فرهاد فارسی از دنیا رفت

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

فرهاد فارسی از دنیا رفت
یک شنبه 19 تیر 1390  06:15 ق.ظ

فرهاد فارسی از دنیا رفت  
 
 
 
 
   
 
 
    فرهاد فارسی ـ طراح صحنه و لباس سینمای ایران ـ در سن ۵۹ سالگی از دنیا رفت.
   
   
 
 
     

فرهاد فارسی ـ طراح صحنه و لباس سینمای ایران ـ در سن ۵۹ سالگی از دنیا رفت.

 

غلامرضا نامی از طراحان صحنه سینمای ایران و یكی از همكاران و دوستان فرهاد فارسی گفت: او یكی از آرتیست ترین طراحان سینما بود كه كارهایش از لحاظ هنری قابل تامل بود.

 

وی با اظهار تاسف از درگذشت فرهاد فارسی گفت: او انسان بسیار خوب و رئوفی بود و روحیه آرتیستی زیادی داشت كه این در كارهایش نمود داشت.

 

نامی خاطرنشان كرد: این اواخر بیش از سه سال مشغول كار تحقیقاتی بر روی فیلم «روز رستاخیز» احمدرضا درویش بود كه متاسفانه كنار گذاشته شد و این ضربه روحی شدیدی برایش بود و او را در مقابل بیماری اش ناتوان كرد.

 

نامی ادامه داد: زنده یاد فارسی از بیماری سرطان روده رنج می برد كه معده اش هم درگیر این بیماری شد و در یك ماه اخیر برای درمان در سوئد اقامت داشت كه در همانجا به دیار باقی شتافت و قرار است در همانجا به خاك سپرده شود. وی از برگزاری مراسمی از سوی انجمن طراحان صحنه برای این هنرمند فقید خبر داد.

 

فرهاد (حسن) فارسی فارغ التحصیل رشته طراحی صحنه و لباس از دانشكده هنرهای دراماتیك تهران ، فارغ التحصیل آكادمی لباس رم، همكاری در طراحی صحنه فیلم های «لاتراویاتا» فرانكو زفیره لی، «نوستالژیا» آندری تاركوفسكی، «كشتی به راهش ادامه می دهد» فدریكو فلینی، «روزی روزگاری در آمریكا» سرجئو لئونه را در كارنامه ی فعالیت بین المللی اش داشته است.

 

فرهاد فارسی متولد ۱۳۲۹ اصفهان بود و در سینمای ایران فعالیتش را با طراح صحنه ی فیلم «چریكه تارا» بهرام بیضایی آغاز كرد و به عنوان طراح صحنه و لباس فیلم های «حاجی واشنگتن » علی حاتمی ،«دستفروش» «بوعلی سینا» كیهان رهگذر، ، «پرده آخر» واروژ كریم مسیحی ، «ناصر الدین شاه آكتور سینما» ، «تماس شیطانی» حسن قلی زاده، ، «روسری آبی» رخشان بنی اعتماد ، «عشق گمشده» سعید اسدی، «یك بوس كوچولو» بهمن فرمان آرا، «آسمان پرستاره» حسن قلی زاده و... همكاری داشت.

 

این هنرمند برای طراحی صحنه دو فیلم «پرده آخر» و «ناصر شاه آكتور سینما» سیمرغ بلورین جشنواره ی فیلم فجر را در دو دوره دریافت كرد.

نور

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها