عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله: فرزند هفت سال سروَر، هفت سال فرمانبردار و هفت سال وزیر است. مکارم الاخلاق، ص222

سقوط نظام عربستان در سال 2015

سقوط نظام عربستان در سال 2015
یک شنبه 14 دی 1393  01:40 ب.ظ

زارش‌های غربی منتشر شده پیرامون اوضاع داخلی عربستان حاکی از آن است که به احتمال زیاد 2014 آخرین سال حکومت آل سعود به شکل کنونی خواهد بود.

به گزارش مشرق، نظام عربستان سعودی در زمان حاضر یکی از سخت‌‌ترین مراحل تاریخ خود را می‌گذارند و نظر به حساسیت این نظام به هر تغییر از یک سو و تمرکز امتیازات در دست خانواده حاکم از سوی دیگر، سران آل سعود هر اصلاح حقیقی را خطری بزرگ بر نظام کنونی می‌دانند که به زحمت امتحان آن نمی‌ارزد.

بر اساس پایگاه اینترنتی موسسه «فریدم هاوس» (خانه آزادی) که مقر آن در واشنگتن است و میزان دموکراسی در کشورهای مختلف را اعلام می‌کند، عربستان سعودی با پیامدهای بحران‌های بی حد و حصر در خاورمیانه روبه‌روست و این بحران‌ها تأثیرهایی بر دولت‌های اطراف آن خواهد گذاشت که در نهایت ممکن است به خسارت‌های امنیتی و ملی در کشورهای غنی از نفت منجر شود.

پروهشگاه ملی فرانسه ویژه آمار و پژوهش‌های اقتصادی اخیرا گزارشی از وضعیت مالی عربستان منتشر کرده است و در مورد رکود مالی پیش‌بینی نشده برای اولین بار در تاریخ سعودی هشدار داده است. بر اساس این گزارش، عربستان از رشد اقتصادی منفی و کمبود بودجه در رنج است و این موضوع مقامات را وادار می‌کند به تولید بیشتر نفت و تکیه بر ذخیره ارزی خارجی روی بیاورند.

عربستان تصمیم دارد بودجه نظامی خود را در خلال سال‌های آینده 7 برابر کند و این کشور امسال 95 میلیارد دلار به طرح‌های مشترک نظامی با آمریکا و انگلیس اختصاص داده است.

سقوط نظام عربستان در سال 2015

جدیدترین گزارش‌های اطلاعاتی غربی وقوع اعتراض‌های گسترده در سال 2015 در عربستان و نیز حمله‌های مسلحانه علیه کاخ پادشاهی را که مقدمه فروپاشی آل سعود است، پیش‌بینی می‌کند. نتایج پژوهش‌های آمریکایی و انگلیس حاکی از آن است که 2014 آخرین سال حکومت آل سعود است.

طبق ادعای این گزارش، به عنوان مثال گروه‌های مسلح در مرز یمن آماده آغاز اولین کودتا در داخل عربستان هستند. بر اساس منابع غربی، کمیته‌های ویژه آمریکایی از نزدیک تمام تحولات داخل عربستان را دنبال می‌کنند. واشنگتن اعتقاد دارد جبهه افراط‌گرا در داخل خانواده پادشاهی عربستان به ریاست «بندر بن سلطان» و «سعود الفیصل» به دنبال تخریب دولت‌های عربی و تجزیه ارتش آنها هستند.

در همین راستا گزارش شماره 28 موسسه فریدم هاوس از خاورمیانه حاکی از آن است که عربستان سعودی با فشارهای داخلی و خارجی بسیاری روبه‌روست که در این میان مشکلات اقتصادی و اجتماعی خطرناک‌تر هستند و آمار بیکاری و فقر با افزایش ساکنان این کشور در حال رشد است.

از دیگر مشکلات عربستان ظهور گروه‌های مسلح در داخل خود این کشور است، گروه‌هایی که سلب اعتماد به نظام حاکم، متشنج کردن اوضاع و شکست اقتصادی نظام را دنبال می‌کنند.

در این شرایط هر نظامی در آستانه فروپاشی و یا وقوع یک جنگ داخلی است.

این گزارش در زمانی منتشر می‌شود که عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، به دلیل مشکل تنفسی، کهولت سن و مشکلات ناشی از سالخوردگی از چهارشنبه 31 دسامبر به بیمارستان شهرک پزشکی «ملک عبدالله» منتقل شده و هنوز مرخص نشده است و همزمان با این خبر، گزارش‌ها درباره احتمالات جنگ قدرت و جانشینی وی افزایش پیدا کرده است.

منبع: فارس
victoryone

victoryone
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 3282
محل سکونت : خوزستان
tahmores تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها