کشف عاملي ديگر در بروز سرطان گلو

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

کشف عاملي ديگر در بروز سرطان گلو
چهارشنبه 4 اسفند 1389  06:45 ق.ظ

پزشکان سنگاپوري در يک مطالعه جديد موفق به شناسايي فاکتورهاي ژنتيکي در بروز سرطان گلو شده‌اند.

اين پزشکان در موسسه ژنوم سنگاپور و مرکز سرطان دانشگاه يات، سه ژن را در رابطه با اين سرطان شناسايي کرده‌اند.

مجله تخصصي نيچر دراين‌ باره گزارش داد: در اين مطالعات فاکتورهاي خطرزايي شناسايي شده‌اند که نقش مهمي در آسيب پذيري در برابر اين سرطان ايفا مي‌کنند.

در اين مطالعه پزشکان براي بررسي فاکتورهاي ژنتيکي خطرزا يک تحقيق ژنتيکي گسترده را روي ژنوم انسان‌ها در يک نمونه‌برداري بلندمدت و بزرگ روي حدود 10 هزار داوطلب در کشور چين انجام دادند.

بر اساس اين گزارش، در حالي که علت سرطان گلو هنوز به خوبي براي متخصصان شناخته نشده است ولي سيگاري‌ها شش برابر بيشتر از افراد غيرسيگاري‌ در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

آمارها نشان مي‌دهد که تقريبا هر فردي که به اين سرطان مبتلا مي‌شود، سيگار مي‌کشد، تنباکو مي‌جود و يا الکل مصرف مي‌کند، تمام اين‌ فاکتورها در بروز سرطان گلو نقش اساسي دارند.

سرطان‌هاي سر و گردن معمولا مي‌توانند به صورت يك زخم در مخاط زبان، گونه، دهان، كام نرم و كام سخت بروز نمايند. همچنين گاهي به صورت گرفتگي صدا، اشكال در بلع و يا توده در گردن خود را نشان مي‌دهند. علل خطرزا در ايجاد اين نوع سرطان مصرف سيگار، چربي زياد، چاقي، بي‌تحركي، عدم استفاده از غذاهاي گياهي، آلودگي هوا و استفاده از نگهدارنده‌ها در مواد غذايي هستند.

پزشكان تاكيد دارند كه براي پيشگيري از ابتلا به سرطان‌هاي سر و گردن از جمله سرطان گلو مهمترين اقدام پرهيز از عوامل خطرزاي فوق است.

نور

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها