عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

رقم افزایش صادرات نفت در پسابرجام را نمی‌دانم

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

رقم افزایش صادرات نفت در پسابرجام را نمی‌دانم
چهارشنبه 19 اسفند 1394  05:51 ق.ظ

یک مسئول وزارت نفت در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان:

رقم افزایش صادرات نفت در پسابرجام را نمی‌دانم

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه در پسابرجام حجم صادرات نفت به شدت افزایش یافته است گفت: رقم این افزایش را نمی‌دانم.

سیدناصر سجادی این مطلب را در نشست خبری دیروز خود و در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی کیهان ابراز داشت.
خبرنگار ما با اشاره به اظهارات پیشین سجادی مبنی بر افزایش صادرات نفت در پسابرجام از وی پرسید رقم دقیق این افزایش صادرات چقدر است؟
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی پاسخ داد: حجم صادرات فرآورده‌های نفتی به همسایگان ایران کم است ولی حجم صادرات به کشورهای دیگر افزایش یافته و در احجام بالایی این صادرات انجام می‌گیرد.
وی در عین حال گفت: رقم دقیق  افزایش صادرات نفت را نمی‌دانم و شما می‌توانید این رقم را از مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت که کار صادرات را برعهده دارد بپرسید. سجادی افزود: تا قبل از برجام بخشی از تولیدات نفتی‌ ما بر روی دریا منتظر مشتری بود ولی الان کشتی‌ها در بندر منتظر فرآورده‌های نفتی ما هستند.
این مسئول وزارت نفت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در پسابرجام شرکت‌های خارجی با شما قراردادی بسته‌اند؟ گفت: فعلا هیچ پیشنهاد مکتوبی از طرف شرکت‌های خارجی برای توزیع فرآورده‌های نفتی به دست ما نرسیده است.مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره حذف سامانه سوخت هم گفت: سیاست ما حفظ سامانه سوخت خصوصا در بخش نفت و گاز است زیرا این بخش هنوز برای قاچاق جاذبه دارد ضمن اینکه برای اصلاح قیمت نفت و گاز باید از طریق سامانه سوخت اقدام کنیم.وی سپس به امتیازات سامانه سوخت اشاره کرد و گفت: بدون سامانه مذکور امکان نداشت بتوانیم طی 8 سال به آرامی قیمت سوخت را اصلاح کنیم و به نرخ روز برسانیم.سجادی با اشاره به 3 هدف در نظر گرفته شده برای سامانه سوخت اعم از اصلاح قیمت، کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق اظهار داشت: طی 8 سال گذشته بدون اینکه شاهد تبعات خاصی باشیم به این اهداف دست یافتیم و این مساله بدون سامانه سوخت امکان‌پذیر نبود.
وی افزود: الان قاچاق بنزین جذابیت ندارد زیرا رشد مصرف بنزین در مرزها حدود 2 درصد است که این نشان می‌دهد در مرزها هم قاچاق بنزین فاقد جاذبه است.
سجادی در ادامه با اشاره به اینکه در 11 ماهه امسال روزانه 71 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است گفت:  امسال روزانه 9 میلیون لیتر بنزین وارد کردیم که این رقم در سال گذشته 4/5 میلیون لیتر بود.
وی با بیان اینکه از مهرماه سال آینده با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس شاهد قطع واردات بنزین خواهیم بود گفت: با راه‌اندازی این پالایشگاه امکان صادرات بنزین را هم خواهیم داشت.

منبع: http://kayhan.ir/fa/news/70405

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها