کدام بیماری ها با نقرس ارتباط دارند؟

 
papeli
papeli
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1388 
تعداد پست ها : 12863
محل سکونت : قم

کدام بیماری ها با نقرس ارتباط دارند؟

 


هرکس که تا به حال درد نقرسی را تجربه کرده باشد می داند که این بیماری، چه بیماری زجرآوری است. نقرس که در اثر تجمع کریستال های اسید اوریک در یک یا چند مفصل بروز می کند، بیماری التهابی و دردناکی است که می تواند پیشرونده و نیز برگشت پذیر باشد.


بیماری نقرس

عوامل زیادی خطر ابتلا به بیماری نقرس را افزایش می دهند که در اینجا می خواهیم مهم ترین آنها را برای شما بازگو کنیم.

 

1- سن و سال

در حالی که نقرس می تواند همه افراد در تمام سنین را تحت تاثیر قرار دهد، شیوع قابل توجهی در سنین 45 سالگی و بالاتر دارد. در حقیقت خطر ابتلا به نقرس با افزایش سن افزایش پیدا می کند.

 

شاید یکی از دلایل آن، کاهش عملکرد کلیه ها در سنین بالا باشد که می تواند میزان تجمع اسید اوریک در بدن را افزایش دهد، و یا شاید علت آن، مصرف برخی داروها توسط افراد مسن باشد که میزان تجمع اسید اوریک در بدن را افزایش می دهند.

 

2- جنسیت

اگرچه هم خانم ها و هم آقایان در معرض خطر ابتلا به نقرس قرار دارند، اما این بیماری در آقایان شایع تر است. حتی سن ابتلا به نقرس در آقایان پایین تر از خانم ها می باشد، برای مثال آقایان در سنین نوجوانی به دلیل افزایش بیشتر سطح اسید اوریک بدن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به نقرس نسبت به خانم های هم سن و سال خود قرار دارند.

 

از طرفی بررسی ها نشان داده هورمون استروژن نقشی محافظتی در مقابل ابتلای به نقرس در خانم ها دارد. پس بدین ترتیب خطر این بیماری در خانم ها بعد از یائسگی به دلیل کاهش میزان این هورمون، افزایش خواهد یافت.

 

3- داروهای مصرفی

مصرف برخی داروها شانس ابتلا به نقرس را در افراد افزایش می دهد، مانند برخی دیورتیک ها، آسپیرین بچه و داروهایی که بعد از پیوند عضو مصرف می شوند، مانند سیکلوسپورین.

 

اما با این همه باید گفت مصرف این داروها با هدف درمانی خاص و مهم توصیه شده است و بدون مشورت با پزشک هرگز نباید مصرف آنها قطع شود.

شیوع نقرس در افراد مبتلا به دیابت نوع دو به طور قابل توجهی بالاتر از افراد سالم است. در حقیقت ارتباط بین نقرس و دیابت، یک ارتباط دو طرفه است، یعنی نقرس نیز خطر ابتلا به دیابت را بالا می برد

 

برخی بیماری ها هم با نقرس در ارتباط اند

برخی بیماری ها خطر ابتلا به نقرس را در افراد بالا می برند.

افراد مبتلا به تومورهای بدخیم که تحت درمان هستند، در معرض خطر افزایش سطح اسید اوریک بدن قرار دارند که خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهد.

 

ارتباط دیابت و نقرس

شیوع نقرس در افراد مبتلا به دیابت نوع دو به طور قابل توجهی بالاتر از افراد سالم است. در حقیقت ارتباط بین نقرس و دیابت، یک ارتباط دو طرفه است، یعنی نقرس نیز خطر ابتلا به دیابت را بالا می برد.

 

اگرچه علامت اصلی نقرس، التهاب و درد شدید مفاصل است، اما همانطور که می دانید این بیماری از یک اختلال متابولیکی که آن هم افزایش سطح اسید اوریک بدن است ناشی می شود.

 

بنابراین نقرس با چاقی، فشار خون بالا و سندرم متابولیک در ارتباط است و این خود خطر بیماری های قلبی عروقی و حتی خطر مرگ و میر را بالا می برد.

 

علت های متعددی برای ارتباط بین دیابت نوع 2 و بیماری نقرس وجود دارد.

 

لازم به ذکر است که این بیماری ها، هر دو یک نوع اختلال متابولیکی هستند. از طرفی ارتباط بین افزایش سطح اسید اوریک و دیابت نوع 2 را می توان به عملکرد کلیه ها، مقاومت به انسولین و تاثیر افزایش ترشح انسولین بر کلیه مربوط دانست.

 

بد نیست بدانید دیابت و مقاومت به انسولین نقش مهمی در کاهش عملکرد کلیه و افزایش خطر نقرس بر عهده دارد.

 

ارتباط بیماری های تیروئید و نقرس

مطالعات بسیاری شیوع بالای نقرس در افراد مبتلا به هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) را نشان داده اند. در حقیقت کم کاری تیروئید را می توان یکی از عوامل خطر و شروع کننده نقرس در نظر گرفت.

 

همچنین شواهد بسیاری افزایش سطح اسید اوریک بدن در اثر ابتلا به هیپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) را نشان داده اند.

 

نقرس خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد

بر اساس بررسی های موجود، نقرس و داروهای درمان کننده نقرس خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را تا حدود 26 درصد افزایش می دهند.

 

این ارتباط را می توان هم به شیوع بالای چاقی، مقاومت به انسولین، دیابت و سندروم متابولیک ربط داد و هم به تاثیری که داروهای نقرس بر سلامت قلبی عروقی دارند که داروهای مسکن ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAID) هستند.

kb9j_img_3241.jpg

شهر من یک گل به نام حضرت معصومه دارد.

یک شنبه 14 دی 1393  02:30 ق.ظ
تشکرات از این پست
ali_kamali
دسترسی سریع به انجمن ها