عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82
کتاب های الکترونیکی

سال پنجم هجرت و جنگ احزاب

سال پنجم هجرت و جنگ احزاب
دوشنبه 20 تیر 1390  06:19 ق.ظ

سال پنجم هجرت و جنگ احزاب قسمت دوم
باتوجه به آياتي كه بود نوشتم -در تفسرنمونه انديشه قم
تفسير نمونه ج : 17ص :215
يَأَيهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكمْ إِذْ جَاءَتْكُمْ جُنُودٌ فَأَرْسلْنَا عَلَيهِمْ رِيحاً وَ جُنُوداً لَّمْ تَرَوْهَاوَ كانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيراً(9) إِذْ جَاءُوكُم مِّن فَوْقِكُمْ وَ مِنْ أَسفَلَ مِنكُمْ وَ إِذْ زَاغَتِ الأَبْصرُ وَ بَلَغَتِ الْقُلُوب الْحَنَاجِرَ وَ تَظنُّونَ بِاللَّهِ الظنُونَا(10)هُنَالِك ابْتُلىَ الْمُؤْمِنُونَ وَ زُلْزِلُوا زِلْزَالاً شدِيداً(11)
ترجمه:
9 -اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد نعمت خدا را بر خودتان به ياد آوريد در آن هنگام كه لشكرهاى ( عظيمى ) به سراغ شما آمدند ، ولى ما باد و طوفان سختى بر آنها فرستاديم و لشكريانى كه آنها را نمى‏ديديد ( و به اين وسيله آنها را در هم شكستيم ) و خداوند به آنچه انجام مى‏دهيد بينا است
10 -به خاطر بياوريد زمانى را كه آنها از طرف بالا و پائين ( شهر ) شما وارد شدند ( و مدينه را محاصره كردند ) و زمانى را كه چشمها از شدت وحشت خيره شده بود ، و جانها به لب رسيده بود ، و گمانهاى گوناگون بدى به خدا مى‏برديد 11 -در آنجا مؤمنان آزمايش شدند و تكان سختى خوردند.
تفسير نمونه ج : 17ص :216
 
تفسير : آزمايش بزرگ الهى در ميدان احزاب
اين آيات و چندين آيه بعد از آن كه مجموعا هفده آيه را تشكيل مى‏دهد پيرامون يكى از بزرگترين آزمونهاى الهى در مورد مؤمنان و منافقان و امتحان صدق گفتار آنها در عمل - كه در آيات گذشته از آن بحث شد - سخن مى‏گويد.
اين آيات از يكى از مهمترين حوادث تاريخ اسلام ، يعنى جنگ احزاب ، بحث مى‏كند ، جنگى كه در حقيقت نقطه عطفى در تاريخ اسلام بود و كفه موازنه قوا را در ميان اسلام و كفر به نفع مسلمين بر هم زد و پيروزى در آن كليدى بود براى پيروزيهاى بزرگ آينده ، و در حقيقت كمر دشمنان در اين غزوه شكست و بعد از آن نتوانستند كار مهمى صورت دهند .
جنگ احزاب چنانكه از نامش پيدا است مبارزه همه جانبه‏اى از ناحيه عموم دشمنان اسلام و گروههاى مختلفى بود كه با پيشرفت اين آئين منافع نامشروعشان به خطر مى‏افتاد.
نخستين جرقه جنگ از ناحيه گروهى از يهود بنى نضير روشن شد كه به مكه آمدند و طايفه قريش را به جنگ با پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) تشويق كردند و به آنها قول دادند تا آخرين نفس در كنارشان مى‏ايستند ، سپس به سراغ قبيله غطفان رفتند ، و آنها را نيز آماده كارزار كردند .
اين قبائل از هم‏پيمانان خود مانند قبيله بنى اسد و بنى سليم ، نيز دعوت كردند ، و چون همگى خطر را احساس كرده بودند ، دست به دست هم دادند تا كار اسلام را براى هميشه يكسره كنند ، پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) را به قتل برسانند ، مسلمين را در هم بكوبند ، مدينه را غارت كنند ، و چراغ اسلام را خاموش سازند.
تفسير نمونه ج : 17ص :217
مسلمانان كه خود را در برابراين گروه عظيم ديدند به فرمان پيامبر (صلى‏الله‏عليه‏وآله‏وسلّم‏) به شور نشستند و قبل از هر چيز با پيشنهاد سلمان فارسى ، اطراف مدينه را خندقى كندند تا دشمن به آسانى نتواند از آن عبور كند و شهر را مورد تاخت و تاز قرار دهد ( و به همين جهت يكى از نامهاى اين جنگ ، جنگ خندق است).
لحظات بسيار سخت و خطرناكى بر مسلمانان گذشت ، جانها به لب رسيده بود ، منافقين در ميان لشكر اسلام سخت به تكاپو افتاده بودند ، جمعيت انبوه دشمن و كمى لشگريان اسلام در مقابل آنها ( تعداد لشكر كفر را ده هزار ، و لشكر اسلام را سه هزار نفر نوشته‏اند ) و آمادگى آنها از نظر تجهيزات جنگى و فراهم كردن وسائل لازم ، آينده سخت و دردناكى را در برابر چشم مسلمانان مجسم مى‏ساخت .
ولى خدا مى‏خواست در اينجا آخرين ضربه بر پيكر كفر فرود آيد ، صف منافقين را نيز از صفوف مسلمين مشخص سازد ، توطئه‏گران را افشا كند ، و مسلمانان راستين را سخت در بوته آزمايش قرار دهد.
سرانجام اين غزوه - چنانكه شرح آن خواهد آمد - به پيروزى مسلمانان تمام شد ، طوفانى سخت به فرمان خدا وزيدن گرفت ، خيمه و خرگاه و زندگى كفار را در هم ريخت ، رعب و وحشت شديدى در قلب آنها افكند ، و نيروهاى غيبى فرشتگان به يارى مسلمانان فرستاد .
قدرت‏نمائيهاى شگرفى همچون قدرت‏نمائى امير مؤمنان على (عليه‏السلام‏) در برابر عمرو بن عبد ود بر آن افزوده شد ، و مشركان بى آنكه بتوانند كارى انجام دهند پا به فرار گذاردند.
آيات هفده گانه فوق نازل شد و با تحليلهاى كوبنده و افشاگرانه خود به عاليترين وجه از اين حادثه مهم براى پيروزى نهائى اسلام و كوبيدن منافقان بهره‏گيرى كرد.
تفسير نمونه ج : 17ص :218
اين دورنمائى بود از جنگ احزاب كه در سال پنجم هجرى واقع شد. 
منبع : تفسیر نمونه: سوره احزاب آیات 20 – 1
وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

alizare1
alizare1

کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد