نمک آبرود

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

نمک آبرود

namak-abrud(5)

 شهر توریستی نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می گیرد .

حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن از ارتفاعات سلسله جبال البرز  تشکیل داده است . وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی ۲۰۰ هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است . ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه های بصری فوق العاده واقع شده است .

طرح اولیه شهرک به وسیله مهندسین مشاور داض ، چرخاب و هوارد همفری تهیه شده است . در گزارش هوارد همفری فرض بر این بوده است که جاده چالوس – رامسر منطقه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند که بخش جنوبی جاده اختصاص به ویلاسازی داشته و بخش شمالی آن هتل هایت و قسمت پیشنهادی مارینا و تأسیسات مربوطه و مجتمع آپارتمانی را شامل می شد .

namak-abrud

احداث این شهرک دو هدف عمده را مد نظر دارد :

ایجاد یک شهر اقامتگاهی – تفرجگاهی برای جذب جمعیت غیر ساکن شهرستانهای نوشهر و چالوس

جذب سر ریز جمعیت شهرهای چالوس و نوشهر

با توجه به موارد فوق احداث شهرک نمک آبرود تصویب شد و در تاریخ ۱۳۶۲/۰۷/۱۰ مصوبه مذکور توسط وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید . صدور پروانه احداث شهرک نمک آبرود در سال ۱۳۶۶ با استناد به همین مصوبه انجام گرفته است . محدوده اراضی طرح با استناد به اسناد موجود که با مندرجات پروانه صادره نیز هماهنگ است ، در نقشه شماره ۱-۱ نشان داده شده است .

از نظر جمعیت پیش بینی شده برای شهرک ، مهندسین مشاور چرخاب با استفاده از گزارش مهندسین مشاور داض تعداد کل جمعیت واحدهای مسکونی ویلاها آپارتمان ها و هتل و متل را جمعاً ۲۰۰۰۰ نفر برآورد نموده است در حالی که درگزارش هوافرد همفری تعداد جمعیت ۲۳۳۵۰ نفر برآورد شده است . در طرح تجدید نظر شده توسط مهندسین مشاور طرح و بنا تعداد جمعیت ۴۶۵۰۰نفر و یا حدود ۵۰۰۰۰ نفر پیش بینی شده است که بیش از دو برابر ارقام قبلی است . در طرح هوافرد همفری برای شهرک نمک آبرود اکثر خانه ها مخصوص تعطیلات hoilday homes تصور شده اند لذا تعداد جمعیت در طول سال متغیر فرض شده است .

در سال ۱۳۶۴ برای بخشی از محدوده اراضی نمک آبرود طرح توسعه تهیه گردیده است . این طرح بر اساس ساختار شبکه اصلی خیابان های موجود شکل گرفته است که متشکل از یک حلقه اصلی و خیابان های ارتباطی فرعی است . حلقه اصلی به قطعات مسکونی پیوند می خورد .

namak-abrud(4)

این حلقه در گوشه جنوب شرقی قطع شده است و جهت تکمیل راه های ارتباطی یک بلوار جنوبی شمالی- جنوبی در مرکز شهرک به عنوان مرکز محور مجهز شهری با عرض متوسط ۳۰۰ متر جهت ارائه خدمات مورد نیاز در مقیاس ناحیه و با نظور نمودن جمعیت سربار ناشی از بازدیدکنندگان پیش بینی شده است که حدود ۵۳ هکتار وسعت دارد . این بلوار به محله های مسکونی پنجگانه شهرک که در دو نوار غربی و شرقی در طرفین ناحیه مرکزی قرار گرفته اند ، سرویس می دهد .

مناطق مسکونی شهرک یعنی محله های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر ۲۳۰ هکتار می باشد . محله شمار چهار در جنوب محله شماره یک قرار دارد . محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی الیه جنوبی شهرک قرار گرفته است . محله های یاد شده هر کدام دارای یک مرکز محله هستند که خدمات مرکز محله ای در این مراکز پیش بینی شده است . این مراکز به نحوی طراحی گردیده تا ارتباط مستقیم سواره با مرکز شهرک برقرار باشد .

در جنوبی ترین خد مرکز خدمات شهری و در طرفین این نوار در منتهی الیه جنوب شهرک دو ناحیه در مجاورت محله های شماره ۴و ۵ جهت منطقه مسکونی توریستی در مجاورت محله ۵ و دومی در مجاورت محله ۴ ناحیه ای به عنوان محله شماره ۶ با مشخصات تراکم ویژه ۹۰۰ نفر در هکتار با خصوصیات بلوک های مسکونی ۴ تا ۸ طبقه پیش بینی شده است . در شمالی ترین قسمت شهرک نواحی مجاور محله های ۲و۱ منطقه وسیعی حدود ۹۵ هکتار  جهت مراکز تفریحی – ورزشی در شمال غربی و هتل و متعلقات توریستی در شمال شرقی در نظر گرفته شده است .

namak-abrud(3)

شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود

خاطره شاد گردشگری نمک آبرود همیشه با شماست

شهرک توریستی و تفریحی نمک آبرود جلوه گاه تحقق رویاهای گردشگری شما می باشد .

شهرک تفریحی و گردشگری ما با وسعت ۶۵۰ هکتار دارای دو بخش اصلی شهرسازی و امکانات گردشگری می باشد .

namak-abrud(2)

بخش شهرسازی

بر اساس طرح جامع و تفضیلی ساخت شهرک توریستی – تفریحی نمک آبرود ، مساحتی بالغ بر ۲۲۰ هکتار جهت اقامت دائمی و فصلی جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر از ساکنین اختصاص داده شده است .
مشخصه های معماری با انواع مختلف طرحها جهت ویلاها و ساختمان های دو طبقه و بلند مرتبه پیش بینی گردیده است .

بخش گردشگری و امکانات تفریحی

در حاشیه جنوب شرقی شهرک ، مرتفعترین تله کابین کشور، قراردارد . این تله کابین منحصر به فرد در سال ۱۳۷۲ با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است . این تله کابین بازدیدکنندگان را در مدت ۱۲ دقیقه در ارتفاع ۹۷۰ متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند .
دیگر امکانات تفریحی و رفاهی جهت گردشگران
دریاچه مصنوعی با پدالو ، زمین تنیس ، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان ، زمین اسکیت ،پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر ، شهر بازی کودکان ، پرواز با هواپیمای دو نفره ، مراکز خرید ، رستورانها ، غرفه های بوتیک لباس و صنایع دستی ، فرش ، لباسهای چرم ، عکاسی ، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می توانید در آن ، جوی دوستانه ، لذت بخش و شاد داشته باشید .

namak-abrud(1)

پروژه های مورد اقدام در آینده نزدیک عبارتند از:

۱- تفریحات آبی و دریایی 

۲- تبدیل پارک بنفشه به پارک تفریحی و طبیعی به وسعت ۲۰۰ هکتار 

۳- شهربازی منحصر به فرد 

اهداف و برنامه های آینده

از امکانات بالقوه مجموعه شهرک تفریحی نمک آبرود که بسیار نیز ارزشمند می باشد و آنرا از سایر نقاط شمال ایران متمایز می نماید. محیط جنگلی داخل سایت می باشد در نتیجه ضروری است با حفظ اکولوژی منطقه و بافت طبیعی ، با ایجاد فضاهای ذیل به عملکرد و کارآئی و جذابیت پارک جنگلی افزوده گردد .

باغ حیوانات و پرندگان و آکواریوم ، رودخانه و دریاچه مصنوعی ، جزیره مصنوعی ، رستوران ،قایقرانی پاروئی ، کلوپ های تفریحی ، برج دیده بانی ، محل های ماهیگیری ، مسیرهای اسب سواری ، پیاده روی ، کلبه های چوبی و درختی ، محل های نصب چادر ، فضاهای پیش بینی شده جهت اتومبیل های کاروان ، همینطور ایجاد پارک آبی که می تواند پذیرای خانم ها و آقایان در دو شیفت روزانه باشد .


 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

جمعه 12 دی 1393  04:17 ب.ظ
تشکرات از این پست
shirdel2
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 4842
محل سکونت : یزد

پاسخ به:نمک آبرود

بنام خدا

ضمن تشکر از دوست گرامی جناب خدائی که بسیار زیبا و خلاصه تفریح گاه نمک آبرود را توصیف نمودند، بعرض دوستان برسانم که بنده تا کنون دوبار موفق به رفتن و دیدن این منطقه بسیار زیبا شده ام و از امکانات بسیار خوب آنجا خصوصا تله کابین آنجا استفاده کرده ام و خاطرات  بسیار خوب و بیاد ماندنی از آنجا دارم.شاید قابل باور نباشد ولی زمانی که با تله کابین در بالاترین ایستگاه پیاده شدیم که بصورت جنگلی وسیع می باشد تمام منطقه اطراف را زیر پای خود حس میکردیم و این در حالی بود که معمولا اکثر اوقات خصوصا بعدازظهرها آنجا(بالای کوه) مه وجود دارد و وقتی به آنجا میروید در میان مه و ابر خود را می بینید. پیشنهاد می کنم حتما دوستانی که به شمال کشور از طریق جاده چالوس میروند از این منطقه توریستی زیبا دیدن نمایند و از دیدنیهای آنجا لذت ببرند.

 

                  

جمعه 12 دی 1393  08:28 ب.ظ
تشکرات از این پست
ria1365 khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها