عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

طلب دین و دنیا

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

طلب دین و دنیا
پنج شنبه 20 اسفند 1394  11:19 ق.ظ

طلب دین و دنیا

 

حضرت امام صادق علیه السلام فرمودند:
لَا یشْغَلُک طَلَبُ دُنْیاک عَنْ طَلَبِ دِینِک فَإِنَّ طَالِبَ الدُّنْیا رُبَّمَا أَدْرَک وَ رُبَّمَا فَاتَتْهُ فَهَلَک بِمَا فَاتَهُ مِنْهَا[1].
به دنبال دنیا رفتن تو را از این که به دنبال دینت بروی، باز ندارد. دنیا طلبان از دو حالت خارج نیستند، دسته ای هستند که به دنیای خود می رسند و دسته ای دیگری که به دنیای خود نمی رسند و در راه به دست آوردن دنیایی که هرگز به آن نمی رسند هلاک می شوند.


شرح حدیث
انسان در دنیا برای گذراندن زندگی و احتیاجات آن از قبیل امور معیشتی، مسکن و. . . باید طلب دنیاکرده و به دنبال تهیه آن برود، اما به گونه­ای که او را از فراگیری مسائل و معارف دینی و شرعی و. . . و به کارگیری آن در امور دنیایی باز ندارد. اگرقصد و نیت او در امور دنیایی خدا بوده و برای رضایت الهی درطلب آخرت باشد، خود آن طلب آخرت است. دنیا طلبان دسته ای هستند که دنیا را به دست آورده و دین را از دست داده اند و به طور یقین ضررکرده اند.
دسته ای دیگر که دنیا را طلب کردند و به دست نیاوردند و دین را هم از دست داده اند، وضع آنان خیلی بدتر است و آنان«خَسِرَالدُّنیا والآخِرَة» می شوند، یعنی هم در دنیا به تمام معنا ضرر می کنند و هم به تمام معنا آخرت را از دست می دهند. اما انسان­هایی که به دنبال دین و آخرت خویش هستند، اگربه دنیا رسیدند از دنیا برای آخرت استفاده می کنند که هم به دنیای نیکو و هم آخرت نیکو می رسند. اگر هم آنان به دنیای کوتاه و فانی نرسند، به آخرتی زیبا و جاودانه و به بهشت و. . . خواهند رسید. انسان برای رضای خداوند و قربة الی الله باید به دنبال دین و دنیا برود.

پی نوشت
[1] بحار الانوار، جلد 1، صفحه 214

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها