عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

کاسنی را با نگاهی به طب اسلامی و سنتی برای یک عمر صدساله به خوبی بشناسیم چرا ؟

 
mohandesvahidpour
mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

کاسنی را با نگاهی به طب اسلامی و سنتی برای یک عمر صدساله به خوبی بشناسیم چرا ؟
یک شنبه 23 اسفند 1394  05:49 ب.ظ

کاسنی خوری از منظر طب روائی و اسلامی :

1= امام رضا ع : کاسنی شفای هزار درد است و دردی در درون آدمیزاد نیست مگر این که کاسنی ، آن را از بین ببرد .( دانشنامه احادیث پزشکی در اسلام ص 152 نوشته آیت الله ری شهری انتشارات دارالحدیث ).

2= روزی امام رضا ع برای یکی از خدمتکاران که گرفتار تب و سردرد می شد ، کاسنی خواسته و می فرماید تا آنرا پودرش کنند و سپس برروی کاغذی ریخته و روغن بنفشه ریخته و بر پیشانی فرد گذاشته و فرموده ، بدانید که این مخلوط تب و سردرد را از میان می برد ( همان منبع بالا ص 153).

3= فردی میگوید نزد امام صادق ع رفتم و از درد شدید چشمها و ورم صورتم (ناشی از چشمها )اظهار ناراحتی کردم ، بلادرنگ حضرتش فرموده بر تو باد کاسنی ، آب را بگیر و با شکر سرخ به مقدار زیاد مخلوط کن و بخور ، چون درد را تسکین داده و ضررش را دفع میکند .( منبع بالا ص 217 ) .

4= امام صادق ع برای کسیکه فرزند پسر میخواهد ، چنین میفرماید : بر تو باد کاسنی خوردن ، چرا که آب منی را زیاد میکند و فرزند را زیبا میکند ، و گرم و نرم است و بیشتر فرزند در جنین پسر میشود .( منبع بالا ص 341)

5= امام رضا ع : درباره سبزی ها ، بهترین آنها کاسنی و کاهو است ( منبع بالا ص 513).

6=امام صادق ع : چهار چیز ، طبع انسان را معتدل میسازد ، بنفشه ، کاسنی ، خرمای نارس پخته شده و انار سورانی عراق .( منبع بالا ص 520).

7= امام رضا ع : هر روز از بهشت یک قطره بر آن می ریزد و تره یکسره در آب بهشت غوطه ور است ( منبع بالا ص 591) .

8= امام علی ع : کاسنی بخورید که هیچ صبحی نیست ، مگر قطره ای از بهشت برآن میریزد و چون خواستید بخورید ، قطره های روی آن را زمین نریزید ( منبع بالا ص 625).

9= امام صادق ع : هرکس در حالی بخوابد که درون آن هفت تا برگ کاسنی باشد به خواست خداوند ، فرد آن شب از قولنج درامان است .( منبع بالا ص 625).

کاسنی با نگاهی به طب سنتی و نظرات حکما قدیم و جدید طب سنتی :

سبزی کاسنی دارای مزاجی سرد و تر با درجه حرارت 1 بوده + روان کننده اخلاط چسبنده و خشک در بدن + داروی بسیار موثر در کاهندگی تب ها بالاخص در کودکان + مصرف ریشه آن بسیار موثر برای افراد جوش چرکین زده و کهیر زده و اگزمای پوستی +اشتها آور و معده سوزان را خنک کننده + استحمام آن ( با سه عرق دیگر بید ، نیلوفر و ختمی ) برای خارش های شدید و فصل تابستان کاربری بالا دارد + ضد خفقان گلو برای غرغره در گرم مزاجان + برای کاهش تب به روش حوله کاسنی و پاشوره + اعصاب صفراوی را مدد رسان + ضد یرقان و زردی + آبزن ریشه اش برای بواسیر و مقعد بیرون زده + زیاد کننده نطفه و آب منی + شفاف کننده پوست صفراوی مزاج + ضد فشار خون در پای چپ + ضد عطش و تشنگی برای صفراوی ها + ضد حرارت مثانه های گرم +  کاهنده اسهال های مزمن و خونی ناشی از گرمای روده و خشکی آن +  اعتدال دهنده بسیار قوی در غلبه اخلاط بالاخص صفراوی ها ( گرم و خشک ) + کیسه صفرای لجن گرفته را مددرسان در دفع سموم و غلظت های خونی و اسید صفرای معده + خارج کننده بادها و نفخ های ناشی از گرمای درون صفراوی + ورم پوست را با آب کاسنی و آرد جو مفید و موثر + نشاط دهنده قلب و کیسه صفرا در گرماوی ها +  ضد سودا + ریشه و بذر آن گرم و تر + مقدار مصرف در روز 5 گرم و بصورت نامحدود 2 گرم و به عبارتی تا یک استکان و یا لیوان با اندکی شاهتره +تصفیه کننده خون + پاک کننده اخلاط خونی غلیظ و مناسب برای قبل از حجامت + باز کننده انسدادها + ملین کننده اسپاسم روده ناشی از خشکی + کم کننده اخلاط صفراها از مغز + کم کننده سودا ها از مغز + قاعده آور قوی + ضد نزله گرم + ضد مغز عصبی + رفع تورم چشم با شستشوی چشم + درمان واریس گرم + رفع تپش قلب + درمان یرقان + رفع ورم کیسه صفرا + با مداومت رفع سنگ کیسه صفرا +رفع ورم طحال +ضد انگل گرم + پاک کننده مجاری ادراری ، درمان اسهال خونی + + رفع کمی ادرار +رفع خون موجود در ادرار +دفع تدریجی بیماریهای اگزما ، رفع خارش پوست با شاهتره و ضماد + درمان بواسیر با ضماد برگ آن +ضماد کاسنی پادزهر سموم گزنده مثل عقرب + ضد ورم مفاصل + دور شدن طاسی سر + فعال کردن غده هیپوفیز مغز ناشی از گرمای صفراوی +درمان فیبروم رحم در زنان با مزاج گرم + امید بخش در تنظیمات بدن از سر تا نوک پا + بزاق دهان را زیاد می کند + نزله مغز را نرم ، رقیق و دفع می کند + درمان کننده آفت دهانی +درمان گرگرفتگی زنان + آرامش دهنده زنان یائسه + فشار خون را درمانگر+ایمنی دهنده بسیار قوی برای درمان های کبد و طحال + تنظیم کننده هورمونهای زنانه .

2= نظرات استاد علی مهربانی ( در همدان ):

در گرم مزاجان آب کاسنی بیشتر از 15 روز مصرف نشود .

در افرادیکه سرد مزاج هستند فقط با مصلحات استفاده شود .

علت اینکه پسرزااست با مواد موثره یا همون صفت نوعیه آن اثر میکند .

علی ایحال در هر شرایط زیاد خوردن کاسنی اصلا" مناسب نیست .   

3= نظرات حقیر حسین معارفی :

عادت مستمر به کاسنی و سرکه های خانگی برای مجاری رحم زنان مضر است چون رحم زنان از نظر مزاجی سرد است پس با چه جسارتی و جرئتی به بهانه دفع عفونت ، رژیم لاغری ، غلبه بر اخلاط صفرا پی در پی بدون مصلحات آن برای چند سال مصرف میکنند ، لذا استفاده مکرر سبب شکم دهی زنان ( استسقاء ) و سردی عروق و دیواره متعلقات واژن میشود و طبعا" با این سردی خوردن مستمر سبب ترشح رحم و اختلال در قاعدگی و حتی سقط جنین در ماههای اولیه بارداری میشود .

2= کاسنی مستمر خوردن سبب دردهای پشت سر و کتف + خواب های زیاد با پف کردن + کاهش چربی های چشم + لخت و سست شدن بدن و.... میشود .

3= پس مصرف خودسرانه سبزی کاسنی ( سرکه جات و کاهوی زیاد بدون مصلحات ) بستر ظاهر شدن خلط بلغم در سنین حدود 50 سالگی شده و درد مفاصل علامت زیان باری آن خواهد بود و شما میتوانید کاسنی را با اندکی عرق شاهتره و یا عسل میل بفرمایید

مصلحات کاسنی :

شاهتره ، مغز فلوس ، رازیانه ، عسل ، سرکه انگبین ، شکرسرخ ، شربت بنفشه ، هل ،سکنجبین ، دارچین میباشد .

مضرات زیاده روی در مصرف کاسنی :

پرخوری در مصرف آن بشدت ممنوع بوده زیرا بستری برای سرفه + ایجاد استفراغ با بذرش + تولید سنگ اگزالیک در صورت عدم مصرف مصلح آن + تولید عرق زیاد سرد + کاهنده شدید نیروی جسی در سرد مزاجان و... را در پی دارد

شفا سنتر

قال رسول الله صلی الله علیه وآله :

هنگامی که فتنه ها، هم چون پاره های شب تاریک، شما را در خود پیچید، برشماست که به قرآن تمسک جویید. 

هدیه به روح همه شهدا از شهدای صدر اسلام تا شهدای مدافع حرم صلوات

«اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم»

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها