عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

عفت و حجاب نماد بانوی فاطمی است

 
nargese_montazer
nargese_montazer
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1391 
تعداد پست ها : 1760
محل سکونت : آذربایجان غربی

عفت و حجاب نماد بانوی فاطمی است
چهارشنبه 26 اسفند 1394  03:14 ب.ظ

 


قدس آنلاین/ جلیل فخرایی: نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در همایش تجلیل از بانوان فاطمی با تسلیت شهادت جانگداز حضرت صدیقه طاهره (علیها سلام)، تأکید کرد: به طورمعمول در مقام تبیین یک ملاک برای بانوی فاطمی، با توجه به ابعاد متنوع و فضایل گوناگون حضرت فاطمه زهرا(علیهاسلام)، نمی‌توان بانویی را پیدا کرد که در تمام ابعاد جامع باشد.

 

 

آیت‌الله سیداحمد علم الهدی با اشاره به متبلور شدن عفاف و حجاب در یک بانو، تصریح کرد: اگر مدیریت زندگی خانوادگی و مجاهدت در عرصه اجتماعی و سیاسی به همراه عفت و حجاب در یک بانو تبلور پیدا کند، آنگاه می‌توان گفت نماد بانوی فاطمی برازنده این فرد است.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار داشت: تحمل سختی‌ها و مرارت‌ها در فراز و نشیب زندگی برای یک زن در تمام راستا و پهنه زندگی به عنوان معیار و ملاک بانوی فاطمی است که این ویژگی‌ها به طور جامع در یک فرد یافت نمی‌شود، بنابراین در یک تحلیل کلی در شخصیت حضرت فاطمه زهرا(علیها سلام) می‌توان به جوهره شخصیتی زندگی ایشان پی برد، اما تمام این ملاک‌ها تنها در وجود یک عنصر جامع همچون حضرت صدیقه طاهره(علیها سلام) بود.
آیت‌الله علم‌الهدی یادآور شد: امیر المومنین (علیه السلام) در نامه‌ای توبیخی به عثمان بن حنیف، استاندار بصره که در یک میهمانی اعیانی شرکت کرده بود، فرمودند: «هر مأموری امامی دارد که باید به امام خود اقتدا کند و از نور علم امامش روشنایی جوید، امام شما کسی است که در تمام زندگی به دو جامه تابستانی و زمستانی اکتفا می‌کند».
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: امام در ادامه نامه فرموده‌اند: «امام تو در هر شبانه روز با یک قرص نان روز خود را می‌گذراند، شما نمی‌توانید مانند من زندگی کنید اما در پرهیزکاری، پاکدامنی، استحکام، مقاومت و سختی حدود الهی، من را کمک کنید».
وی تصریح کرد: امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیها السلام) دو  عنصر همکفو بودند، شخصیت آن‌ها شبیه یکدیگر بود و تمامی فضایل را دارا بودند، از این رو می‌توان گفت شخصیت صدیقه اطهر(علیها سلام) جامع و کامل است و هیچ وقت مانند ایشان بانویی نمی‌بینیم.
آیت‌الله علم الهدی با بیان اینکه تمام فضایل امیرالمومنین(علیه السلام) در حضرت فاطمه(علیها سلام) نیز وجود داشت، عنوان کرد: تقوا، علم، ایثارگری، شجاعت، دلاوری و غیرتمندی حضرت علی(علیه السلام) در وجود نازنین صدیقه اطهر(علیها سلام) نیز مشاهده می‌شود.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر اینکه شخصیت جامع حضرت زهرا(علیهاسلام) هیچ گاه در وجود یک بانو تحقق پیدا نمی‌کند، گفت: امیرالمومنین علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیها سلام) زندگی را همین چند روز دنیا نمی‌دیدند، بلکه دورنمایی دیگر داشتند.
وی با بیان اینکه زوجین باید از زندگی امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) و حضرت فاطمه(علیهاسلام) الگو بگیرند، تصریح کرد: زوج‌ها باید آرامش خاطر یکدیگر را با الگو گرفتن از اهل‌ بیت(علیهم السلام) فراهم کنند، زیرا در زندگانی حضرت زهرا(علیهاسلام) می‌توان آرامش را دید؛ با اینکه این دو بزرگوار در زندگی نیز هماهنگ با یکدیگر بودند.
آیت‌الله علم الهدی با بیان اینکه باید سبک زندگی و الگوی حضرت فاطمه(علیهاسلام) و حضرت علی(علیه السلام) را امروز مورد توجه قرار داد، به مقاومت سرسختانه حضرت فاطمه(علیهاسلام) در امر جهاد اشاره و اظهار کرد: اهانت به صدیقه اطهار(علیهاسلام) و آتش زدن در خانه این بزرگوار، واقعه جانسوزی بود که ایشان مقاومت کردند.
در ادامه این مراسم، معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری مشهد، با اشاره به اقدامات سازمان فرهنگی ـ تفریحی شهرداری در سال گذشته، بیان کرد: در سازمان تلاش‌های خوبی برای شناسایی بانوان الگوی فاطمی صورت گرفته است.  
وحید جلیلی با اشاره به تبدیل مشهد به یک الگو در جهان اسلام بیان کرد: فرزندان شما در حوزه و دانشگاه آمادگی کامل دارند که در ذیل منویات رهبر معظم انقلاب و فضای شهر مشهد، این شهر را به یک الگوی کم نظیر در جهان اسلام تبدیل کنند.
جلیلی با تأکید بر ترویج فرهنگ فاطمی در میان بانوان، اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا(علیهاسلام) در کمک کردن به مستضعفان و مظلومان نمونه بودند، از همین رو بانوان ما باید الگوپذیری خوبی از ایشان داشته باشند.
معاون فرهنگی ـ اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه باید دغدغه مستضعفان، محرومان و مظلومان جهان را داشته باشیم، ابراز داشت: نمی‌شود زندگی‌ای همچون معاویه داشت و دم از امیرالمؤمنین(علیه السلام) زد، متأسفانه بسیاری از افراد در کشور ما کوچک‌ترین دغدغه‌ای برای مستضعفان و محرومان ندارند.
وی با اشاره به برگزاری برخی مجالس پرهزینه، تأکید کرد: افرادی که برگزارکننده این گونه مراسم هستند از روح و حقیقت زندگی حضرت فاطمه(علیهاسلام) برخوردار نیستند، بنابراین امیدواریم به حقیقت زندگی ائمه(علیهم السلام) در پرتو راهنمایی علمای عامل و فقهای ربانی دست پیدا کنیم.
جلیلی ابراز کرد: باید الگو‌های زندگی خویش را که ائمه(علیهم السلام) هستند شناسایی کرده تا اساس تفکر اجتماعی ما قرار گیرند؛ ضمن اینکه باید این معارف ناب و عمیق را در همه عرصه‌ها باور و به آن‌ها التزام داشته باشیم.

 


تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها