عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

افزایش 9 تا 9.6 درصدی دریافتی کارگران

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

افزایش 9 تا 9.6 درصدی دریافتی کارگران
پنج شنبه 20 اسفند 1394  12:41 ب.ظ


 

خراسان - شورای عالی کار بامداد روز گذشته پس از نشستی 7 ساعته با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت، حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار را با 14 درصد افزایش نسبت به سال جاری معادل 812 هزار و 164 تومان، تعیین و تصویب کرد تا مجموع حداقل دریافتی کارگران (با احتساب سایر مزایا به جز دستمزد) به مرز یک میلیون تومان برسد و به این ترتیب دریافتی کارگران در سال آینده بین 9 تا 9.6 درصد افزایش یابد.


افزایش 14 درصدی حداقل دستمزد و 10 هزار تومانی حق اولاد
ماجرای تعیین دستمزد سال 95 کارگران، در ساعات پایانی سحر دو شب قبل، پس از حدود 9 ساعت مذاکرات دولت، کارگران و کارفرمایان به فرجام رسید. بر این اساس با تایید علی ربیعی، وزیر کار، حداقل دستمزد سال 95 با 14 درصد افزایش نسبت به حداقل دستمزد سال 94، 812 هزار و 164 تومان تعیین شد.
این توافق در حالی حاصل شد که در هفته های اخیر نشست ها و مذاکرات فراوانی بین گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت انجام شد اما در نهایت 3 گروه در رقم یاد شده  برای تمامی گروه های مزدی  به صورت یکسان که از ابتدای سال 95 باید از سوی بنگاه‌ ها و واحدهای تولیدی مشمول قانون کار اجرا شود، به توافق رسیدند.
البته گزارش ها حاکی از آن است که دولت و کارفرمایان در این جلسه پیشنهاد 12 درصد و کارگران، پیشنهاد 15 درصد افزایش دستمزدها را مطرح کرده بودند که بدین ترتیب، به نظر می رسد کفه ترازو تا حدودی به سمت نظر کارگران سنگینی پیدا کرده است.
بر این اساس، شورای عالی کار برای افزایش حق بن نقدی سال آینده، سنوات روزانه و حق مسکن به توافق جدیدی دست نیافت. بنابراین حق بن نقدی سال آینده نیز مانند امسال ماهیانه 110 هزارتومان و سنوات روزانه 1000 تومان خواهد بود.
البته به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت کار دوباره وعده افزایش حق مسکن از ماهیانه 20 هزارتومان به 40 هزارتومان را داده است در حالی که این موضوع قرار بود در دستمزد سال جاری کارگران اعمال شود که یک بار تاکنون با مخالفت هیات وزیران مواجه شده است و این بار نیز احتمالا چنین خواهد شد.
از سوی دیگر مروری بر مصوبه شورای عالی کار نشان می دهد حق اولاد یک فرزند با حدود 10 هزار تومان افزایش، از 71 هزار و 242 تومان به 81 هزار و 216 تومان رسیده است. البته برابر قانون، حق اولاد تنها به دو فرزند خانوار تعلق می گیرد و کارگرانی که بیش از دو فرزند داشته باشند مبلغی دریافت نمی‌کنند. هم چنین بنا بر این مصوبه، حداقل مزد روزانه معادل 27 هزار و 72 تومان تعیین شده است.
بدین ترتیب می توان گفت مجموع دریافتی افراد مجرد، ماهانه 972 هزار و 164 تومان، مجموع دریافتی ماهانه افراد متاهل با یک فرزند، یک میلیون و 53 هزار و 380 تومان خواهد بود.
کارگران متاهل دارای دو فرزند نیز ماهیانه یک میلیون و 134 هزار و 596 تومان دریافت خواهند کرد. با توجه به این که بانک مرکزی، نرخ تورم 12 ماهه منتهی به بهمن سال جاری (که مبنایی برای تعیین نرخ دستمزد کارگران در سال آتی می باشد)، را 12.6 درصد اعلام کرده است، لذا می توان گفت افزایش دستمزد برای سال آتی، بیش از نرخ تورم تعیین شده است.
ضمن این که پیش بینی ها، هم اینک افزایش قابل توجه تورم و قیمت ها برای سال آینده را تایید نمی کند.


کارگران  در سال 95  چه میزان عیدی از کارفرما یان می گیرند؟
به گزارش ایسنا، به دنبال تصویب رقم پایه حقوق کارگران در سال 95، مبلغ عیدی پایان سال مشمولان قانون کار نیز مشخص شد.
به موجب ماده واحده قانون تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاههای مشمول قانون کار مصوب سال 70 مجلس شورای اسلامی، حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل حقوق پایه و حداکثر عیدی به شرطی که از مصوبه قانون کار بیشتر نشود، سه برابر پایه حقوق خواهد بود که با تعیین مبلغ 812 هزار تومان به عنوان حداقل دستمزد، میزان عیدی کارگران در سال 95، حداقل یک میلیون و ۶۲۴ هزار تومان و حداکثر دو میلیون و ۴۳۶ هزارتومان خواهد بود.


 وزیر کار: در سه سال متوالی تفاهم کامل بر سر دستمزد صورت گرفته است
به گزارش فارس، وزیر کار پس از جلسه دو شب قبل شورای عالی کار، ضمن تشریح تصمیمات این شورا، از نتیجه به دست آمده ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: در 3 سال متوالی دستمزد کارگران با تفاهم کامل با نمایندگان کارگری و کارفرمایی تعیین شده است.
وی با بیان این که در سال جاری نیز افزایش مزد بر نرخ تورم، پیشی گرفته است، تاکید کرد: دراین تصمیم گیری سرمایه اجتماعی برای ما دارای اهمیت بسیار زیادی بود که خوشبختانه به آن دست پیدا کردیم چراکه بسیاری سعی کردند این گونه نشان دهند که دولت فقط به سمت کارگران و یا فقط به سمت کارفرمایان است اما امروز مشخص شد که همه ما در یک سمت هستیم و آن هم مصلحت نظام است.
ربیعی اضافه کرد: همه ما به این امر واقف هستیم و می‌دانیم که زندگی کارگری با حداقل دستمزدها زندگی سختی است و تمام تلاشمان بر این است که خداوند کمک کند که بتوانیم سطح زندگی سربازان جبهه اقتصاد مقاومتی را ارتقا دهیم و این یک واقعیت است.
ربیعی هم چنین ادامه داد: من واقعا شرایط سخت کارفرمایان را هم می‌دانم و متوجه هستم که این افراد خود را بخشی از جریان کار می‌دانند و از طرف دیگر کارفرمایان اظهار کرده‌اند نیروی کاری که راضی کار کند، برای ما ارزشمند است و امروز تصمیمی که اتخاذ کردیم تصمیم بسیار مناسبی بود.


رضایت کارفرمایان و کارگران از دستمزد 95
گزارش فارس، هم چنین حاکی از رضایت نسبی کارگران و کارفرمایان از نتایج دستمزد 95 است. ناصر برهانی نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار و عضو شورای عالی کار در این رابطه اظهارامیدواری کرد که با عملیاتی شدن برجام در سال 95 شاهد رشد اقتصادی و بهبود تولید و اشتغال شویم و امیدواریم این تصمیم برای جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت مبارک باشد.
وی گفت: پس از انقلاب اسلامی جامعه کارگری همواره همراه دولت و نظام بوده و امیدواریم با تلاش دولت و قول‌های وزیر کار در سال آینده کمبودها را جبران کنیم و با نگاه بهتری به کار و تولید و اشتغال دست پیدا کنیم.
علاوه بر این، جمال رازقی جهرمی، نماینده کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران نیز گفت: به اعضای محترم جلسه، اعضای اصلی شورای عالی کار و مشاورین برای تصمیم‌سازی و تصمیم گیری مزد 95 خداقوت می‌گویم.وی افزود: هرچند تصمیم ما برای جامعه کارگری راضی کننده نیست اما برای بهبود وضعیت اقتصادی چاره‌ای جز این نداشتیم که به فکر بنگاه‌های اقتصادی نیز باشیم و مصالح نظام را نیز در نظر بگیریم.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
nezarat_ravabet
دسترسی سریع به انجمن ها