عضویت العربیة English
امام علی علیه السلام: آرزو کوتاه دار، زیرا که عمر کوتاه است و کار نیک کن، زیرا که اندک آن هم بسیار است. غررالحکم، ح 6806

عراقچی: 14 میلیارد دلار پس از برجام وارد کشور شده است

عراقچی: 14 میلیارد دلار پس از برجام وارد کشور شده است
شنبه 22 اسفند 1394  08:35 ق.ظ

 

 
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با تأکید بر این که 1+5 تقریباً به تعهدات خود عمل کرده و پس از برجام میزان پولی که وارد کشور شده 14 میلیارد دلار بوده گفت: اما تأثیرات عملی این برداشت تحریم‌ها به تدریج خود را نشان خواهد داد، چراکه بازگشت به حالت قبلی و رفع چالش‌های فنی زمان‌بر خواهد بود.
 
 
به گزارش فارس سید عباس عراقچی که در همایش ایران پسابرجام در تبریز سخن می گفت، افزود: قبل از تحریم‌ها روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت به فروش می‌رساندیم و در زمان توافق ژنو به یک میلیون بشکه در روز رسید که اگر این توافق نبود فروش نفت ما در کمتر از یک سال بعد از آن یعنی دو سال پیش به صفر می رسید. وی با اشاره به برداشته شدن تحریم سوئیفت، افزود: بازگشت کشور به شرایط قبل از تحریم به دلایل تکنیکی و فنی طول می‌کشد. عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در عین حال یادآور شد: تحریم‌های مربوط به تروریسم وحقوق بشر که غیرهسته‌ای هستند هنوز برداشته نشده است که بعضی از تحریم‌ها با هم تداخل دارند و چالش‌هایی را ایجاد می‌کنند که یکی پس از دیگری در حال حل آنها هستیم.
 
 
عراقچی بر لزوم ایجاد فضای اطمینان و آرامش در کشور تأکید کرد و افزود: پس از برجام میزان پولی که وارد کشور شده 14 میلیارد دلار بوده و رئیس جمهور محترم با سفر به ایتالیا قراردادهایی به ارزش 40 میلیارد دلار منعقد کرده‌اند که همه قراردادها مبتنی بر ورود کالا به همراه تکنولوژی خواهد بود. معاون وزارت خارجه در این سخنرانی همچنین توانمندی دفاعی، توانمندی مقاومتی مردم و توانمندی علمی دانشمندان کشور را موجب به فرجام رسیدن برجام دانست و با تأکید بر این که اقتصاد مقاومتی تنها راه  حل مشکلات کشور است، تصریح کرد: اگر می‌توانستند تأسیسات هسته‌ای را با حمله نظامی از بین ببرند مذاکره نمی‌کردند و این به خاطر موشک‌های ما بود که چندین مورد آنها در مانور آزمایشی قدرت خود را نشان دادند. ما بر سر برنامه موشکی با کسی شوخی نداریم.عراقچی همچنین با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای توانمندی دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران را به اثبات رساند، افزود: توانمندی دیپلماتیک ما نیز توانست سایر ظرفیت‌ها را در صحنه مذاکره نقد کند که در پای میز مذاکره هیچ سلاحی به غیر از صحبت کردن نداریم و حرفی که می‌زدیم متکی به قدرت و پشتیبانی درون کشور و سیاست خارجی قدرتمند بود.

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

khodaeem1

khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89256
محل سکونت : خراسان رضوی
دسترسی سریع به انجمن ها