عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...(قسمت اول)

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...(قسمت اول)
دوشنبه 2 فروردین 1395  11:17 ق.ظ

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...

قسمت اول

♦️ مقدمه :
مدتی است آقای روحانی تلاش می کند واژه برجام 2 را تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک ملی به ادبیات سیاسی وارد کند. ایشان در پیام نوروزی سال 95 بار دیگر از این واژه استفاده کرد. ماهیت و کارکرد برجام 2 چیست که آقای روحانی بر استفاده از آن اصرار می ورزد ؟

♦️کارکرد های واژه سازی منبعث از برجام :
واژه سازی منبعث از برجام، تحت عنوان برجام 2 و... می تواند ناظر بر کارکردهای زیر باشد.
1⃣ ایجاد پوشش برای عدم پاسخگویی در قبال وعده ها
2⃣ شرطی نگه داشتن افکار عمومی نسبت به برجام
3⃣ حفظ دو قطبی جامعه در راستای انتخابات 1396
4⃣ ممانعت از مطالبه گری جریان های منتقد برجام
5⃣ بسترسازی در جامعه برای استحاله هویت انقلاب


♦️ماهیت واژه سازی منبعث از برجام :
برجام 2 امتدادی از برجام 1 و مقدمه ای بر برجام های 3 و 4 و... می باشد که ماهیت آنها استحاله هویت انقلاب است. برجام ها یک بسته تنظیم شده تحت عنوان " نقشه جامع صلح بین ایران و آمریکا " می باشد که توسط حلقه های میانجی و جریان نفوذ از مدت ها قبل تنظیم شده است. برجام ها بسته ای جامع از برجام 1 تا برجام 7 می باشند که در قسمت های بعدی به طور مستند و دقیق به آنها پرداخته خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب در اجتماع زائران حرم رضوی فرمودند : << می خواهند برجام های دیگری را درمسایل منطقه و حتی قانون اساسی و دیگر مسایلی تحت عنوان برجام 2 و 3 و 4 و... را به نخبگان ما بقبولانند.>>

پایان قسمت اول

منبع: کانال تلگرام دکتر رضا سراج

@DrRezaSeraj

تشکرات از این پست
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...(قسمت دوم)
سه شنبه 3 فروردین 1395  04:27 ب.ظ

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...

قسمت دوم

 

کارکرد و ماهیت برجام 1 :

🔹در بسته تنظیم شده تحت عنوان " نقشه راه صلح " بین ایران و آمریکا، پیرامون توافق هسته ای آمده است : << توافق بر سر راه حلی جامع در مسئله هسته ای، موقعیتی است که به واشنگتن اجازه شروع گفتگو و تعامل بر سر موضوعات مورد مناقشه را خواهد داد. توافق بالقوه بر سر مسئله هسته ای، می تواند نقطه شروعی باشد تا سایر حوزه های درگیری بین دو کشور···در آن مورد بحث و بررسی قرارگیرد. >>

 

🎯 بنابراین برجام 1 یا همان توافق هسته ای در نقشه راه صلح، گام اول از یک فرآیند است که کارکرد آن نقطه شروع گفتگو و تعامل بین ایران و آمریکا خواهد بود و ماهیت آن نیز تسریع کننده ( کاتالیزور ) در اجرای نقشه راه تنظیم شده برای صلح بین ایران و آمریکا است. از این منظر با اجرای برجام 1 قرار نیست اتفاق خاصی رخ بدهد و نباید از آن انتظار معجزه داشت.

 

گام دوم قبل از برجام 2 :

🔹در سند نقشه راه صلح، گام دوم مشتمل بر شش اقدام است که می بایست قبل از برجام 2 عملیاتی شوند.

1 بازگشت به قرارداد 1360 الجزایر بین ایران و آمریکا

2 قطع تبلیغات خصومت آمیز و تهدید بین ایران و آمریکا

3 جبران حسن نیت ایران با فروش هواپیما به ایران

4 گشایش در روابط مردم با مردم (مبادلات دانشگاهی و···)

5 آغاز همکاری بر سر منافع مشترک ( سوریه و··· )

6 مذاکره روی اصول تفاهم در باره مسائل مورد اختلاف

 

بنابراین برجام 2 و 3 و 4 و···پس از شش اقدام فوق، در واقع برنامه جامع اقدام برای تفاهم بین ایران و آمریکا پیرامون مسائل مورد اختلاف است که در قسمت های بعدی به برجام های مورد نظر در نقشه راه صلح، اشاره خواهد شد.

 

ادامه دارد

منبع: کانال تلگرام دکتر رضا سراج

@DrRezaSeraj

تشکرات از این پست
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...(قسمت سوم)
چهارشنبه 4 فروردین 1395  08:55 ق.ظ

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...

قسمت سوم / برجام 2 :

توضیحات تکمیلی قسمت قبل :

توجه به اقدامات پیش بینی شده در گام دوم- قبل از اجرای برجام 2 -به وضوح رفتار و اظهارات غرب باوران کدخداپذیر را معنابخشی می کند. چرا بعد از امضاء برجام، بلافاصله نشست امنیتی مونیخ پیرامون سوریه در تهران برگزار شد و چرا سعی می شود دیگر به آمریکا دشمن گفته نشود ؟ یا اینکه چرا برای رفت و آمد آمریکایی ها اصرار وجود دارد و خرید ایرباس در دستور کار قرار می گیرد ؟ همه این موارد اقداماتی است که از سوی حلقه های میانجی و نفوذ، در گام دوم " نقشه راه صلح " تئوریزه گردیده است.

 

برجام 2 در نقشه راه صلح :

براساس نقشه راه صلح، برجام 2 همکاری و تفاهم بین ایران و آمریکا پیرامون موضوع تروریسم است. در محتوای مرتبط با " نقشه راه صلح " ضمن اشاره به اختلاف ایران و آمریکا در تعریف تروریسم، آمده است : << البته چهارچوبی که تهران و واشنگتن بتوانند بر آن اساس، در جهت مبارزه با تروریسم با هم موافقت کنند، وجود دارد. از جمله قطعنامه 1373 شورای امنیت سازمان ملل است···تحت چتر این قطعنامه هر دو کشور قادر به مواجهه با تروریسم به شکل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی···خواهند بود. در جبران همکاری ایران و ایالات متحده در موضوع تروریسم، آمریکا خواهد توانست نام ایران را از فهرست کشورهای پشتیبان تروریسم وزارت خارجه حذف کند. >>

 

قطعنامه 1373 :

قطعنامه مذکور در 28 سپتامبر 2001 به تصویب شورای امنیت رسید. قطعنامه 1373 به موضوع عدم حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریسم و همچنین لزوم همکاری اطلاعاتی پیرامون مبارزه با تروریسم اشاره دارد. بر همین اساس همزمانی معرفی حزب الله لبنان به عنوان گروه تروریستی و مطرح شدن برجام 2 بسیار معنادار می باشد. حلقه های میانجی و جریان نفوذ در برجام 2 عمق راهبردی ایران و محور مقاومت را نشانه رفته اند.به عبارت دیگر، در نقشه راه صلح، برجام 2 از یک سو خلع سلاح مقاومت را با تغییر رفتار ایران به انتظار نشسته و از سوی دیگر می خواهد اسرائیل را امن تر سازد.

 

بنابراین کدخدا پذیران در صدد هستند با شرطی نگه داشتن جامعه پیرامون تحریم ها و برجام، زمینه را برای اجرای برجام 2 فراهم نمایند. از منظر اینان برجام 2 مقدمات رفع تحریم های ناشی از تروریسم را فراهم می سازد.

 

رهبر انقلاب در اجتماع زائران حرم رضوی فرمودند :

 < < قضیه از این هم بالاتر است. تدریجا موضوع را به این سمت خواهند کشاند که چرا اصلا نیروی قدس و سپاه تشکیل شده؟>>

ادامه دارد

منبع: کانال تلگرام دکتر رضا سراج

@DrRezaSeraj

 

تشکرات از این پست
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...(قسمت چهارم)
پنج شنبه 5 فروردین 1395  02:52 ب.ظ

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...

قسمت چهارم / برجام 3

 

مقدمه :

درقسمت های قبل گفته شد؛ برجام های 2 و 3 و 4 و···در واقع برنامه جامع اقدام، برای تفاهم بین ایران و آمریکا پیرامون مسائل مورد اختلاف است که با عنوان " نقشه راه صلح " توسط حلقه های میانجی و جریان نفوذ تدوین و تئوریزه گردیده است.

 

ماهیت برجام 3 :

محدودسازی و برچیده سازی برنامه موشکی ایران، موصوع برجام 3 خواهد بود. درمحتوای " نقشه راه صلح " بین ایران و آمریکا آمده است :

 << با ایجاد اعتماد دو طرفه از طریق همکاری بر سر موضوعات مورد علاقه دو کشور، تهران و واشنگتن خواهند توانست موضوعات پرابهام تر بین المللی از جمله سلاح های کشتار جمعی را مورد مطالعه قرار دهند...تا بر سر مجموعه ای از اصول در جهت معامله بر سر آنها به توافق برسند. >>

از منظر آمریکایی ها موشک های بالستیک ایران به دلیل توانایی حمل کلاهک هسته ای شامل سلاح های کشتار جمعی می شوند. از این رو با توجه به مختومه نشدن PMD (ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته ای) ایران باید در برجام 3 محدویت های برنامه موشکی را بپذیرد تا از گزند تحریم ها در امان بماند.

در این ارتباط به نظر می رسد اظهارات آقای هاشمی در مصاحبه با سایت امید و اذعان به تلاش ایران برای رسیدن به سلاح هسته ای، بازی هماهنگ " پاس و آبشار " با حلقه های میانجی و جریان نفوذ برای کلید خوردن برجام 3 بوده است.

 

کارکردهای برجام 3 :

سامانه ضدبالستیک مشترک آمریکا و اسرائیل موسوم به پیکان 3 با 30% پیشرفت، قطعا تا چند سال آینده توانایی مقابله با موشک های بالستیک ایران را ندارد. اخیرا مرکز تحقیقات کنگره امریکا به توانایی های ایران در شلیک های همزمان و مستمر موشک های بالستیک، اشاره و تصریح می کند: << ایران هم اکنون دارای بزرگترین زرادخانه موشک های بالستیک در غرب آسیا (خاورمیانه ) است.>>

بنابراین در برجام 3 با محدودسازی ایران در حوزه دفاعی - راهبردی، از یک سو راهبرد مهار قدرت یابی و تغییر رفتار ایران عملیاتی می گردد و از سوی دیگر فرآیندی مشابه با عراق در ایران عملیاتی می شود. نابودسازی قدرت نظامی عراق، امکان حمله نظامی به این کشور برای تغییر ساختار را فراهم ساخت.

 

ادامه دارد

منبع: کانال تلگرام دکتر رضا سراج

@DrRezaSeraj

تشکرات از این پست
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...(قسمت پنجم)
جمعه 6 فروردین 1395  02:44 ب.ظ

کارکردها و ماهیت برجام 2 و 3 و 4 و...

قسمت پنجم / برجام 4

♦️مقدمه :

در " نقشه راه صلح " برای تفاهم بین ایران و آمریکا پیرامون مسائل مورد اختلاف، 7 برجام پیش بینی شده است که در قسمت های قبل، 3 برجام مورد بررسی قرار گرفت. اینک در بخش پنجم و پایانی به سایر برجام های مورد نظر حلقه های میانجی و جریان نفوذ اشاره و برجام 4 مورد بررسی قرار می گیرد.

 

♦️برجام های 4 و 5 و 6 و 7 :

فهرست پیش بینی شده مورد نظر حلقه های میانجی و جریان نفوذ برای تفاهم بین ایران آمریکا به شرح زیر است :

1 حقوق بشر، برجام 4

2 موضوع فلسطین، برجام 5

3 سیستم همکاری منطقه ای، برجام 6

4 عادی سازی روابط ایران با امریکا، برجام 7

 

♦️برجام 4 در نقشه راه صلح :

در محتوای نقشه راه صلح بین ایران و آمریکا آمده است :

 << به موازات مذاکره بر سر موضوع تروریسم، دو کشور می توانند کمیسیون مشترک در خصوص مردم سالاری و حقوق بشر تشکیل دهند. چنین کمیسیونی متشکل از شهر وندان شناخته شده ای خواهد بود که توسط دو کشور نامزد عضویت خواهند شد... و پس از آن در جهت اقدامات بعدی توصیه هایی را به دو کشور ارائه خواهند کرد.>>

 

♦️کارکرد و ماهیت برجام 4 :

از نظر غربی ها اهم مسائل در موضوع حقوق بشر شامل انتخابات آزاد با نظارت غربی ها، آزادی عمل فرقه های ضاله، ترویج اباحه گری، آزادی عمل جریان های ضد انقلاب در داخل کشور و... است. تحقق موضوعات مورد نظر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، مستلزم تغییر قانون اساسی و تغییر هویت و سیرت انقلاب اسلامی است.

موارد فوق، می تواند از اقدامات اخیر سران نانجیب فتنه در انتخابات خبرگان پنجم و مجلس دهم رمزگشایی نماید. به نظر می رسد فرآیند زیر، نشانه گذاری و زمینه سازی برای برجام 4 بوده است.

زیر سؤال بردن سلامت انتخابات در ادوار گذشته

ایجاد نهضت ثبت نام در انتخابات خبرگان و مجلس

تحمیل هزینه به نظام در موضوع بررسی صلاحیت ها

ایجاد دو قطبی کاذب مردم-نظام در انتخابات خبرگان

ایجاد کمپین رأى منفی به شخصیت های انقلابی

تلاش برای اعتبار زدایی از شورای نگهبان قانون اساسی

 

پایان

منبع: کانال تلگرام دکتر رضا سراج

@DrRezaSeraj

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها