عضویت العربیة English
امام على علیه‌ السلام: فاطمه علیها السلام، همواره مظلوم و از حق و میراث خود محروم بود. امالى طوسى، ص 155

سه تاثیر بی نظیر نماز در زندگی

سه تاثیر بی نظیر نماز در زندگی
پنج شنبه 20 اسفند 1394  02:23 ب.ظ

سه تاثیر بی نظیر نماز در زندگی

http://file.tebyan.net/a433b6090c/%D9%BE%D9%88%D8%B4%D9%87%20%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86%20%D9%86%D8%A7%D9%85/%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2/103.jpg

 تاثیر اول :نماز موجب آرامش :
انسان ذاتاً خواهان خدا پرستی و توحید می باشد در واقع خضوع و خشوع در برابر خداوند متعال متناسب با ذات و فطرت انسان می باشد با این توضیح هر وقت انسان در برابر اوامر الهی تسلیم  و در سجاده عشق مشغول به نماز می شود بهچنان آرامشی دست پیدا می كند كه لذت این حضور مناجات را در هیچ  ارتباطی نمی توان پیدا كرد .

(الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِكْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ)(آنان که ایمان آورده اند و دلهایشان به یاد خدا آرامش می یابد آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می یابد)الرعد آیه : 28

تاثیر دوم :نماز موجب امید :

یكی از آثار و بركات نماز در دنیا امید و میل به سوی كمال و خوشبختی،  با برسی و توجه در زندگی انسانهای كه مقید به نماز و ارتباط با خدا هستند به این نكته مهم در زندگی این افراد بر می خریم كه امیدشان به مراتب از افرادی كه اهل نماز و عبادت و ارتباط با خدا نیستند ، بیشتر می باشد  سر این مساله كه افراد اهل نماز دارای امید سرشاری می باشد، این است كه این افراد به خاطر ارتباطی كی با خداوند متعال بر قرار كرده اند سعادت و خوشبختی را در غیر از درگاه احدیت جویا نمی شود همین ارتباط با خدا موجب می شود كه به این منبع فیض و كمال امید بیشتر داشته باشند

تاثیر سوم :نماز باعث شادی و فرح :

وقتی با افراد مسجدی و اهل نماز ارتباط بر قرار می كنیم متوجه می شویم با توجه به این كه بعضاً در بین این افراد مشكلات و سختی ها هم وجود ولی با این حال یك شادی و فرح خاص در وجود خود دارند برای نمونه به راحتی می توان با یك مسجد ارتباط بر قرار كرد با این كار به راحتی به این ادعای حقیر می توان باور پیدا كرد.من خودم با توجه به توفیقی كه از ناحیه خداوند به من داده شد و با بچه های مشجد در ارتباط بوده ام اقرار می كنم این نوع شادی در بین نوع خود كم نظیر است .

a433b6090c

a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 13716
محل سکونت : خراسان جنوبی
zaker7007 تشکرات از این پست

پاسخ به:سه تاثیر بی نظیر نماز در زندگی
پنج شنبه 20 اسفند 1394  03:35 ب.ظ

اثیرات نماز در زندگی

1 هدف نماز, ذكر و یاد خداوند متعال است ; ذكری كه مقدمهء فكر و فكری كه مقدمهء عمل باشد.

2 نماز وسیلهء پاك كردن گناهان است , زیرا خواه ناخواه انسان را متوجه توبه و اصلاح اعمال و رفتار گذشته می كند.

3 نماز سد بزرگی است در برابر گناهان , چون روح ایمان را در انسان تقویت كرده و نهال تقوا را در دل پرورش می دهد. روی همین جهت شرح حال افراد گناهكاری را نزد پیامبرو اولیای گرامی اسلام بیان می كردند و آنان می فرمودند: نگران نباشید. نماز آن ها را اصلاح می كند و آرام آرام ایمانشان تقویت شده و گناه را رهامی كنند.

4 نماز غفلت زدا است , چون در ظرف , پنج بار نماز خواندن در شبانه روز به انسان اخطار می كند و هدف آفرینش را به او گوشزد می كند و موقعیت او را در جهان به یادش می آورد, تا از خالق هستی غافل نشده و بداند ازكجا آمده و برای چه آمده و به كجا می رود.

5 برطرف كنندهء عجب و كبر (خودخواهی و خود برتربینی ) است ; زیرا وقتی انسان روزی هفده ركعت نمازبخواند و در هر ركعتی بوباره پیشانی بر خاك گذاشته و اظهار تذلّل كند, این كار بهترین وسیله ابرای از میان برداشتن غرور و منیت است .

6 موجب پرورش فضایل اخلاق و تكامل معنوی است .

نماز انسان را از دیوارهء مادیت بیرون برده و به ملكوت آسمان ها دعوت كرده و با فرشتگان هم صدا و همسازمی سازد.

7 ارزش و قبولی اعمال به نماز است . نماز رمز ارتباط نمازگزار با خالق عالم هستی است كه اگر به طور صحیح انجام گیرد, قصد قربت و اخلاص در نماز گزار زنده می شود كه قبولی همهء اعمال به قصد قربت و اخلاص بستگی دارد.

8 نماز شرایط صحت دارد كه از این طریق دعوت به پاكسازی زندگی و اصلاح آن دارد.

می دانیم مكان و لباس و فرشی كه بر آن نماز می گذارند و آبی كه با آن وضو می گیرند و غسل می كنند, باید از هرگونه غصب و تجاوز و تعدی به حقوق دیگران و افراد جامعه پاك باشد.

كسی كه آلوده به تجاوز, ظلم , ریا, غصب , كم فروشی , رشوه خواری و كسب اموال حرام باشد, چگونه می تواندمقدمات و شرایط صحت نماز را فراهم سازد ؟

چنین كسی اگر بخواهد نماز بخواند, باید این گونه صفات و افعال رذیله را از خود دور سازد, تا جامعه اصلاح گردد.

9 نمازعلاوه بر شرایط صحت , شرایط قبول یا كمال دارد كه رعایت آن ها عامل ترك بسیاری از گناهان واصلاح فرد و جامعه می باشد.

در روایات دیگر آمده : نماز پیشوا و حاكم ستمگر و كسی زكات اموال خود را نمی دهد و آن كه غذای حرام می خورد و كسی كه عجب و خودبینی و تكبّر می كند, قبول نیست .

روشن رعایت این گونه شرایط به اصلاح جامعه و فرهنگ كمك می كند.

10 نماز روح نظم و انضباط در انسان را تقویت می كند.

چون نماز باید در اوقات معیّنی از روز و شب انجام بگیرد كه تقدم و تأخر آن موجب بطلان می شود, واضح است مقید بودن به رعایت وقت , انسان و جامعه را منظم می كند كه همه وقت شناس باشند و كار امروز را به فردا نیندازند ومردم را معطل و سرگردان نكنند.

...امضا؟؟هیچــــــــــــــــــــــــــــــــــــی

وبلاگ یا حسیــن مظلوم

وبلاگ محبان مهـــــدی عج

وبلاگ مدافعان حرم

zaker7007

zaker7007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 2792
محل سکونت : اردبیل
دسترسی سریع به انجمن ها