عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 63426
محل سکونت : تهران

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)
دوشنبه 24 اسفند 1394  01:53 ب.ظ

هفته نامه همشهری جوان: قصد سفر دور دنیا دارید اما جیب هایتان از تهی سرشار است؟ اهل سفرید و در زاویه دیدتان به دنبال جاهایی فراتر از دوبی هستید؟ اصلا گیریم که جیب هایتان هم پرپول شد، سوال اساسی تری که به وجود می آید این است که اصلا ایران را دیده اید؟ زیر و زبر این گربه نشسته را زیرپا گذاشته اید که حالا قد سفر به دور دنیا را دارید؟

حالا چه سوالات ما باعث شده زندگی تان به دو نیمه تقسیم شود، چه اینکه وضعیت جیب تان مشکل دارد و نمی توانید فعلا به سفر دور دنیا بروید، عجالتا منوی پیشنهادی ما را بخوانید. در این صفحات به کمک ایرانگردان و جهانگردان کاربلدی مثل آرش نورآقایی و جواد قارایی از هر قاره چند مکان دیدنی را انتخاب کرده ایم و نمونه مشابه وطنی اش را هم در کنارش آورده ایم. رفتن به چنین جاهایی در عید نوروز مصداق بارز «چه خوش بود که برآید به یک کرشه دو کار» است.

حتی اگر خوب نگاه کنید می بینید که سه تا کار با یک کرشمه همزمان انجام شده چرا که هم یک منطقه کمتر شناخته شده را دیده اید، هم به خاطر اطلاعات این صفحه انگار از مشابه جهانی اش بازدید کرده اید و از همه مهم تر اینکه از شلوغی و راه بندان های عجیب نوروز نجات پیدا کرده اید و چند امتیاز از بقیه جلو افتاده اید. مزیت بزرگ تر این کار این است که اگر خدا خواست و در آینده به هر کدام از این نقاط دنیا سفر کردید، بتوانید با افتخار سرتان را بالا بگیرید و برای افراد محلی توضیح بدهید که در ایران هم نمونه مشابهی از این مکان وجوددارد.

استرالیا

برفراز ابرها

نمونه خارجی: بلو مونتینز

کوه های آبی یا بلو مونتینز یکی از همان همیشگی هایی است که پیشنهاد خیلی از توریست های باتجربه به توریست های جوان است. این منطقه با وسعت بیش از 11400 کیلومترمربع تقریبا در 50 کیلومتر غرب سیدنی در حد فاصل بین دو رودخانه نیپین و کاکس واقع شده. هفت پارک ملی و بخشی از مناطق حافظت شده کوه های آبی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. قبل از اینکه پای اروپایی ها به این منطقه برسد کوه های آبی برای هزاران سال در تصرف ساکنان بومی این منطقه بوده.

 

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: جنگل ابر

با اینکه جنگل ابر در استان سمنان قرار دارد اما به نوعی ادامه جنگل های هیرکانی شمال کشور است. ویژگی اصلی این جنگل همان طور که از اسمش پیداست، ابرهایی است که فضای جنگل را گرفته. ابرها آن قدر در این جنگل پایین آمده اند که از عصر تا شب می توانید عملا در میان ابرها قدم بزنید. دلیل این اتفاق این است که در این محل از ضخامت کوه های البرز کم شده و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از لا به لای دره ها به سمت جنوب سرازیر می شوند. به همین دلیل است که با کم شدن دمای هوا از بعدازظهر تا شب انگار ابرها روی زمین می آیند.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته کنکوری

جنگل ابر در مرز استان سمنان و گلستان قرار دارد. این جنگل در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان قرار دارد.

جاده ساحلی

نمونه خارجی: گریت اوشن رود

یک جاده در کنار اقیانوس آرام هست که خیلی از کسانی که استرالیا می روند از آن دیدن می کنند. این جاده حدود 150 مایل در امتداد ساحل ویکتوریای جنوب شرقی ادامه دارد و قدمت آن به جنگ جهانی دوم می رسد. در اینجا یک جاده ساحلی واقعی که البته پس از جنگ جهانی اول ساخته شده نیز وجود دارد. جاذبه های طبعی یو کوهستان که یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی دنیا را در این منطقه می بینید.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: جاده ساحلی چابهار تا بندر گواتر

مسیر جاده ساحلی ای که از چابهار تا بندر گواتر ادامه دارد، حدود 100 کیلومتر است. این جاده با وجود اختلافاتی که با گریت اوشن رود دارد، می تواند همان ساحل زیبا و جاده را داشته باشد. بندر گواتر خلیجی کوچک در دریای عمان است که نیمی از آن در ایران و نیم دیگرش در پاکستان قرار دارد.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته کنکوری

طول جاده حدود 99 کیلومتر است که حدود یک ساعت و نیم برای رسیدن به بندر گواتر زمان می برد. اگر بخواهید با هواپیما به فرودگاه «کنارک» بیایید، باید مسافتی حدود 127 کیلومتر را طی کنید و تقریبا بعد از دو ساعت به آنجا می رسید.

آفریقا

شهر رنگی رنگی

نمونه خارجی: شهر شفشاون مراکش

یکی از دلایل بسیاری از توریست ها برای رفتن به مراکش، شهر نقلی و کوچک شفشاون در شمالا ین کشور است. نکته مهم و بامزه ای که در مورد این شهر وجوددارد این است که قسمت قدیمی این شهر یکدست، آبی رنگ است. در دهه 1930 یهودیان در این منطقه ساکن شدند و تمام دیوارهای شهر به این رنگ درآوردند. شفشاونی ها (!) به رسوم گذشتگان شان پایبندند به خاطر همین هم هر سال رنگ دیوارها را تجدید می کنند. به نظر آنها رنگ آبی نمادی از آسمان و بهشت است.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: روستای ابیانه

با سفر به روستای ابیانه در نگاه اول دو نکته جلب توجه می کند؛ اول ساخته شدن خانه ها روی دامنه شی دار رودخانه برزرود است که باعث شده روستای چندطبقه به نظر برسد. نکته دوم هم رنگ سرخ ساختمان هاست. اهالی روستا، نمای خارجی خانه هایشان را با خاک سرخی که معدن آن در نزدیکی روستاست، می سازند.

به همین دلیل روستای ابیانه روستایی به رنگ سرخ است. بنابراین در برابر شهر آب مراکشی ما در ایران روستای سرخ ابیانه را داریم. مردم ابیانه هم مثل اهالی شهر آبی به رسم و رسوم قدیمی شان پایبندند و علاوه بر حفظ آداب و رسومشان، هنوز گویش و لباس هایش محلی مخصوص خودشان را استفاده می کنند. مردهای ابیانه هنوز شلوارهای سیاه بختاری می پوشند و زن ها هم پیراهن هایی بلند با چارقدهای گلدار سر می کنند.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته های کنکوری

روستای ابیانه در استان اصفهان و در 40 کیلومتری به شهرستان نطنز قرار دارد. اگر وسیله شخصی ندارید، اصفهان می تواند مقصد شما باشد و از حداکثر گزینه هایی که برای یک سفر داخلی وجوددارد مثل هواپیما، قطار و ماشین شخصی استفاده کنید. البته در این صورت باید هواپیما، قطار و ماشین شخصی استفاده کنید. البته در این صورت باید به فکر وسیله ای برای طی کردن فاصله 140 کیلومتری اصفهان تا نطنز هم باشید. روستای ابیانه به خاطر حجم بالای گردشگر، خودش هتل دارد که می توانید اینترنتی رزرو کنید.

شکوه تاریخ

نمونه خارجی: اهرام مصر

موردی از این معروف تر وجود ندارد. آرزوی هر جهانگردی است که به مصر برود و تنها بازمانده عجایب هفتگانه دنیا را ببیند. اهرام مربوط به مصر باستان هستند و حدود 2هزار و 500 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده اند. این اهرام که الان در شما شهر قاهره قرار دارند، تا قبل از اینکه برج ایفل ساخته شود، بلندترین بنای ساخته شده به دست بشر بودند. اهرام مصر از سه هرم بزرگ تشکیل شده که اطراف آن هرم های کوچک تری هم قرار دارد.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: چغازنبیل

«من اونتاش گال، آجرهای طلایی را حکاکی کردم. من در اینجا این ماوا را برای خدایان گال و اینشوشیناک برپا کردم و این مکان مقدس را هدیه کردم. باشد که کارهای من که هدیه ای است برای خدایان گال و اینشوشیناک پذیرفته شود.» این جمله یکی از نوشته هایی است که در کتیبه ای در منطقه باستانی جغازنبیل کشف شده.

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی است که هزار و 250 سال پیش از میلاد (یعنی حدودا بیشتر از 3 هزار و 266 سال قبل) به عنوان نیایشگاهی برای ستایش ایزد اینشوشیناک نگهبان شوش ساخته شد. تا زمانیکه مهندسان به خاطر فعالیت های نفتی، چغازنبیل را کشف نکرده بودند، این بنا برای خودش در زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود.

 حالا البته سر از خاک بلند کرده و به عنوان اولین اثر ایرانی به ثبت جهانی یونسکو رسیده. زیربنای چغازنبیل 105 متر در 105 متر است و در ابتدا پنج طبقه و 52 متر بوده که الان فقط 25 متر و 2.5 طبقه از آن باقی مانده. بنابراین واجب است تا قبل از اهرام ثلاثه که هزاران سال است سر جای خود هستند، جغازنبیل را تا ویران تر از این نشده، ببینید.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته کنکوری

چغازنبیل در استان خوزستان و در 40 کیلومتری شهر شوش و 35 کیلومتری شوشتر قرار دارد. بعد از اینکه به خوزستان رسیدی، برای رفتن به چغازنبیل دو راه دارید: اولین مسیر از جاده انحرافی شوش به اهواز است. مسیر دوم هم جاده شوشتر به هفت تپه است.

اروپا

آجر روی آجر

نمونه خارجی: کلیسای سانتاماریا

اگر شما هم در خیل طرفداران ایتالیا و معماری آن هستید احتمالا نقشه رفتن به این کشور و کلیسای سانتاماریا در فیوره و میانه شهر فلورانس قرار دارد. این بنا در اواخر قرن سیزدهم توسط معماری به نام آرنولفود کامبیو به سبک گوتیک ساخته شده. این بنای آجری که در جهان نمونه ای مانند آن وجود ندارد، بزرگ ترین گنبد هشت ضلعی آجری دنیاست که 42 متر قطر و 32 متر ارتفاع دارد. ساختن این کلیسا نزدیک 170 سال طول کشیده. خیلی از تاریخ شناسان می گویند تحت تاثیر گنبد سلطانیه دوره ایلخانی بنا شده است.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: گنبد سلطانیه

وقتی چنین کلیسایی تحت تاثیر یک بنای ایرانی ساخته شده، بهتر نیست اول نمونه داخلی اش را ببینیم بعد ساکمان را ببندیم برای دیدن مشابه خارجی اش؟ گنبد سلطانیه با ارتفاع 48.5 متر به عنوان بلندترین گنبد آجری جهان در فهرست یونسکو ثبت شده . بدنه اصلی گنبد و تمام ساختمان آن با آجر ساخته شده و روکش گنبد کاشی های فیروزه ای و لاجوردی دارد.

 سلطان محمدخدابنده در سال 712 دستور داد این گنبد را بسازند تا پیکر امام علی به ایران منتقل و در این آرامگاه دفن شود. با اینکه سلطان محمد هیچ وقت به خواسته اش نرسید و نهایتا خودش در آنجا دفن شد اما به لطف او حالا ما یکی از شکاهارهای معماری را در کشورمان داریم.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته کنکوری

این گنبد در مسیر جاده تهران به تبریز قرار گرفته است و در فاصله 43 کیلومتر از زنجان قرار دارد. فاصله فرودگاه بین المللی زنجان تا گنبد سلطانیه حدود 62 کیلومتر است و یک ساعته می توانید به آنجا برسید.

خانه باغ

نمونه خارجی: باغ ورسای

کاخ ورسای در سال 1669 به دستور لویی چهاردهم ساخته شد. این کاخ در دهکده ورسای قرار دارد که الان تقریبا جزء خود پاریس محسوب می شود و یکی از بزرگ تری کاخ های سلطنتی جهان به حساب می آید. ویژگی دیگر ورسای، علاوه بر کاخ ها، فضای سبز آن است. باغ ها، آبراه ها و حوض های زیادی در این مجموعه باغ وجود دارد که به شکوه این مجموعه اضافه کرده است. البته که تفاوت معماری ها و روح بناها از زمین تا اسمان است و معماری خشتی ای که ما در ایران داریم، اصلا در اروپا پیدا نمی شود. اما این مجموعه را از جهاتی می توان باغ پهلوان پور یزد مقایسه کرد.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: باغ پهلوان پور

باغ پهلوان پور هم مثل کاخ ورسای به ثبت جهانی یونسکو رسیده. باغ متعلق به یکی از تجار یزدی به نام علی پهلوان پور بده و در اواخر دوره قاجار ساخته شده. باغ پهلوان پور بیش از پنج هکتار وسعت دارد و در مهریز قرار گرفته. ساختمان هایی که در این باغ ساخته شده هم یکی از مزیت های باغ پهلوان پور است. کوشک، شربتخانه، برج و زمستانخانه از بناهای این باغ معروف هستند که ترکیب شان با فضای سبز و نهری که از داخل باغ می گذرد، حس بودن در دل تاریخ را به آدم می دهد.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته کنکوری

مهرز یکی ازشهرهای کوچک استان یزد است که 45 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. در نتیجه می توانید مقصد اولیه را یزد تعریف کنید. بعد از آن هم این نیم ساعت راه را با ماشین می روید. راه های رسیدن به یزد: ماشین شخصی، هواپیما، قطار. اگر فامیل درجه چندم و دوست دوران دانشگاه و سربازی در استان یزد ندارید، نگران نباشید. باغ پهلوان پور خودش سوییت هایی را دارد که اگر زود بجنبید، می توانید آنها را رزرو کنید.

از سرزمین های نوستالژی

نمونه خارجی: سرزمین هایدی (Heidiland- Heididorf)

هایدی را دیگر همه مان می شناسیم و جزء نوستالژی دوران کودکی مان شده. اگر از آن دسته آدم های خاص باشید که به مکان های دیدنی به خاطر کاراکترهایی که در آن زندگی کرده اند، سفر می کیند، احتمالا این گزینه را هم در لیست تان دارید. در سوییس و در رشته کوه های آلپ منطقه ای هست که دختری به نام هایدی در آنجا زندگی می کرد، البته روی نقشه جایی به اسم سرزمین هایدی وجود ندارد و باید به Maienfeld بروید و از دیدن خانه هایدی و مجسمه هایی که از هایدی، پدربزرگش و پیتر ساخته شده، لذت ببرید.

 مشابه داخلی: اشکورات

نه تنها به خاطر اینکه دستمان به Heidiland نمی رسد بلکه به خاطر حس ناسیونالیستی هم که شده اول باید سراغ کاراکترهای ایرانی برویم. رشته کوه البرز را می توان به نوعی ادامه رشته کوه آلپ دانست که به ایران رسیده. رعنا هم همان شخصیتی است که در رشته کوه البرز زندگی می کرده و مثل هایدی برای ما خاطره ساز شده. پشت ترانه رعنا که همه مان با شنیدنش شاد شده ایم، داستان تراژیکی خوابیده. این ترانه واقعا از روی کاراکتر دختری به نام رعنا ساخته شده؛ دختری که در منطقه اشکورات زندگی می کرده و نامزدی به نام هادی داشته؛ نامزدی که البته طی ماجراهایی کشته می شود.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)نکته کنکوری

اشکورات منطقه ای در شمال ایران است که در استان های گیلان و مازندران قرار گرفته. این منطقه از جنوب رودسر شروع شده و تا جنوب رامسر ادامه دارد. رسیدن به اشکورات چند راه دارد. هم می توان از سمت چابکسر رفت، هم لنگرود و املش و هم سیاه بیشه. بهترین مسیر البته رفتن از چابکسر است.

زیرخاکی ها

نمونه خارجی: شهر زیرزمینی نورنبرگ

در شهر نورنبرگ آلمان و در نزدیکی خانه آلبرشت دورر نقاش، حکاک و ریاضیدان آلمانی یک مرکز تاریخی زیرزمینی وجود دارد که در چهار طبقه ساخته شده. گویا در دوره قرون وسطی از این مرکز برای تهیه و نگهداری نوشیدنی های مختلف استفاده می شده. در زمان جنگ جهانی دوم هم این مرکز حکم پناهگاهی را داشته که مردم برای حفظ جانشان به آن می رفتند. از خیلی جهات اینجا را می شود با شهر زیرزمینی نوش آباد مقایسه کرد.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)مشابه داخلی: شهر زیرزمینی نوش آباد

در سال 83 و وقتی یکی از اهالی شهر مشغول حفر چاه در خانه اش بوده، به شکل افتاقی به شهری زیرزمینی برخورد می کند. کم کم کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی کارشان را شروع می کنند و موفق می شوند. تعداد زیادی شی باستانی سالم به علاوه یک شهر سه طبقه را در عمق 4 تا 18 متری سطح زمین کشف کنند. این شهر بازمانده دوان ساسانیان است و حتی تا زمان صفویه و قاجار هم از آن استفاده می شده.

شهر زیرزمینی نوش آباد درواقع تونل دست کنی است که بیشتر برای کارهای نظامی و دفاعی ساخته شده بوده و ساختار آن به شکلی است که اگر جنگ تن به تن با دشمن به این تونل کشیده شود، دشمن توان حمله اش را از دست داده و قدرت تهاجمش به صفر برسد. این تونل که به «اویی» معروف است، بزرگ ترین شهر زیرزمینی دست کن جهان است که بعد از ثبت در فهرست آثار ارزشمند ملی از سال 86 برای گردشگران بازگشایی شده و حالا بعد از گذشت چند سال آن قدر رونق گرفته و شناخته شده که در چهار روز اول نوروز پارسال بیش از 20 هزار نفر بازدیدکننده داشته است.

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (1)(اسلایدشو)


نکته کنکوری

نوش آباد شهرک کوچک 12 هزار نفره ای است که در دل کویر قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید یک برنامه سفر به استان اصفهان را برای خودتان بچینید. نوش آباد جزء شهرهای شهرستان تازه تاسیس آران و بیدگل است و برای رفتن به آن بهتر است فرمان را به سمت کاشان بچرخانید و بعد از طی یک مسافت هفت کیلومتری و گذشتن از پل راه آهن به نوش آباد برسید.

ادامه دارد...

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
khodaeem1
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 63426
محل سکونت : تهران

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)
چهارشنبه 26 اسفند 1394  01:23 ب.ظ

آسیا

جزیره نوردی

نمونه خارجی: جزایر مالدیو

 

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)مالدیو یک کشور جزیره ای در اقیانوس هند است که کمترین فاصله آن تا کرانه های هندوستان 600 کیلومتر است؛ جزایری که خیلی ها آرزوی رفتن و قدم زدن در سواحلش را دارند. مالدیو کشوری با 1192 جزیره مرجانی کوچک مسطح است که بیشتر درآمدش را از سفر گردشگران تامین می کند، البته اقامت در هتل های این منطقه خیلی گران تر از چیزی که فکرش را بکنید تمام می شود.

مشابه داخلی: جزیره هندورابی

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)جزیره هندورابی یک پیشنهاد عالی است تا بتوانید تجربه یک جزیره نوردی را داشته باشید. هندورابی یکی از معدود جزایری است که تقریبا طبیعت بکر خود را به کمک اهالی اش حفظ کرده است. جمعیت این جزیره نزدیک به 70 نفر و مساحت کل آن حدود 23 کیلومتر است. صخره ها و غارهای مرجانی زیبا، ماهی ها وس احل شنی باعث می شود که دور از هیاهو و شلوغی جزایر کیش و قشم فقط از طبیعت و سکوت لذت ببرید. روستای هندورابی در این جزیره خرابه هایی با نام الدورات دارد که تاریخی به حساب می آید و آثاری از دوره های گوناگون در آن یافت شده است.

نکته کنکوری

هندورابی حدودا در فاصله 350 کیلومتری بندرعباس و در 28 کیلومتری جزیره کیش و نه کیلومتری جنوب غرب چیرو قرار دارد. برای رفتن به این جزیره چند راه پیش رو دارید، مسیر اول از جزیره کیش است که با قایق می توانید خود را به آنجا برسانید. مسیر بعدی در انتهای جاده چیرویه در 330 کیلومتری بندرعباس است که می توانید بعد از چهار ساعت به آنجا برسید و با قایق به هندورابی سفر کیند.

از بند چیرو هم حدود 20 دقیقه تا آنجا فاصله است. اگر نیتتان برای سفر به این منطقه جدی شد و قصد رفتن کردید، حتما وسایل ضروری اعم از خوراکی و آب شیرین و لباس و غذای مناسب همراه ببرید. می توانید در کیش یا روستای چیرو هم کوله پشتی تان را پرکنید.

در دهان تمساح

نمونه خارجی: مزرعه تمساح تایلند

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)در 25 کیلومتری جنوب پایتخت تایلند، نزدیک به 60 هزار تمساح از حدود 28 گلونه مختلف قرار دارد. کوچک ترین تمساح این مزرعه چند سانت است و طول بزرگ ترین به چند متر می رسد. همین قضیه باعث شده مردم از بسیاری نقاط دنیا فقط به خاطر دیدن تسماح به آنجا سفر کنند. البته تمساح ها تنها حیواناتی نیستند که در این منطقه زندگی می کنند. فیل، ببر، میمون، اسب و اسب های آبی را هم می توان در این منطقه دید.

مشابه داخلی: رودخانه منطقه حافظ شده باهو کلات

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)خیلی ها برای اینکه حیات وحش عجیب و غریب بینند، به آفریقا یا کمی نزدیک تر تایلند سفر می کنند. غافل از اینکه در ایران تمساح پوزه کوتاه ایرانی داریم که در «باهو کلات» زندگی می کند. «گاندو» نامی محلی است که اهالی منطقه به آن داده اند. زیستگاه این حویان ردخانه سرباز و باهو کلات و حاشیه سد پیشین است. منطقه ای زیبا که در آن می توانید با رعایت احتیاط هم تمساح از نزدیک ببینید هم از آب و هوای خوب لذت ببرید.

نکته کنکوری

منطقه محافظت شده باهو کلات حدود 160 کیلومتر از چابهار و 70 کیلومتر از روستای باهو کلات فاصله دارد. این منطقه در طول مرز ایران و پاکستان و در جنوب شرقی ترین نقطه ایران قرار دارد. از فرودگاه کنارک سیستان و بلوچستان تا باهو کلات حدود 133 کیلومتر با زمان تقریبی یک ساعت و 45 دقیقه راه است.

جنگ جویان کوهستان

نمونه خارجی: مجموعه قلعه های دیوار چین

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)در دیوار بزرگ چین مجموعه قلعه هایی وجود دارد که قلعه کج سر در شهرستان پیان گوان استان شان شی عجیب ترین آنها است. قلعه «شان های گوان» (قلعه دریا) نقطه آغاز دیوار چین است. این قلعه یکی از زیباترین قلعه های این مجموعه است و سازنده آن «شیو دای» ژنرال معروف چینی است. این قلعه آنقدر مهندسی و حساب شده ساخته شده که هم به کوه و هم به دریا احاطه دارد.

مشابه داخلی: قلعه الموت

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)برای دیدن یک قلعه تاریخی و لذت بردن از طبیعت زیبای اطراف آن حتما باید اینجا را ببنید؛ قلعه ای که در شمال شرقی روستای گازخ� است به صورت دسته جمعی به آنجا بروید.

خانه ای از جنس چوب

نمونه خارجی: هتل های درختی جنگل های آمازون

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)برای خیلی از افراد استراحت کردن در هتل یا استراحتگاه های عجیب هیجان انگیز است. جنگل بزرگ آمازون پر است از این استراحتگاه ها. هتل های درختی آمازون شامل تعدادی برج در وسط جنگل های آمازون و مشرف به تمام مناطق اطراف است. برج ها به وسیله تعدادی پل پیاده روی چوبی که مجموعا هشت کیلومتر طول دارند، به یکدیگر مرتبط می شوند.

مشابه داخلی: مضیف های حزیره مینو

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)مضیف استراحتگاه هایی از جنس نی است که در بین عرب ها برای پذیرایی از مهمان درخارج از فضای خانه مرسوم است. این سازه ها تنها از جنس نی هستند که فقط با خود نی می توان آنها را به هم اتصال داد و سرپا نگه داشت. مضیف، مانند مکان های مقدس، آداب خاص خودش را دارد. در ورودی مضیف به سمت قبله است تا کسی که قصد ورود می شکند برای ادای احترام و سلام خم شود. یکی از مراسم جالب و پیچیده، آداب پذیرایی از مهمان با چای یا قهوه در این مضیف هاست.

نکته کنکوری

این استراحتگاه ها در نوروز در تمام  شهرهای خوزستان برپا می شود و به نوعی نماد مهمان نوازی مردم خوزستان به حساب می آید. پیشنهاد ما برای دیدن این مضیف ها، جزیره مینوی شهر خرمشهر است. جزیره مینو تقریبا 30 دقیقه از دو شهر خرمشهر یا آبادان فاصله دارد و تا فرودگاه بین المللی آبادان ده دقیقه فاصله دارد.

تار و پود تاریخی

 نمونه خارجی: هاوانا کوبا

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)کشف کریستف کلمب در سال 1492 شمسی در دریای کارائیب، جزیره ای به نام کوبا بود.

کل کوبا به خاطر بافت قدیمی، اصالتی خاص دارد. هاوانا بزرگ ترین شهر و پایتخت کوبا در شمال غربی جزیره کوبا قرار دارد.این کشور به سه دوره هاوانای قدیم که بخش بسیار قدیمی به سبک اسپانیای است، هاوانای دوران دیکتاتوری باتیستا که ترکیبی از ساختمان های قدیمی و امروزی است و هاوانای جدید که به دوران بعد از انقلاب کوبا بر می گردد، تقسیم می شود.

مشابه داخلی: روستای نایبند

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)روستای نایبند، در 225 کیلومتری جنوب شهرستان طبس و در کنار جاده طبس- کرمان است. این روستا در منطقه ای کوهستانی و روی صخره ای سنگی در شیب کوه بنا شده است. کنگره های مثلثی شکل که در نماها و جداره های ساختمان هاست، فرم خاصی از بادگیر بوده که در جهت مطلوب روستا ساخته شده است.

این روستا در جریان بادها و باران های موسمی قرار دارد و همین باعث فرسایش آن شده است. بافت تاریخی با خشت و گل در چند طبقه با سقف های چوبی در دامنه کوه ساخته شده است. کسانی که نایبند رادیده اند آن را «ماسوله کویر» می دانند. نایبند جمعیت زیادی ندارد و حدود 135 خانوار در آن زندگی می کنند. عمده ترین مصالح مورد استفاده در ساختمان های این روستا، خشت و کاهگل است که به سبب استفاده از شن های تیره رنگ این نواحی، خانه های این روستا خاکستری رنگ هستند.

نکته کنکوری

نایبند حدود هشت ساعت از طبس فاصله دارد و اگر از مسیر نیشابور قصد سفر داشته باشید حدود 619 کیلومتر راه در پیش دارید. از کرمان هم می توانید بعد از پنج ساعت رانندگی به نایبند برسید.

روز، سکوت، کویر

نمونه خارجی: صحرای آریزونا در آمریکا

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)آریزونا در جنوب غربی آمریکا قرار دارد و ششمین ایالت بزرگ آمریکاست. این صحرا به خاطر داشتن چشم اندازهای بیابانی و خشک، مشهور است و مقصد اول خیلی از توریست های علاقه مند به کویر و صحراست.

مشابه داخلی: دشت گندم بریان بیابان لوت

پیشنهادهای گردشگری بسیار متفاوت نوروزی (2)


چیزی که در ایران زیاد داریم کویر و بیایان است. گندم بریان یا ریگ سوخته، تپه ای پوشیده از گدازه های آتش فشانی است و همین پوشش سیاه باعث بالابودن دما در این منطقه است؛ تپه ای به مساحت 480 کیلومترمربع که در کویر لوت در استان کرمان قرار دارد.

این منطقه پست ترین منطقه داخلی ایران است. با اینکه خیلی ها هنوز خیال می کنند گرم ترین نقطه جهان اینجاست اما چاله مرکزی لوت در 75 کیلومتر شرق شهداد در سال 2005 با دمای 70 درجه سانتیگراد رکورد گرم ترین نقطه جهان را به نام خود ثبت کرد.

نکته کنکوری

بهترین موقع برای رفتن به گندم بریال از لحاظ آب و هوایی عید است. از کرمان تا شهداد حدود 90 کیلومتر راه است و از آنجا 80 کیلومتر هم تا گندم بریان راه است. این منطقه تا فرودگاه کرمان هم حدود 190کیلومتر فاصله دارد.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها