افزایش تولید نفت روسیه به بالاترین حد از زمان فروپاشی شوروی رسید

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 4040
محل سکونت : خوزستان

افزایش تولید نفت روسیه به بالاترین حد از زمان فروپاشی شوروی رسید

تهران – ایرنا – وزارت انرژی روسیه روز جمعه اعلام کرد که میانگین تولید نفت این کشور در سال 2014 میلادی 10 میلیون و 580 هزار بشکه در روز بوده که در دوره پس از سقوط اتحاد شوروی سابق،بی سابقه بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، بر اساس اطلاعات وزارت انرژی روسیه، تولید نفت این کشور در سال گذشته با کمک شرکت های کوچک غیردولتی تا میزان 0.7 درصد افزایش یافته است.

تولید روزانه میعانات نفتی و گازی در دسامبر( آذر) 10 میلیون و 670 هزار بشکه بوده که از زمان فروپاشی حکومت اتحاد شوروی بی سابقه بوده است.

اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت انرژی روسیه نشان می دهد که تولید کنندگان به اصطلاح کوچک این کشور که بیشتر خصوصی هستند، تولید نفت خود را بالغ بر 11 درصد و تا بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش داده اند.

صدور نفت خام شرکت انحصاری نفت روسیه 'ترانسنفت' در این مدت به علت افزایش تقاضای داخلی و مصرف پالایشگاه ها با 5 درصد کاهش به 195 میلیون و 500 هزار بشکه رسیده است.

صدور نفت خام روسیه به چین در سال گذشته میلادی با 43 درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن (2013) به رقم بی سابقه 22 میلیون و 600 هزار تن (452 هزار بشکه) در روز رسید که علت آن تمایل مسکو به ایجاد تنوع در مشتریان انرژی خود بوده است.

تولید کنندگان نفت روسیه در نیمه نخست سال 2014 به علت افزایش بهای نفت تا 113 دلار برای هر بشکه، سرمایه گذاری خود را برای تولید این ماده افزایش دادند، هر چند که در نیمه دوم سال بهای نفت، نصف شد.

میزان رشد تولید نفت روسیه در 2014 به علت کاهش بهای نفت و اعمال تحریم های غرب علیه مسکو از 1.4 درصد در سال 2013 کاهش یافت.

تولید نفت شرکت 'رونسنفت' که حجم تولید آن بیش از مجموع تولید عراق و ایران عضو اوپک است و برای جلوگیری از کاهش بیشتر تولید در حوزه های خود در غرب سیبری تلاش می کند، نیز 0.7 درصد کاهش یافت.

حدود نیمی از بودجه روسیه از درآمدهای نفتی و گازی تامین می شود.

بر اساس پیش بینی وزارت انرژی روسیه،میزان تولید نفت این کشور در سال 2015 به 525 میلیون تن کاهش خواهد یافت.

آژانس بین المللی انرژی نیز پیش بینی کرده است که میزان تولید نفت روسیه در سال جدید تا 1 درصد کاهش یابد.

تولید گاز طبیعی این کشور نیز در سال 2014 با 4 درصد کاهش به 640 میلیارد و 237 میلیون متر مکعب 'بی سی ام' رسید.

میزان تولید شرکت گازپروم عرضه کننده عمده گاز طبیعی روسیه در سال گذشته با کاهش 9 درصدی به رقم بی سابقه 432 بی سی ام رسید که به علت اختلاف بر سر قیمت گذاری گاز با اوکراین بود که زمانی دومین شریک عمده این شرکت پس از آلمان به شمار می رفت.

جمعه 12 دی 1393  08:30 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها