عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

اهمیت تنظیم صفهای نماز جماعت

سه شنبه 18 اسفند 1394  05:35 ق.ظ

http://file.tebyan.net/a433b6090c/13940201134532737_PhotoL.jpg

مستحب است، امام در وسط صف بایستد و اهل علم و کمال تقوا در صف اول بایستند. مستحب است، صفهای جماعت منظم باشد و بین کسانی که در یک صف ایستادند فاصله نباشد.
قال علی (علیه السلام): سدوا فرج الصفوف. و من استطاع ان یتم الصف الاول او الذی یلیه فلیفعل ذلک احب الی نبیکم. و تموا لصفوف، فان الله و ملائکته یصلون علی الذین یتمون الصفوف. (1)
صفوف خالی نماز جماعت را پر کنید. و هر کسی که قدرت دارد صف اول را کامل کند یا پهلوی صف اول را پر کند، این کار را انجام دهد. به درستی که این کار نزد پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) پسندیده است. و صفهای نماز جماعت را کامل کنید، به درستی که خدا و ملائکه درود می فرستند بر آنان که صفوف را تکمیل کنند.
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): استووا تستوقلوبکم و تماسوا تراحموا.
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: صفهای نماز جماعت را هماهنگ و تنظیم نمائید تا دلهایتان متعادل شود و شانه ها در تماس با هم باشد، تا مهربانی افزوده شود. (2)
خداوند عزوجل در سوره مبارکه صف می فرماید: إن الله یحب الذین یقتلون فی سبیله صفا کأنهم بنیان مرصوص. محققا خدا دوست می دارد کسانی را که در راه او به صف کارزار می ایستند تو گویی بنیانی ساخته شده از قلعند.
خداوند در این آیه خشنودی خود را از جهاد گران و در بعد کلی، در عبادت بندگان اینگونه بیان می دارد که خداوند دوست دارد بندگانش منظم و استوار در راه حق گام نهند و گویی آنها دارای اساسی محکم و سخت می باشند. امیر المؤمنین (علیه السلام) فرمودند: المؤمن کالجبل الراسخ لا تحرکه العواصف؛ مؤمن مانند کوهی استوار و برافراشته است که بادها و طوفانها نتوانند او را از جای خود به حرکت در آورند. حال نماز جماعت که نماد توحید و یکپارچگی نفوس مسلمین است از جایگاهی رفیع برخوردار است که خدا محبت خویش را شامل کسانی می کند که اینان در صف اول جهاد گر می باشند و در زمره السابقون جای دارند؛ نه کسانی که و من الناس من یعبد الله علی حرف، اینان در کناره ها و حاشیه ها از خدا یاد می کنند.

1- جامع احادیث الشیعه، ج6، ص 474.
2- کنزالعمال، ج7، ص 623.

a433b6090c

a433b6090c
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 13174
دسترسی سریع به انجمن ها