بر مدار عشق

 
ria1365
ria1365
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 7865

بر مدار عشق

بر مدار عشق، شرح حال یاران امام حسین(علیه السلام) به روایت مرکز تحقیقات و پژوهش مؤسسه فرهنگی موعود عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است.
بر مدار عشق: حر
شب عاشورا بود، در یکی خیمه های سیاه و تاریک دشمن به خوابی عمیق رفته بود. اواسط شب بود، فکر جنگ فردا تمام عمق خوابش را پر کرده بود؛ پدرش را در خواب دید.

 

-این روزها کجا هستی؟
پسر جواب داد: به مقابله با حسین رفته ام تا مانع از حرکت او شوم و او را نگه دارم تا نیروی ابن زیاد برسد.
پدرش اخم هایش را در هم کشید و بر او نهیب زد: وای برتو! تو با فرزند پیامبر خدا چه کار داری؟ مگر می خواهی در قیامت، پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) و امیرالمؤمنین(علیه السلام) و فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دشمن تو باشند؟ و از شفاعت آنان محروم بمانی؟(1)

 

سراسیمه از خواب پرید ...

در تمام طول مسیر می گفت:"پروردگارا! من به سوی تو باز می‎گردم، پس توبه‎ام را پذیرا باش. من دل اولیا و فرزندان پیامبرت را به وحشت انداخته‎ام."(2) اجازه ورود به خدمت امام حسین(علیه السلام) خواست. خود را بر زمین انداخت و صورت خود را بر خاک سایید. امام حسین(علیه السلام) فرمودند:"کیستی؟"

حر بن یزید بن ریاحی گفت:" ای زاده رسول خدا، من همانم که راه را بر تو بستم و نگذاشتم به کوفه بازگردی...ای اباعبدالله! من بازگشته‎ام و تائب هستم، آیا برای من راهی به سوی توبه هست؟ امام حسین(علیه السلام) در پاسخ حر فرمودند: "آری، خداوند به تو روی خواهد کرد."(3)

پس از حبیب بن مظاهر، حرّ اولین کسی بود که از امام(علیه السلام) برای ورود به میدان جنگ اجازه گرفت و به بهشتی که به او مژده اش را داده بودند، رسید. پس از شهادتش، امام حسین(علیه السلام) بر بای سر پیکرش حاضر شدند و سرش را بستند و فرمودند:
" تو، حرّ-آزاده- هستی، همچنان که مادرت تو را حرّ نامید. آزاده ای در دنیا و نیکبختی در آخرت."(4)
**** 
نام: حربن یزید ریاحی 
تاریخ تولد: تاریخ تولد حرّ معلوم نیست؛ اگر گزارش‌های حاکی از حضور پسران وی در واقعه کربلا صحت داشته باشد، وی احتمالاً در سال‌های نخست هجری به دنیا آمده است. 
درباره زندگی حرّ اطلاعات اندکی هست ولی او در سال 60، یکی از جنگاوران مشهور و شجاع کوفه بوده است.(5) 
آرامگاه: غرب کربلا، به فاصله هفت کیلومتری. 


**** 
پی نوشت 
1.بر مدارعشق، شرح حال یاران امام حسین(علیه السلام). مرکز تحقیقات و پژوهش مؤسسه فرهنگی موعود عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف). نشر موعود عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف). چاپ دوم، زمستان 83. صص 53و 54. 
2. اللهوف، ص45/ امالی الصدوق، مجلس30، ص141 
3. همان 
4. بر مدارعشق، شرح حال یاران امام حسین(علیه السلام). همان. 
5. تاریخ الطبری، ج۴، ص۳۲۵.
طبری، تاریخ الطبری، ج۵، ص۳۹۲. 
البدایة و النهایة، ج۸، ص۱۹۵. 

     Android iOS , Windowsphone , Symbian , JavaMobile Review ,Learning

جمعه 12 دی 1393  01:11 ق.ظ
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
دسترسی سریع به انجمن ها