عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله: بخشنده ترین شما پس از من کسی است که دانشی بیاموزد آنگاه دانش خود را بپراکند. میزان الحکمه

رخش می باید تن رستم کشد

رخش می باید تن رستم کشد
سه شنبه 18 اسفند 1394  05:55 ق.ظ

رخش می باید تن رستم کشد

http://file.tebyan.net/a433b6090c/2.jpeg

نماز زيبا است و لكن از جوان زيباتر، نماز زينت است براي جوانان زيبنده تر، نماز سوزنده و شوينده گناهان است و براي جوانان بيشتر نماز كانال محبت الهي است و براي جوانان حركت در اين مسير ضروري تر، نماز بازدارنده از تباهي و منكرات است و براي جوانان اثرگذار تر، نماز سازنده جان، روح و روان است و براي جوانان سازنده تر، نماز قلبي دارد و قالبي! اگر به قلب ان راه يافتي به گنج عالم هستي دست يافته اي و اگر به قلب آن رسيدي به تدريج نقبي براي رسيدن به قلب آن خواهي زد! در روايت آمده است كه:

شخصي خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم رسيد و عرض كرد جواني است در مدينه در نماز جاعت شما شركت مي كند ولي گناه هم از او سرميزند. با او چه كنيم؟

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند:

بگذاريد نمازهايش را بخواند بالاخره يك روز همين نماز او را به راه مي اورد و مدرسان او به سوي راه سداد و صلاح خواهد بود.1

نكته نابي كه از اين سخن ويژه پيامبر مي توان آموخت آن است كه:

براي مسجدي شدن و نماز خوان شدن جوانان سطح انتظارات را بايد پايين آورد از اصول اساسي و واجبات شروع كرد و به تدريج آنان را به فروع و نوافل آشنا ساخت، رخش مي بايد تن رستم كشد! از آغاز نبايد توقع سلمان شدن و اباذر شدن از آنان داشت بايد گام به گام آنان را آشنا ساخت تا چهره كريه گناه از رفتارآنان رخت بربندد و چهره زيباي عبوديت در رفتار آنان رخ بنمايد و اين كاري است كارستان، كه جلودار آن معلمان روحاني و مبلغان مذهبي هستند و مساجد بايد پايگاه آغاز چنين حركت هايي باشد.2        «ان شاءالله»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. مجمع البيان/طبرسي/ج7-8/ص285.

2.قسمتي از مقاله ابوالقاسم يعقوبي برگزيده هجدهمين اجلاس سراسري نماز.

a433b6090c

a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 13418
محل سکونت : خراسان جنوبی
دسترسی سریع به انجمن ها