آموزش کامل تست جریان کشی موبایل

 
ria1365
ria1365
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 7865

آموزش کامل تست جریان کشی موبایل

 

مواد لازم:يك عدد دستگاه تغذيه و يك عدد گوشي تلفن همراه 

 

به كمك تست جريان كشي مي توان گوشيهايي كه ايراد تخليه شارژ دارند با نصب گوشي به تغذيه محدوده عيب را پيدا كنيم .

 مرحله اول : براي تست جريان كشي ولتاژ منبع تغذيه را بر روي 4.2 ولت تنظيم مي كنيم و گوشي را به تغذيه وصل كرده و مقدار جرياني كه از منبع تغذيه كشيده مي شود را نگاه مي كنيم كه به اين مرحله تست جريان كشي در حالت خاموش بودن دستگاه مي گوييم در اين حالت استاندارد هيچ جرياني از تغذيه نبايد كشيده شود ودر صورتي كه جرياني كشيده شود بخشهايي كه مستقيم به باتري متصل مي باشد احتمال آسيب ديدگي دارد واگر مقدار جريان بيش از 100 ميلي آمپر باشد قطعه معيوبگرم مي شود و هر چقدر مقدار جريان بالاتر رود حرارت ايجاد شده نيز بيشتر خواهد شد. بايد توجه داشت كه اگر اتصال به صورت مستقيم و يا حتي توسط مقداري قلع به وجود آيد يقينا جريان زيادي از تغذيه كشيده ميشود ولي هيچ گرمايي به وجود نمي آيد(سولفات نوعي اتصال است) در اين حالت چنانچه جرياني كشيده شود و همچنين گوشي نيز روشن شود ايراد تخليه شارژ در صورتيكه حتي گوشي را روشن نكنيم بوجود مي آيد.

 مرحله دوم: گوشي را به تغذيه وصل مي كنيم و اگر جرياني كشيده نشد و مرحله اول هم درست بود كليد پاور را فشار مي دهيم و گوشي را روشن مي كنيم چون مصرف Led ها در گوشيهاي مختلف متفاوت است بنابراين منتظر مي شويم كه Led ها خاموش شوند ، سپس مقدار جرياني كه از تغذيه كشيده مي شود را نگاه مي كنيم كه با توجه به نوع گوشي حداكثر 40 ميلي آمپر باشد . اگر مقدار جرياني كه از تغذيه كشيده مي شود بيش از حد استاندارد بود قطعاتي كه بعد از آي سي تغذيه به كار رفته باشند را تست مي كنيم

كه معمولا در جريانهاي بيش از 100 ميلي آمپر قطعه معيوب گرم مي شود كه در اين حالت پس از روشن كردن گوشي و حتي بدون داشتن مكالمه باتري سريعا خالي مي شود . اگر اتصال به صورت مستقيم و توسط قلع به وجود آمده باشد يقينا فقط آي سي تغذيه گرم مي شود. بارها ديده شده است كه يك قطعه در داخل موبايل مانند Cpu ، آي سي صدا ، آي سي پي اف نيم سوز شده است كه جريان زيادي كشيده ميشود و باتري نيز به سرعت خالي مي شود ولي در كاركرد گوشي هيچ اختلالاتي به وجود نمي آيد.

جهت تست و پيدا كردن قطعه معيوب كه بعد از آي سي تغذيه بكار رفته است از خازنهاي مسير تغذيه استفاده مي كنيم به اين معنا كه خروجي تغذيه مستقيم به مصرف كننده وصل مي باشد و حداقل دو عدد خازن يكي در كنار آي سي تغذيه و ديگري در كنار مصرف كننده وجود دارد و به صورت موازي به زمين متصل مي باشد( اگر مصرف كننده اي بسوزد اين مسير به زمين وصل مي شود و ما مي توانيم از اين اتصال توسط خازنها مطلع شويم.)در صورتيكه با فشار دادن كليد پاور، گوشي روشن نشود و جريان بالايي نيز كشيده شود با توجه به مقدار جريان و قطعه معيوبايراد را برطرف مي كنيم.

 مرحله سوم: چنانچه در مرحله دوم نيز اشكالي وجود نداشت با گوشي ارتباط برقرار مي كنيم كه در اين صورت حداكثر جريان از تغذيه كشيده مي شود كه براي تست سالم بودن اين بخش سه نوع گوشي متفاوت را دقيقا بر روي ميز كار آزمايش كرده وميانگين جريان اين سه گوشي حد مطلوب جريان در هنگام تماس در آن نقطه مي باشد.

همانطور كه ميدانيم توان خروجي آي سي پي اف با توجه به فاصله گوشي تا بي تي اس متفاوت مي باشد و با تست اين سه گوشي در مكان مورد نظر به حد استاندارد خواهيم رسيد.

اگر يك گوشي مشكوك را در همان نقطه تست كرديم و جريان بيشتري كشيده شده احتمال خيلي زياد آي سي پي اف خراب شده يا امكان لحيم سردي وجود دارد.

بايد توجه داشته باشيم كه جهت تست اين مرحله LED ها بايد خاموش باشند و همچنين در حين صحبت كردن نباشيم.

ضعيف بودن RX به نوعي در خروجي PF تاثير مي گذارد و مصرف باتري را بيشتر مي كند به اين معنا كه اندازه گيري فاصله بين گوشي وBTS بر اساس قدرت سيگنالهاي دريافتي( RX مي باشد، هرچقدر سيگنالها قوي تر باشند به معناي نزديك تر بودن فاصله و هرچقدر ضعيف تر باشند به معناي بيشتر شدن فاصله مي باشد .

 

     Android iOS , Windowsphone , Symbian , JavaMobile Review ,Learning

شنبه 13 دی 1393  01:49 ق.ظ
تشکرات از این پست
tachberdee
دسترسی سریع به انجمن ها