لیلاز پیشنهاد داد بازگشت مشروط دولت به سیاست‎های انبساطی پولی

 
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 2470
محل سکونت : اصفهان

لیلاز پیشنهاد داد بازگشت مشروط دولت به سیاست‎های انبساطی پولی

58-98.jpg

سعید لیلاز با اشاره به اهمیت بازگشت دولت به سیاست‎های انبساطی گفت: فکر می کنم دولت می‎تواند کمی بیشتر به سیاست‎های انبساطی پولی بازگردد تا حدی که نرخ تورم بین 15 تا 20 درصد بماند.

این اقتصاددان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی از بودجه سال 1394 و کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر بودجه گفت: در هشت سال دولت قبلی عادت کرده بودیم به پیش‏نویس و قانون بودجه دولت توجه نکنیم و عملکرد آن را ببینیم. اما بر اساس عملکرد دولت اخیر خصوصا در بودجه سال 1393 می توان گفت دولت یازدهم تا اندازه زیادی به انضباط مالی و بودجه‌ای پایبند بوده و ما کسری هم نخواهیم داشت. اما پیش بینی من برای سال 1394 این است که اگر در سال آینده قیمت نفت به ارقامی که ما می‌خواهیم نرسد و مذاکرات هسته‎ای هم مطلوب نظر ما پیش نرود، دولت ناچارا احتمالا از بودجه‌های عمرانی کم می‏‌کند، چون انعطاف‎پذیری دولت در بخش جاری بسیار اندک و نزدیک به صفر است. بودجه جاری یا شامل بودجه نهادهاست که به دلایل سیاسی نمی توان آن را کم کرد یا حقوق و دستمزد است که آن هم قابلیت انعطاف ندارد.

او ادامه داد: بنابراین تنها بودجه عمرانی امکان کم شدن دارد و چون دولت حدود 50هزار میلیارد تومان برای این بخش پیش بینی کرده، می‎تواند به 20 تا 30 هزار میلیارد تومان آن حالت انعطاف‎پذیر بدهد که اگر درآمدهای نفتی تحقق پیدا نکرد، بتواند با آن کشور را اداره کند.

لیلاز همچنین با اشاره به اهمیت بازگشت دولت به سیاست‎های انبساطی گفت: فکر می کنم دولت می‎تواند کمی بیشتر به سیاست‎های انبساطی پولی بازگردد تا حدی که نرخ تورم بین 15 تا 20 درصد بماند، زیرا صرف کاهش شدید تورم شاید فضیلت زیادی نداشته باشد. اگر ما بتوانیم کمی شرایط اجتماعی را بیشتر کنترل کنیم، ولی بودجه عمرانی را نگه داریم خوب است. اما در عین حال راهی برای کشور نیست جز اینکه بخش خصوصی به صحنه بازگردد. اگر ما فرض کنیم تولید ناخالص داخلی ایران در سال 1394 به قیمت جاری 1300هزار میلیارد تومان باشد، 30 درصد GDP (تولید ناخالص داخلی) را پس‎انداز کنیم، حدود 400 هزار میلیارد تومان باید تشکیل سرمایه شود و اگر 150 هزار میلیار را دولت و شرکت‎های دولت تامین کنند، 250 میلیارد تومان بر عهده بخش خصوصی باقی می‎ماند، بنابراین باید بتوانیم فضای عمومی کسب و کار را به گونه ای اصلاح کنیم که این مبلغ تامین شود.

این اقتصاددان همچنین درباره کسری بودجه احتمالی دولت در سال 1394 گفت: من درباره کسری بودجه آنقدر وحشت‌زده نیستم که معمولا درباره آن گفته می‏‌شود. اگر ما استاندارد اتحادیه اروپا مبنی بر 3 درصد GDP برای کسری بودجه را بپذیریم، دولت می‎تواند سال آینده 40 هزار میلیارد تومان کسری داشته باشد که البته باید تورم آن را هم تحمل کند، اما این عدد در قالب استاندارد است اما پیش‌بینی من این است که ما به اینجا نمی‏‌رسیم.

انتهای پیام

خبرگزاري ايسنا

شنبه 13 دی 1393  07:08 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها