ادای احترام صنعت و دانشگاه به چراغ فروتن «شب‌های خاموشی»!

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 15352
محل سکونت : * پادگان *

ادای احترام صنعت و دانشگاه به چراغ فروتن «شب‌های خاموشی»!

ادای احترام صنعت و دانشگاه به چراغ فروتن «شب‌های خاموشی»!

 

1420054062257_borna ghasemi-18.jpg

خاموشی‌های گاه و بی گاه برق که گاه ماه ها هر روزه ادامه می یافت و در برخی استان‌ها تا 9 ساعت در روز هم به طول می‌انجامید بخشی از خاطره مشترک ما از دهه 60 است.

 

 

به گزارش ایسنا، کمبود نیروگاه‌ها و عدم دسترسی برخی مناطق کشور به برق، وارداتی بودن تقریبا 100 درصد تجهیزات تولید و انتقال برق، بمباران نیروگاه‌ها و تاسیسات انتقال نیرو و مشکلات فزاینده انتقال سوخت مورد نیاز نیروگاه ها در فصول سرد در شرایطی که سیستم انتقال گاز کشور بسیار ضعیف بود، صنعت برق کشور را در آن سالها با چالش‌های جدی مواجه کرده بود.

 

شرایط مالی هم در صنعت برق به هیچ وجه مناسب نبود و کشور به لحاظ پیمانکاران و مشاوره و ساخت در مضیقه قرار داشت.

 

صنعت برق کشور به هر حال از آن شرایط دشوار عبور کرد. خاموشی‌های پی در پی پایان یافت و شبکه توزیع برق که زمانی مناطق وسیعی از کشور را فراموش کرده بود تا دورترین شهرها و روستاها گسترش یافت و این همه میسر نمی شد مگر با تلاش متخصصان متعهدی که فروتنانه و گمنام برای حل مشکلات و چالش‌های پیچیده تولید و انتقال برق در کشور تلاش کردند.

 

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، چهارشنبه گذشته شاهد حضور کم نظیر اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان مهندسی برق و کارشناسان و مدیران عالی صنعت برق کشور بود که به‌ پاس سال‌ها تلاش مستمر، ارزشمند و خستگی‌ناپذیر دکتر حسین محسنی در آیینی باشکوه از این چهره برجسته مهندسی برق کشور تجلیل کردند.

 

در این مراسم از دکتر محسنی به عنوان استادی یاد شد که در کنار تدریس و آموزش و تولید علم در پیچیده ترین مشکلات و سوانح صنعت برق به یاری شبکه برق کشور آمده و بارها و بارها در زمان خرابی و خروج تاسیسات نیروگاهی از شبکه، ایثارگرانه به جنگ خاموشی‌ها و نتوانستن‌ها رفته است.

 

در مراسم بزرگداشت استاد که با حضور دکتر فرجی دانا، وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بی‌طرف، وزیر اسبق نیرو، مهندس احمدی، قائم مقام وزیر نیرو، مهندس حائری، مدیرعامل شرکت توانیر و تنی چند از مدیران برجسته صنعت برق کشور و رییس و معاون پژوهشی دانشگاه تهران و رییس و اساتید برجسته پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران برگزار شد، پیام‌های تصویری مهندس نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهندس بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، دکتر احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی و تنی چند از مدیران عالی وزارت نیرو و صنعت برق کشور در تقدیر از خدمات و تلاش های استاد محسنی پخش شد.

 

 

مراسم نکوداشت دکتر حسین محسنی

 

 

دکتر شاهرخ فرهنگی، رییس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران طی سخنانی در این مراسم با اشاره به رویکرد ویژه دکتر محسنی در ارتباط دانشگاه و صنعت و خدمات ماندگار استاد در بنیان‌گذاری موسسه پژوهشی فشارقوی الکتریکی و آزمایشگاه‌های فشارقوی الکتریکی، روشنایی فنی، مدل شبکه و جریان قوی برق دانشکده مهندسی برق که الگویی باارزش برای استادان مهندسی است از استاد پرویز جبه دار به عنوان نماد آموزش و دکتر محسنی به عنوان نماد ارتباط با صنعت در این دانشکده یاد کرد که به همت همکاران و شاگردانشان با برپایی مراسم نکوداشت تقدیر شده اند.

 

مهندس محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در پیامی تصویری به این مراسم با اشاره به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه در توسعه پایدار اظهار داشت: از بدو انقلاب از دوره مسوولیت در وزارتخانه‌های کار و صنایع و مدیریت شرکت توانیر و پس از آن وزارت صنعت همواره تلاش کرده‌ام به عنوان یک مدیر صنعتی در کنار مراکز علمی و دانشگاهی باشم و توفیق بهره مندی از مشاوره و همکاری اساتید بسیاری را داشته‌ام؛ ولی همکاری دکتر محسنی با بخش صنعت را کاملا ویژه می دانم.

 

افشای کلاهبرداری هنگفت روس ها در تحویل ژنراتور مستعمل به جای نو!

 

وی گفت: دکتر محسنی صرف نظر از بعد علمی و دانشگاهی از بعد فنی و صنعتی نیز کاملا بر صنعت برق کشور از جمله نحوه بازسازی ترانسفورماتورهای آسیب دیده نیروگاه‌ها کاملا اشراف دارند. یادم هست در دوران مسوولیت در توانیر یکی از ترانسفورماتورهای بزرگ نیروگاه رامین کاملا از بین رفته بود و ناچار شدیم ژنراتوری جایگزین را از شرکتی روسیه خریداری کنیم. زمانی که قرار شد ژنراتور را تست کرده و تحویل بگیریم دکتر محسنی که همراه گروهی از کارشناسان به روسیه اعزام شده بود با بررسی آن ثابت کرد ترانسفورماتوری که قرار است به عنوان تجهیزات نو به ایران تحویل شود، مستعمل و تعمیر شده است. طرف روسی که چاره ای جز پذیرش خطای خود نداشت رسما از ایران عذرخواهی و این توجیه را مطرح کرد که به دلیل عجله ما در تحویل تجهیزات ناچار شده ترانسفورماتوری دست دوم را آماده کند. در نهایت با دریافت خسارتی قابل توجه ترانسفورماتور را به قیمت دست دوم تحویل گرفتیم.

وزیر صنعت با اشاره به تلاش و پیگیری خستگی ناپذیر دکتر محسنی برای راه اندازی آزمایشگاه فشار قوی دانشگاه تهران که با جلب حمایت صنایع مختلف صورت گرفت از زحمات و خدمات استاد به صنعت و دانشگاه قدردانی کرد.

 

دکتر کمره ای، رییس پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و از شاگردان دکتر محسنی طی سخنانی در این مراسم، خستگی ناپذیری، پشتکار و سعی در به ثمر رساندن آزمایشگاه ها و تاسیسات مورد نیاز دانشجویان و محققان و صنایع و تلاش برای ارتباط صنعت و دانشگاه را از ویژگی های بارز استاد عنوان و خاطرنشان کرد: سال 1356 دانشجوی ایشان بودم. یادم هست که دکتر محسنی از معدود استادانی بودند که دانشجویان را در بازدیدهای علمی همراهی می کردند. همراه استاد از سدهای ارس و شاه عباس(شهید عباسپور) بازدید داشتیم و تلاش داشتند دانشجویان را از کتابخانه خارج و مستقیما به دل صنعت ببرند.

 

وی خاطرنشان کرد: دکتر محسنی معتقدند که باید مهندسانی تربیت کرد که عملا از دانسته های خود استفاده کنند و رویکرد دانشگاه‌ها به آموزش مباحث پایه و تئوری باید جای خود را به آموزشهای عملی و مهارتهای فنی مهندسی بدهد.

 

کمره ای با اشاره به حضور رییس دانشگاه و مدیران عالی صنعتی در این مراسم که نشان از قدردانی دانشگاهیان و صنعتگران برق کشور از دکتر محسنی دارد ابراز امیدواری کرد که برگزاری چنین مراسمی برای تقدیر از اساتید در دوران حیات و اوج شکوفایی علمی آنها در همه دانشکده ها و دانشگاه ها صورت گرفته و همه قدردان تلاشهای چهره هایی چون دکتر محسنی باشیم که در مسیر خدمت به مردم راه هایی را برای اولین بار رفته و مسیر حرکت دیگران را هموار کرده اند.

 

 

 

مراسم نکوداشت دکتر حسین محسنی

 

 

دکتر نیلی احمدآبادی، سرپرست دانشگاه تهران دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: برای این که قدر و ارزش تلاشهای دکتر محسنی در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت را بدانیم. باید به بیست سال پیش برگردیم در آن زمان بحث پژوهش‌های کاربردی، شرکت های دانش بنیان و ... مطرح نبود و سال‌ها این چالش و بحث وجود داشت که دانشگاه باید بیشتر به سمت پژوهش‌های پایه و بنیادی برود و عمده جهتگیری دانشگاه بر تولید مقاله بود. اگرچه پایه زمینه های کاربردی همین دانش بنیادی است.

 

اتکا به منابع دولتی، استقلال و قدرت تصمیم‌گیری را از دانشگاه گرفته است

 

وی خاطرنشان کرد: دکتر محسنی در طول سالها فعالیت علمی و دانشگاهی خود علاوه بر همکاری نزدیک با صنعت و تلاش در جهت رفع نیازهای کشور در این حوزه در چاپ مقاله و تولید علم و تربیت دانشجو نیز بسیار فعال بود. از شاخص‌های دانشگاه موفق، تامین بودجه است که در کشور ما منابع عمدتا دولتی است در نتیجه استقلال و قدرت تصمیم گیری و روح نوآوری از دانشگاه‌ها سلب شده است در حالی که منابع مالی دانشگاه های معتبر خارجی بسیار متنوع است و ارتباط و همکاری نزدیکی با بخش های مختلف صنعتی دارند.

 

نیلی احمدآبادی تصریح کرد: امروز نیمی از فضای فیزیکی دانشکده نی با کمک خیران و سازمان های خارج از دانشگاه تامین شده که یکی از پیشگامان تنوع‌بخشی به منابع مالی دانشگاه، دکتر محسنی بوده است. شخصا از زمان دانشجویی با دیدن موفقیت دکتر محسنی در ساخت آزمایشگاه فشار قوی دانشکده با جلب کمک های خارج دانشگاه آن را به عنوان الگویی جالب توجه مدنظر داشتم و مطمئنا این تجربه موفق در تغییر دیدگاه مجموعه دانشکده فنی نیز بسیار موثر بوده است.

 

دکتر محسنی، نماد سخت‌افزاری، نرم افزاری، مغز افزاری و عشق افزاری و ارتباط موثر با دانشگاه در صنعت برق کشور

 

مهندس حائری، مدیرعامل شرکت توانیر هم ضمن سخنانی در این مراسم اظهار داشت: دکتر محسنی استادی است که در پیچیده ترین مشکلات صنعت برق به عنوان مشاور عالی فنی به مدیریت صنعت برق کشور راه حل ارائه داده و فکر نمی کنم در شبکه برق قدرت کشور کسی مثل دکتر محسنی فیزیک و ریاضی صنعت برق را بشناسد. دکتر محسنی بی شک نماد سخت‌افزاری، نرم افزاری، مغز افزاری و عشق افزاری و ارتباط موثر با دانشگاه در صنعت برق کشور است که هم دانشگاه و هم صنعت را می شناسد و هرگاه با مشکلی در صنعت مواجه شده آن را به دانشگاه ارائه کرده و هرگاه در دانشگاه با چیزی مواجه شده که به کار صنعت کشور آمده، آن را با همکاری صنعت دنبال کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: استاد محسنی با شناخت فیزیک شبکه قدرت، ایده پردازی کرده با دانش ریاضی خود در این حوزه، مدل آن را ارائه داده و با دانش مهندسی خود، آن را به مرحله اجرا رسانده است.

 

حائری در ادامه به بیان خاطره ای از دکتر محسنی پرداخت و گفت: تابستان سال 80 در برق تهران مشکلات زیادی داشتیم. تعمیر ترانس نیروگاه بعثت را که خراب شده بود به صنعت سپرده بودیم و دکتر محسنی ناظر پروژه بودند. رطوبت عایق بالا بود و با سیرکولاتور و سیستم‌های مرسوم جواب نمی‌داد. دکتر محسنی پیشنهاد کردند که ترانس را اتصال کوتاه کنیم و جریان را از مغز داخل ترانس عبور دهیم. چنین تکنیکی که مستلزم محاسبات بسیار دقیق بود در کشور انجام نشده بود و دکتر محسنی تنها کسی بود که با اعتماد به نفس بالا چنین پیشنهادی را مطرح کرد. این پیشنهاد عملی شد و ترانس در عرض دو روز خشک شد و به شبکه برگشت.

 

وی با اشاره به کتاب‌های«مبانی مهندسی فشار قوی الکتریکی» و «مهندسی فشار قوی پیشرفته» نوشته دکتر محسنی گفت: تالیفات استاد به مهندسان برق ما این اعتماد به نفس را داده که با داشتن دانش تئوری لازم، در زمینه برق فشار قوی کارهای بزرگی را انجام دهند و این توصیه او همواره سرلوحه کارهای ماست که « با توجه به سرعت خیره کننده پیشرفت‌های تکنولوژی اگر یک مهندس تا آخر عمر دانشجو نماند از قافله عقب خواهد ماند».

 

مهندس احمدی، قائم مقام وزیر نیرو نیز با بیان این که ضرورت حضور در برنامه ای پیش بینی شده در خوزستان، وزیر را از حضور در این مراسم بازداشته و وی به نمایندگی وزیر نیرو در این مراسم حضور دارد اظهار داشت: حدود یک سال است که توفیق همکاری با دکتر محسنی را در اتاق فکر برق یافته ام. زمانی که دنبال ایجاد این اتاق فکر در دولت جدید بودیم از هر جا که سراغ اساتید برجسته صنعت برق گرفتیم دکتر محسنی را پیشنهاد کردند و ایشان را به عنوان استادی کاملا روزآمد و آشنا با این حوزه و فعال در ارتباط دانشگاه و صنعت معرفی کردند.

 

دکتر محسنی، دانشگاهی ترین چهره صنعت برق کشور

 

مهندس مسعودی، معاون اسبق توانیر هم اظهار داشت: دکتر محسنی شاید دانشگاهی ترین چهره صنعت برق کشور باشند که حضوری کاملا فنی و صنعتی در این حوزه داشته اند. استاد، اعلم کارشناسان در حوزه ماشین‌های الکتریکی و برق فشار قوی و اولین کسی است که در صورت بروز هرگونه مشکل در صنعت برق برای چاره اندیشی و حل مشکل به ذهن هر کس می‌رسد.

 

وی که در دوران دانشجویی شاگرد استاد محسنی بوده خاطرنشان کرد: آزمایشگاه‌هایی که توسط دکتر محسنی راه اندازی شده نه «به کمک صنعت برای دانشگاه» بلکه «به کمک دانشگاه برای صنعت» ساخته شده اند و در طول سالها بیشترین خدمت را به صنعت برق کشور کرده اند. یادم هست حین ساخت ترانسفورماتور آزمایشگاه فشار قوی پای استاد آسیب دیده بود با این حال همچنان در محل کار حضور می یافتند و پیگیری ایشان به حدی بود که گویی کلا خانواده و امور شخصی خود را فراموش کرده اند.

 

 

مراسم نکوداشت دکتر حسین محسنی

 

 

مسعودی با بیان این که همگان بر توانمندی فوق العاده و سلامت کاری استاد محسنی متفق‌القول‌اند، اظهار داشت: خدا این نعمت بزرگ را به دکتر محسنی داده که از کار و خدمتی که می کند نهایت لذت را می برد. ان شاء الله خداوند چنین نعمتی را به همه ما بدهد.

 

دکتر محسنی، الگوی کاملا متفاوتی از ارتباط دانشگاه و صنعت ارائه کرد

 

دکتر ناصر معصومی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم در سخنانی با تقدیر از خدمات ماندگار استاد محسنی به صنعت و دانشگاه اظهار داشت: دکتر محسنی الگوی کاملا متفاوتی از ارتباط دانشگاه و صنعت ارائه کردند. استاد که در گسترش مرزهای دانش و پژوهش در حوزه فشار قوی در کشور نقشی ممتاز ایفا کرده با ثبات فعالیتهای تحقیقاتی در حوزه تخصصی فشار قوی باعث ارتقای دانشگاه و کشور در این حوزه شده و دانشگاه تهران را به عنوان قطب علمی در این حوزه مطرح کرده است.

 

دکتر گئورک قره‌پتیان، استاد مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر که رساله دکتری خود را با راهنمایی استاد محسنی تدوین کرده از دکتر محسنی به عنوان یکی از پایه گذاران ایجاد دوره‌های دکتری و برقراری ارتباطات علمی بین‌المللی یاد کرد و گفت: از جمله دیگر خدمات دکتر محسنی، ترویج فناوری برق فشار قوی به عنوان یکی از تخصص‌های مورد نیاز کشور، راه اندازی آزمایشگاه های تخصصی مختلف و تدوین کتاب و آموزش پایه های تئوری این دانش در کشور بود. خستگی ناپذیری و تلاش پیگیر در کنار صداقت و صراحت لهجه نیز از بارزترین صفات اخلاقی استاد است. دکتر محسنی هنوز هم شوق آموختن دارد و برخلاف برخی افراد که پس از کسب درجه دکتری به نوشتن یک جزوه و سال‌ها تدریس آن اکتفا می‌کنند همواره به دنبال آموختن مطالب جدید برای انتقال آن به دانشجویان و استفاده در صنعت است.

 

مهندس فلاحتیان، معاون امور برق وزارت نیرو هم در پیامی تصویری با تاکید بر این که اگر پیگیری ها و زحمات دکتر محسنی نبود آزمایشگاه تست تجهیزات برق قدرت در دانشگاه تهران احداث نمی شد، اظهار داشت: دکتر محسنی ضمن این که استاد تمام مهندسی برق هستند همواره همکاری بسیار صادقانه و تاثیرگذاری در صنعت برق کشور داشته اند.

17.3، نمره اعتماد استاد به دانشجو!

 

دکتر محمد احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران که در مقاطعی معاونت نیروی انسانی و آموزشی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت و معاونت امور برق وزارت نیرو و مدیرعاملی شرکت توانیر را بر عهده داشته‌ است دیگر سخنران تصویری این مراسم بود که به بیان خاطره ای از سلوک اخلاقی و شیوه استادی دکتر محسنی پرداخت.

 

وی گفت: من در دوره بعد از تعطیلی دانشگاه ها معروف به ترم 25 واحدی ها در درس فشار قوی دانشجوی دکتر محسنی بودم. در آن مقطع دانشجوها اغلب درگیر فعالیتهای اجتماعی بودند. استاد عادت داشتند بعد از امتحان در حضور دانشجو برگه اش را تصحیح می کردند. زمانی که نوبت تصحیح برگه من رسید به دلیل این که به دلیل مشغله های خاص آن روزها نتوانسته بودم امتحان خوبی بدهم ناراحت بودم استاد علت ناراحتی مرا پرسید و وقتی گفتم به دلیل برخی فعالیتها نتوانسته ام خوب امتحان بدهم از من پرسیدند معدلت چند است، گفتم 17.3. استاد بدون این که برگه مرا تصحیح کنند همان 17.3 را به عنوان نمره امتحانی من منظور کردند که پس از گذشت سی و اندی سال هنوز خاطره آن نگاه و برخورد اخلاقی و سرشار از اعتماد ایشان به خود را فراموش نکرده ام.

خاطره حضور شبانه استاد در نیروگاه مشهد برای جلوگیری از خاموشی

 

به گزارش ایسنا، مهندس مسعود حجت، مدیرعامل سابق شرکت مدیریت شبکه برق ایران هم به بیان خاطره ای از دکتر محسنی پرداخت و گفت: در سال 1375 که مدیریت برق منطقه‌یی خراسان را عهده دار بودم، ترانسفورماتورهایی در نیروگاه برق مشهد سوخت که با حدود 8، 9 درصد کمبود و در نتیجه معادل آن خاموشی مواجه بودیم. شبانه با دکتر محسنی تماس گرفتم ولی موفق به صحبت با ایشان نشدم. فردا صبح با نتگرانی زیاد به نیروگاه مشهد رفتم تا ببینم میزان خسارت چه قدر بوده وقتی کنار ترانسفورماتور رفتم شخصی را دیدم که شبیه دکتر محسنی است و مشغول کار روی آن است. با کمال تعجب دیدم خود استاد هستند. از قرار همکاران برق خراسان که ارتباط قوی‌ای با ایشان داشتند شبانه به او اطلاع داده بودند و ایشان همان شب یا صبح زود با هواپیما خود را به مشهد رسانده و مشغول بررسی مساله شده بودند.

 

وی خاطرنشان کرد: استاد محسنی هنوز هم در سن 73 سالگی با شور و شوقی همانند علاقه یک کودک به اسباب بازی هایش با تجهیزات پیچیده برق کار می‌کنند و از کمک به صنعت برق دریغ ندارند.

 

 

مراسم نکوداشت دکتر حسین محسنی

 

 

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت هم که دانش‌آموخته راه و ساختمان دانشکده فنی دانشگاه تهران بوده و از دوران وزارت و در جریان پیگیری‌های استاد محسنی برای جلب حمایت و تامین بودجه راه اندازی آزمایشگاه قدرت دانشکده مهندسی برق با ایشان آشنا شده در پیامی تصویری ضمن تشکر از برگزاری مراسم نکوداشت دکتر محسنی گفت: استاد، الگویی برای تمام کسانی است که می خواهند به توسعه کشور کمک کنند. برای وی، سلامت و سربلندی آرزو دارم و امیدوارم در جهت توسعه صنعت و فناوری ملی موفق باشند.

 

مهندس میر فتاح فتاح قره باغ، چهارمین مدیرعامل و رییس شرکت مدیریت شبکه برق ایران هم در سخنانی با اشاره به این که در بدو فعالیت آموزشی استاد محسنی در دانشکده فنی از شاگردان وی بوده است اظهار داشت: دکتر محسنی بیش از سه دهه با صنعت برق کشور همکاری نزدیک داشته اند و خصوصا در دوران جنگ، روش‌های جدیدی برای تعمیر ژنراتورها و تاسیسات آسیب دیده در بمباران‌ها ارائه کرده اند. وجود ایشان همواره مایه آرامش همه مهندسان برق قدرت بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: شدت علاقه و تعهد ذاتی استاد به رفع آسیب‌های شبکه سراسری برق به حدی است که به محض بروز آسیب همواره جزو نخستین کسانی است که خود را به محل می‌رسانند و این البته بسیار فراتر از وظیفه ایشان است.

 

مهندس بی طرف، وزیر سابق نیرو هم در سخنانی از استاد محسنی به عنوان منشاء یکی از موثرترین همکاری های دانشگاه و صنعت یاد کرد و گفت: زمانی که بحث اورهال (تعمیرات اساسی) یک نیروگاه بزرگ مطرح بود یادم هست که همه منتظر بودند دکتر محسنی پوسته توربین را بردارد. ما فکر می کردیم استاد از داخل اتاقی جریانات را هدایت می کنند ولی خودشان کنار تجهیزات آمدند و همراه کارشناسان مشغول باز کردن پیچ و مهره ها شدند که این کار برای کارشناسان بسیار روحیه بخش بود. دکتر محسنی در 30 سال گذشت در حوادث شبکه قدرت همواره کنار صنعت بوده اند و از بزرگترین خدماتشان راه اندازی آزمایشگاه برق قدرت بوده است.

 

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم که با حضور همسر و خانواده استاد برگزار شد با اهدای لوح یادبود و هدایایی از جمله سردیس استاد از وی تقدیر شد.

 

دکتر حسین محسنی نیز در پایان طی سخنانی در این مراسم با تشکر از برگزارکنندگان و بانیان جلسه گفت: راضی به این زحمت نبودم و از دکتر فرهنگی - رییس دانشکده مهندسی برق - خواهش کردم اگر می خواهند تقدیر کنند همکاران عالی و بهتر از من، هستند و اگر ممکن است از چند نفر با هم تقدیر شود تا من خجالت نکشم که در این مدت کار قابلی ندارم. جا دارد از دکتر راشد و دکتر فرهنگی تقدیر شود که شخصیت و فداکاری ایشان برای دانشکده و دانشگاه، دانش و قابلیت فنی و خدمات و تدریس عالی و زحمات مدیریتی ایشان همه نشانه های شخصیت عالی این استادان بزرگ است یا مهندس سلطانی که در پستها که رفته ام اغلب از کتابهای ایشان استفاده می کنند.

 

وی در ادامه از زنده یاد دکتر کارو لوکس و مرحوم دکتر فخرایی - از دانش آموختگان و استادان فقید دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران - یاد و شخصیت والای آنها را ستود.

 

دکتر محسنی در پایان اظهار داشت: این که یک استاد مهندسی باید خودش هم مهندس باشد، امری بدیهی است و تعجبی ندارد که من خودم مهندسی کرده ام. در دانشگاهی که درس خواندم - در آلمان - همه همین طور بودند.

 

 

مراسم نکوداشت دکتر حسین محسنی

 

 

دکتر حسین محسنی در سال 1320 در محله عودلاجان تهران متولد شده‌ و تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در دبستان انتصاریه و دبیرستان هدف شماره 4 تهران به اتمام رسانده است.

 

وی پس از اتمام تحصیلات دبیرستان با هدف آموختن مهندسی در یک کشور صنعتی و با توجه به پیشنهاد بورس تحصیلی از طرف کشور اتریش به این کشور سفر و تحصیلات مهندسی را در دانشگاه صنعتی گراتس آغاز کرد و تا دریافت درجه دکتری ادامه داد.

 

پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در سال 1349 و سپس دکتری و پنج سال همکاری در آزمایشگاه فشارقوی الکتریکی و مرکز تحقیقاتی شرکت الین (زیمنس و هایدرو آندریتس امروز)، در خرداد سال 1355 به تهران برگشت و بلافاصله در دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع به کار کرد.

وی موضوع دکتری خود را با توجه به توصیه شرکت الین در زمینه ابداع الگوریتم‌های لازم برای محاسبه عددی مدارهای الکتریکی پیچیده، مدل‌سازی ترانسفورماتور، ژنراتور و خط انتقال برای محاسبه حالت‌های گذرای سریع شبکه انتخاب کرد.

 

وی در مدت 38 سال فعالیت آموزشی و پژوهشی در دانشکده فنی دانشگاه تهران در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دروس مختلفی را تدریس کرده است.

 

در خرداد 1359 همزمان با انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن دانشگاه‌ها، دکتر محسنی با حکم رئیس دانشگاه تهران به‌صورت تمام‌وقت در شرکت توانیر مأمور به خدمت شد. پس از بازگشایی دانشگاه‌ها حکم مأموریت تمام‌وقت به‌حکم مأموریت با حفظ وظایف آموزشی تغییر کرد و وی تاکنون یعنی به مدت 33 سال با شرکت توانیر و شرکت‌های وابسته به‌عنوان مشاور فنی همکاری دارد. در مدت همکاری با توانیر دکتر حسین محسنی موفق به ابداع و پیاده‌سازی فناوری‌های لازم برای بازسازی ژنراتورها و ترانسفورماتورهای آسیب‌دیده در جنگ و با توجه به شرایط ایران شد.

 

دکتر محسنی در سال 1361 مدتی با حکم دانشگاه تهران مأمور خدمت در شرکت ایران ترانسفو بود و با این شرکت همکاری کرد. این همکاری در طول سال‌ها ادامه دارد. در شرکت ایران ترانسفو، وی طراحی و ساخت ترانسفورماتورهای کاسکاد آزمایشگاهی با ولتاژ 750 هزار ولت و ترانسفورماتور جریان بالا تا 40 هزار آمپر را انجام داد. این ترانسفورماتورها امروز در آزمایشگاه فشارقوی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران قرار دارند و برای کارهای آموزشی، پژوهشی و ارائه خدمات علمی استفاده می‌شوند.

 

با توجه به علاقه و اعتقاد دکتر محسنی و نیاز دانشگاه به آزمایشگاه، وی چند آزمایشگاه در دانشگاه تهران ایجاد کرد که در نوع خود در ایران و در بسیاری از دانشگاه‌های مهم دنیا بی‌نظیر است ازجمله آزمایشگاه فشارقوی الکتریکی، آزمایشگاه عایق‌های الکتریکی پلیمر، آزمایشگاه روشنایی و فتومتری، آزمایشگاه مدل شبکه قدرت، آزمایشگاه جریان بالا و آزمایشگاه مبانی الکترومغناطیس هست. این آزمایشگاه‌ها با کمک شرکت توانیر، شرکت ایران ترانسفو، شرکت برق منطقه‌ای تهران، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و بسیاری از شرکت‌های خصوصی ساخته‌ شده‌اند. قسمت عمده فضای لازم برای این ایجاد آزمایشگاه‌ها با کمک شرکت‌های تابعه وزارت نیرو و صنایع ساخته‌ شده است.

 

وی، برای تدریس دروس و استفاده دانشجویان دانشگاه‌ها و کارشناسان صنایع، کتاب مهندسی فشارقوی الکتریکی پیشرفته و مبانی فشارقوی الکتریکی را تألیف کرده که هر دو در موسسه انتشارات دانشگاه تهران منتشر شدند. کتاب فشارقوی الکتریکی پیشرفته، برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و کتاب مبانی فشارقوی الکتریکی برنده جایزه از انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران شد. تجربه‌های صنعتی مؤلف در خارج و داخل کشور در این کتاب‌ها اثر گذاشته‌اند.

 

استاد محسنی، طرح‌های پژوهشی مختلفی را انجام داده و به پایان رسانده که ازجمله میدان الکتریکی سوزن صفحه و شروع تخلیه جزئی، طراحی و ساخت ترانسفورماتور کاسکاد سه پله 750 کیلوولت، طراحی و ساخت ترانسفورماتور جریان بالا، مشابه‌سازی سخت‌افزاری شبکه قدرت، آزمون‌های پیرسازی تسریع شده عایق‌های پلیمر و بررسی حالت‌های گذرا در ترانسفورماتور قدرت از جمله این طرح‌ها هستند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی: www.isna.ir

 

اشکی که هنگام شکست میریزیم

همان عرقی است که هنگام تلاش نریختیم

 

شنبه 13 دی 1393  07:19 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها