشکار قوس الکتريکي، رويه کوب مبل، منبت کاري، قاليبافي در زندان هاي استان و همچنين برگزاري دوره هاي آموزشي سازنده عروسک، ميوه‌هاي بلندر، سرمه دوزي و قاليبافي در بند نسوان افزود: استقبال مددجويان ازبرنامه هاي آموزشي به ويژه آموزش هاي فني و حرفه اي بسيار چشمگير و تاثيرگذاري آن در پيشبرد اهداف اصلاحي و تربيتي، ارتقاء مهارت و پرکردن مفيد اوقات فراغت مددجويان کاملا مشهود و ملموس است.

 

مديرکل زندان‌هاي استان كرمانشاه در ادامه افزود: پيش‌بيني مي‌شود در 58 دوره آموزشي و 22 رشته فني و حرفه‌اي و صنايع دستي که درحال برگزاري است،880 نفر از مددجويان زندان‌هاي استان، طي سال89، موفق به اخذ گواهينامه گردند.

 

رشيدي اضافه کرد: در راستاي تحقق اهداف سازمان زندان‌ها و توانمندسازي مددجويان در زمينه ارتقاي مهارت‌هاي شغلي، در نظر داريم در برنامه آموزشي سال 1390، علاوه بر رشته‌هاي فعال موجود، رشته‌هاي پيرايشگر براي مددجويان مرد و نسوان، فناوري اطلاعات، صنايع دستي، طلا و جواهرسازي، کابينت سازي، و پرورش دهنده گل‌هاي آپارتمان را اضافه كنيم.

وي ضمن تاکيد بر توسعه و گسترش فعاليت هاي حرفه آموزي در زندان ها و ايجاد بستر مناسب ارتقاء توانمندي شغلي مددجويان در رويکرد نوين اصلاحي و تربيتي، لازمه کاهش آمار کيفري و عدم بازگشت مجدد به زندان را ايجاد اشتغال مولد پس از آزادي و افزايش نقش ادراه مراقبت بعد از خروج در اين راستا برشمرد.

 

وي هم‌چنين به منظور بررسي وضعيت زندان هاي تابعه استان، با همراهي رييس اداره امور عمومي از زندان‌هاي پاوه، چشمه سفيد و مجتمع حرفه آموزي و کادرماني استان بازديد کرد.

 

«رشيدي» نظارت دقيق بر عملکرد عوامل انتظامي وکنترل محسوس و غير محسوس وضعيت حفاظت فيزيکي زندان ها را به منظور ساماندهي بهتر امور، ضروري دانست و تصريح کرد: با توجه به روند توسعه علمي و دست يابي به فن آوريهاي جديد و تجهيزات حفاظتي پيشرفته، ايجاد زمينه مناسب ، استفاده بهينه از اين تجهيزات و کاهش نيروي انساني در برخي از بخشهاي مورد نظر بايد با دقت پيش بيني وملحوظ نظر قرار گيرد.

 

مديرکل زندان هاي استان كرمانشاه در اين ديدار با اشاره به حساسيت و ضرورت تامين امنيت زندان‌ها، بر لزوم آمادگي مستمر يگان حفاظت و عوامل انتظامي و همچنين حفظ هوشياري، کنترل و ارتقاء آموزش و بهره‌گيري از امکانات الکترونيکي و فن آوري‌هاي نوين در حراست از مجموعه زندان‌ها تاکيد و حفظ و تامين امنيت را زمينه ساز تمام فعاليت‌هاي اصلاحي و تربيتي برشمرد.

 

رشيدي، نظارت دقيق بر عملکرد عوامل انتظامي وکنترل محسوس و غير محسوس وضعيت حفاظت فيزيکي زندان ها را به منظور ساماندهي بهتر امور، ضروري دانست و تصريح کرد: با توجه به روند توسعه علمي و دست يابي به فن آوري‌هاي جديد و تجهيزات حفاظتي پيشرفته، ايجاد زمينه مناسب، استفاده بهينه از اين تجهيزات و کاهش نيروي انساني در برخي از بخش‌هاي مورد نظر بايد با دقت پيش بيني و ملحوظ نظر قرار گيرد.

 

وي با اشاره به سختي کار مشاغل زندانباني به ويژه پرسنل شيفتي و حضور پر رنگ و شبانه روزي آنان درزندان، به خصوص روزهاي تعطيل و در مناسبت هاي مختلف، افزود: حضور مسوولان در کنار پرسنل و توجه به نيازها و خواسته هاي متقن آنان مي تواند درکاهش مشکلات موجود و پيشبرد اهداف سازمان بسيار موثر باشد.

 

رشيدي اضافه کرد: پي‌گيري وضعيت زندان‌ها به خصوص در ايام تعطيل، علاوه بر ارتقاء هوشياري عوامل جمعي و نظارت بر ا جراي دقيق روند امور، بيانگر توجه مسوولان به تکريم مددجويان و مرتفع كردن مشکلات آنان است،

 

مديرکل زندان‌هاي استان كرمانشاه در بخش ديگري از سخنانش، حفظ و ارتقاء امنيت، توجه به نيازهاي پرسنل و مددجويان، توسعه فعاليت مراکز مشاوره و روان درماني و ايجاد بستر مناسب آموزشي و بهداشتي و همچنين توانمند سازي شغلي و اشتغال مددجويان وکاهش آمار کيفري زندان ها را از اولويت برنامه هاي استان بيان كرد.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

svh2005
svh2005

کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران