عضویت العربیة English
امام باقر علیه السلام: هیچ چیز نزد خداوند دوست داشتنی‌تر از عملی نیست که بر آن مداومت ورزند هر چند عمل اندکی باشد. الکافی، ج 2، ص 82

جعفری: ایرانی‌ها مانند ترکیه به خاک ما تجاوز نکردند، آن‌ها با روادید وارد عراق می‌شوند

جعفری: ایرانی‌ها مانند ترکیه به خاک ما تجاوز نکردند، آن‌ها با روادید وارد عراق می‌شوند
یک شنبه 23 اسفند 1394  05:54 ب.ظ

روزنامه الرأی چاپ کویت در شماره امروز خود در اینترنت نوشت ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق، در گفتگو با خبرنگار این روزنامه درباره خروج نمایندگان عربستان سعودی از جلسه اتحادیه عرب در زمان سخنرانی وی گفت: آنها در اعتراض به یکی از بخش های سخنرانی من از جلسه خارج شدند و اعتراض آنها به سخنرانی من نبوده است. گاهی چنین مسائلی روی می دهد و باید از آن عبور کنیم.

 
وی افزود: من در سخنرانی ام به مسائل بسیاری و از جمله مسائلی مهم نظیر مسئله عراق پرداختم و آنها باید به آن توجه می کردند و اتحادیه عرب به اندازی کافی و متناسب با جایگاه عراق و خون هایی که مردم عراق برای دفاع از این کشور و کل کشورهای عربی و غیر عربی داده اند، به آن توجه نکرد. 
 
وزیر خارجه عراق گفت: من انتظار داشتم عراق مورد تشکر و قدردانی بیشتری قرار گیرد و کمک بیشتری به عراق شود تا زیان هایی که عراق در چارچوب دفاع از آنها متحمل شده است جبران شود به همین علت آنها را سرزنش کردم و به مسائل دیگر پرداختم.
 
وی گفت: عراق علیرغم چالشهای موجود توانسته است مقاومت کند و الگوئی تمام عیار ارائه دهد. به همین علت لازم دیدم که حقایق جاری در عراق را یکبار دیگر به خاطر آنها بیاورم. پس از آن به سراغ مسائل منطقه ای رفتم و گفتم که می خواهیم مثل گذشته همچنان روابطی قوی با ترکیه داشته باشیم اما نمی خواهیم این موضوع به زیان حاکمیت عراق باشد. ما می خواهیم رابطه ما با ترکیه ضمن حفظ اقتدار باشد.
 
جعفری گفت: روابط ما با ایران نیز در چارچوب حفظ اقتدار عراق صورت می گیرد به ویژه آنکه ایران همواره در مشکلات و مصائب با ما همراه بوده است. همین بس که ایران بر خلاف ترکیه، در عراق مداخله نظامی نکرده است. ترکیه با توسل به زور تا عمق 110 کیلومتری خاک عراق نفوذ کرد و حاکمیت ما را نقض کرد اما ایرانی ها با اخذ رواید عراق و به خواست ما و زیر نظر ما وارد خاک عراق می شوند.

 

mohandesvahidpour

mohandesvahidpour
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 5058

دسترسی سریع به انجمن ها