عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

رد نیروی متخصص برای دادن پول کمتر!

رد نیروی متخصص برای دادن پول کمتر!
دوشنبه 15 دی 1393  03:47 ب.ظ

رد نیروی متخصص برای دادن پول کمتر!

 
203-112.jpg یک هنرمند نقاش که تجربه‌ی آموزش نقاشی در مدارس را دارد، گفت: در مدارس گاهی مدیر مدرسه برای این‌که پول کمتری خرج کند، برای ارائه‌ی «زنگ هنر» معلم‌های غیرمتخصص را استخدام می‌کند که حقوق کمتری می‌گیرند.

 

 

شیرین پیله‌وری - هنرمند نقاش - در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا‌، درباره‌ی مشکلاتی که در ارائه‌ی «زنگ هنر» در مدارس وجود دارد، اظهار کرد: فقدان کارشناس هنری، یکی از مهم‌ترین کمبودهایی است که سیستم آموزش و پرورش با آن روبه‌رو است.

 

او ادامه داد: به‌طور کلی، نوعی ساده‌اندیشی نسبت به هنر در میان مردم وجود دارد و این، به‌دلیل نبودن نقدها و بررسی‌های لازم برای بالا بردن دانش عمومی است. بنابراین در بسیاری از مواقع، دید درست و عالمانه‌ای نسبت به هنر و ارائه‌ی آن در جامعه و البته در آموزش و پرورش وجود ندارد.

 

این هنرمند نقاش در بخشی از سخنانش، با اشاره به وجود مشکلات مالی در مدارس، اظهار کرد: گاهی می‌بینیم که مدیر مدرسه به‌دلیل مسائل اقتصادی از استخدام یک معلم که تحصیلات عالی در زمینه‌ی هنر دارد، سر باز می‌زند و در عوض، یک معلم را استخدام می‌کند که با مدرک دیپلم فقط دوره‌ی آموزش هنر را گذارنده است. این کار برای پرداخت حقوق کمتر به معلم هنر انجام می‌شود.

 

او یکی دیگر از معضلات آموزش هنر در مدارس را نداشتن نیروی متخصص در رأس هرم برای اداره‌ی مدارس ارزیابی و بیان کرد: در مواردی می‌بینیم که حتی در مقاطع بالاتر در مدارس که هنر به‌صورت تخصصی تدریس می‌شود، نیروهایی در رأس هرم مدارس قرار می‌گیرند و قرار است مدارس را اداره کنند که تخصص لازم را در زمینه‌ی هنر ندارند. مثلا به یاد دارم، زمانی که در یک هنرستان تدریس می‌کردم، مدیر مدرسه وقتی ژوژمان‌های دانش‌آموزان را نگاه می‌کرد، از حاشیه‌ی کارها ایراد می‌گرفت و به خود آثار توجهی نداشت. این نشان می‌دهد که آن مدیر، تخصص لازم را ندارد.

 

این معلم نقاشی درباره‌ی آموزش هنر به کودکان، گفت: این موضوع در حیطه‌ی کودک، حساس است. در بحث آموزش کودک، روان‌شناسی بسیار مهم است. کسانی که به کودکان آموزش می‌دهند، باید کارشناس هنری باشند و علاوه بر این، تجربه‌ی کار با کودکان را هم داشته باشند و در زمینه‌ی روان‌شناسی کودکان اطلاعات کافی داشته باشند، چون کار کودک بسیار حساس و مهم است و درک شرایط روحی کودکان در آموزش آن‌ها، تأثیر زیادی دارد و باید بررسی کرد که چقدر این موضوع در مدارس مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

او با اشاره به فعالیت‌های فرهنگسراها که در خلأ آموزش صحیح هنر در مدارس فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: اکنون در سطح شهر، فرهنگسراهایی فعال‌اند که فضاهای پخته‌تری برای آموزش به کودکان دارند. من نیز هفت سال است که در فرهنگسراهای مختلف کار می‌کنم و نقاشی کردن را آموزش می دهم و می‌بینم که در این مراکز تلاش می‌شود تا از نیروهای متخصص برای اداره‌ی کلاس‌های هنر استفاده شود. هرچند در موضوع فرهنگسراها، تعطیل شدن کلاس‌های موسیقی، ناامیدکننده بود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی: www.isna.ir

 

 

چه شده؟ ای دل دیوانه هوایش کردی؟

با دو چشمان پر از اشک صدایش کردی؟

گفته بودم که دلش معدن بی معرفتی ست

تو نشستی و دلت خوش به وفایش کردی؟

 

amirhossein1392

amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 15211
محل سکونت : اصفهان
tachberdee تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها