عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

امامزاده سلطان شاه نظر

 
meysam1200
meysam1200
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1394 
تعداد پست ها : 596
محل سکونت : فارس

امامزاده سلطان شاه نظر
دوشنبه 2 فروردین 1395  06:37 ب.ظ

امامزاده سلطان شاه نظر در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گرمسار در بخش آرادان و قرار دارد. از مدفون این بقعه اطلاع دقیقی در دست نیست و تاکنون شجره‌ای که مشخص‌کننده اصل و نسب صاحب آن آرامگاه باشد به دست نیامده است. ساختمان این بقعه مربوط به دوره قاجاریه است و نوع مصالح به کار رفته در آن از خشت و چینه می‌باشد و دارای طاق‌های جناقی و گنبدی رگ‌مانند تقریباً مخروطی است. این ساختمان از نظر معماری در نوع و رده خود کم‌نظیر می‌باشد و داخل گنبد از گچ‌بری‌های جالبی برخوردار است. ارتفاع گنبد از داخل صحن در حدود 10 متر و ورودی به داخل صحن از شبستانی می‌گذرد که دارای ابعادی به طول 8 متر و عرض 4 متر و در ورودی آن درهای چوبی، که فاقد ارزش تاریخی است، نصب گردیده است. سطح شبستان دارای ابعاد 4×8 می‌باشد و مقداری از کف صحن بلندتر است و به وسیله چند پله کم‌عرض شبستان رابه صحن متصل می‌نماید. مساحت کل بنا حدود 220 مترمربع است. بقعه دارای حرم تقریباً مستطیل شکل به ابعاد 8×5 متر است که در وسط حرم ضریح چوبی به طول 2 و عرض 1/5 متر وجود دارد که بر روی قبر گچی به ابعاد 1/90×1/30 متر قرار گرفته که فاقد هرگونه سنگ نوشته‌ است.

این بنا بر روی تپه‌ای واقع شده که از فاصله دور به خوبی نمایان است و برابر شواهد موجود، قدمت تپه به دوران قبل از اسلام می‌رسد.

امامزاده سلطان شاه نظر

امامزاده سلطان شاه نظر

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها