عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

رخش می باید تن رستم کشد

رخش می باید تن رستم کشد
سه شنبه 18 اسفند 1394  05:55 ق.ظ

رخش می باید تن رستم کشد

http://file.tebyan.net/a433b6090c/2.jpeg

نماز زيبا است و لكن از جوان زيباتر، نماز زينت است براي جوانان زيبنده تر، نماز سوزنده و شوينده گناهان است و براي جوانان بيشتر نماز كانال محبت الهي است و براي جوانان حركت در اين مسير ضروري تر، نماز بازدارنده از تباهي و منكرات است و براي جوانان اثرگذار تر، نماز سازنده جان، روح و روان است و براي جوانان سازنده تر، نماز قلبي دارد و قالبي! اگر به قلب ان راه يافتي به گنج عالم هستي دست يافته اي و اگر به قلب آن رسيدي به تدريج نقبي براي رسيدن به قلب آن خواهي زد! در روايت آمده است كه:

شخصي خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم رسيد و عرض كرد جواني است در مدينه در نماز جاعت شما شركت مي كند ولي گناه هم از او سرميزند. با او چه كنيم؟

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند:

بگذاريد نمازهايش را بخواند بالاخره يك روز همين نماز او را به راه مي اورد و مدرسان او به سوي راه سداد و صلاح خواهد بود.1

نكته نابي كه از اين سخن ويژه پيامبر مي توان آموخت آن است كه:

براي مسجدي شدن و نماز خوان شدن جوانان سطح انتظارات را بايد پايين آورد از اصول اساسي و واجبات شروع كرد و به تدريج آنان را به فروع و نوافل آشنا ساخت، رخش مي بايد تن رستم كشد! از آغاز نبايد توقع سلمان شدن و اباذر شدن از آنان داشت بايد گام به گام آنان را آشنا ساخت تا چهره كريه گناه از رفتارآنان رخت بربندد و چهره زيباي عبوديت در رفتار آنان رخ بنمايد و اين كاري است كارستان، كه جلودار آن معلمان روحاني و مبلغان مذهبي هستند و مساجد بايد پايگاه آغاز چنين حركت هايي باشد.2        «ان شاءالله»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. مجمع البيان/طبرسي/ج7-8/ص285.

2.قسمتي از مقاله ابوالقاسم يعقوبي برگزيده هجدهمين اجلاس سراسري نماز.

a433b6090c

a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14006
محل سکونت : خراسان جنوبی
دسترسی سریع به انجمن ها