عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‎علیه‎‌وآله: اگر می‌‏توانید هر روز را نوروز کنید؛ یعنی در راه خدا به‌هم هدیه دهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید. دعائم‌الاسلام، ج۲ ص۳۲۶
از آسمان چه می دانید

بیماری لیکن پلان چیست؟

بیماری لیکن پلان چیست؟
یک شنبه 16 مهر 1391  09:09 ق.ظ

 


باشگاه خبرنگاران: بیماری لیکن پلان یک بیماری التهابی خارش دار پوست و مخاط است.

دکتر عباس انتظاری متخصص پیشگیری از بیماری، عضو هئیت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عضو انجمن علمی لیرز پزشکی ایران تصریح کرد: این بیماری به طور معمول در افراد بین سنین ۳۰ تا ۶۰ سال مشاهده می شود.

انتظاری در مورد علت این بیماری خاطر نشان کرد: دلیل این بیماری هنوز به خوبی شناخته نشده است اما بیشتر زمینه ایمونولوژیک دارد و در اکثر مواقع با بیماری های خود ایمنی مثل کم کاری تیروئید، کم کاری غدد پاراتیروئید، کم کاری غدد فوق کلیوی و دیابت همراه است.

این متخصص متذکر شد: در این بیماری ضایعات مسطح چند ضلعی ارغوانی رنگ روی پوست و مخاط ایجاد می شود و این ضایعات بیشتر در نواحی مچ دست، مچ پا، ساق پا و نواحی پشت شایعتر است.

انتظاری گفت: شایان ذکر است که اندازه این ضایعه از یک سر سوزن تا چندین سانتی متر متغییر است.

وی خاطر نشان کرد: ضایعات مخاطی نیز غیر زخمی شونده خواهد بود و بیشتر در دهان دیده می شود. ضایعات ناخنی نیز در ده درصد موارد مشاهده می شود و به شکل نازک شدن صفحه ناخن است. ریزش مو شایع نیست اما در صورت ریزش مو متاسفانه دائمی خواهد بود.

وی تاکید کرد: به طور معمول بیماری لیکن پلان در عرض ۹ ماه در ۵۰ درصد موارد بهبود پیدا خواهد کرد و در طی ۱۸ ماه، ۸۵ درصد بیماران به طور کلی بهبودی پیدا می کنند.
این متخصص پیشگیری از بیماری ها همچنین به افراد توصیه کرد: افرادی که ضایعات مسطح و خارش دار روی پوست خود دارند از مصرف خود سرانه دارو خودداری کرده و برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنند و برای درمان به توصیه ها و راهنمایی های پزشک عمل کنند.

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

abdo_61
abdo_61

کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 36864
محل سکونت : ایران زمین