عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

داوود اوغلو :درباره سوریه با ایران توافق کردیم

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

داوود اوغلو :درباره سوریه با ایران توافق کردیم
سه شنبه 18 اسفند 1394  12:00 ب.ظ

 
الرای: ترکیه از ایران خواسته است که بین آنکارا و مسکو میانجی گری کند
 

نخست‌وزیر ترکیه پس از بازگشت از سفرش به ایران تاکید کرد: کشورش خواهان تقسیم سوریه نیست و با مسئولان ایرانی درخصوص تداوم حضور سوریه به عنوان یک کشور قوی در منطقه توافق کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه در سخنان خود در فرودگاه استانبول گفت: آتش بس در سوریه هم‌چنان "شکننده" است. وی تاکید کرد: نمی‌خواهیم که سوریه به کشورهای کوچک تبدیل شود و برای این که این امر (تقسیم) انجام نشود، با مسئولان ایرانی در جریان سفرم به تهران توافق کردیم که حضور سوریه به عنوان یک کشور قوی ادامه یابد. این اظهارات نخست وزیر ترکیه در شرایطی است که برخی زمزمه ها درباره طرح روسیه برای فدرالی کردن دولت سوریه (البته با موافقت مردم این کشور) مطرح می شود. رئیس جمهور کشورمان نیز در نشست خبری اخیر خود در پاسخ به سوالی درباره طرح اخیر روسیه درباره سوریه تاکید کرده بود که «روابط ما با روسیه روابط خوبی است، همفکری و هماهنگی بین دو کشور وجود دارد و این به معنای آن نیست که هر اقدامی که روسیه می کند، مورد تایید ایران است. ما با روسیه هم تماس تلفنی و هم از طریق هیئت هایی که بین دو کشور رفت و آمد می کنند، ارتباط داریم و هدف اصلی این است که مردم سوریه به زندگی عادی خود برگردند و جنگ تمام شود.»


میانجی گری در برابر میانجی گری؛ روایت روزنامه کویتی از خواسته های اوغلو در تهران
همزمان یک روزنامه کویتی به نقل از منابع آگاه نوشت که ترکیه از ایران خواسته است که برای رفع تنش بین آنکارا و مسکو میانجی گری کند. به گزارش مهر روزنامه الرای به نقل از آن چه منابع آگاه در تهران خواند، نوشت که ترکیه از ایران خواسته است که برای پایان یافتن تنش بین آنکارا و مسکو پس از ساقط شدن جنگنده سوخو-24 روسیه میانجی گری کند. این منابع افزودند که احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در سفر به تهران حامل پرونده های متعددی از جمله اقتصادی و امنیتی بوده است؛ با وجود این که دو کشور بر سر موضوع سوریه اختلاف نظر دارند ایران توانایی این را دارد که نقش مثبتی در نزدیک کردن دیدگاه های بین روسیه و ترکیه ایفا کند و همچنین ترکیه نیز می تواند در راستای ترمیم روابط ریاض و تهران اقدام کند. از سویی دیگر برخی رسانه ها نیز با اشاره به هزینه های هنگفت سیاست های ترکیه در منطقه از تلاش این کشور برای جبران اشتباهات نوشتند و تأکید کردند دولتمردان این کشور دیگر نمی خواهند بیش از این شاهد پرداخت هزینه های سنگین در روابط راهبردی خود با ایران باشند. همچنین می توان سفر نخست وزیر ترکیه به ایران را با توافقات این کشور با اتحادیه اروپا برای کنترل بحران پناهجویان توسط ترکیه در مقابل کمک سه میلیارد دلاری مرتبط دانست.

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها