عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

امامزاده محمد

 
meysam1200
meysam1200
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1394 
تعداد پست ها : 596
محل سکونت : فارس

امامزاده محمد
دوشنبه 2 فروردین 1395  06:38 ب.ظ

امامزاده محمد بقعه بسیار معروفی است که در مجاورت آرامگاه بایزید بسطامی در شهر بسطام شهرستان شاهرود قرار دارد. در فاصله 15 متری شمال بقعه، گنبدی قرار دارد که شبیه بقعه امامزاده محمد می‌باشد. این بنا به نام گنبد غازان‌ خان معروف می‌باشد و بنای آن را به غازان‌ خان مغول (703-670 هجری قمری) نسبت می‌دهند. در این خصوص گفته می‌شود غازان‌ خان دو گنبد بنا کرد که یکی بر سر مزار امامزاده محمد و دیگری برای آرامگاه بایزید و در نظر داشت تا جسد بایزید را به داخل گنبد دوم انتقال دهد و چون بایزید را در خواب ناراضی از این عمل می‌بیند از تصمیم خود منصرف می‌شود. بر اساس آنچه که در کتاب مرآةالبلدان آمده است، جسد غازان ‌خان در سردابی که در کنار گنبد است قرار دارد. گنبد غازان‌ خان در حال حاضر محل کتابخانه عمومی شهر بسطام می‌باشد.

در میان دو گنبد ذکر شده ایوانی است که به نام ایوان غازان ‌خان نامیده می‌شود. در داخل ایوان مذکور چیزی نیست و سطح آن نیز کوچک و بن‌بست است. بر روی ایوان گچ‌بری‌هایی مشاهده می‌شود و ساختمان آن متناسب با اسلوب صحیح معماری ساخته شده است.

براساس مندرجات برخی کتاب‌ها امامزاده محمد فرزند امام جعفر صادق (ع) یا نوه ایشان است.

امامزاده محمد

امامزاده محمد

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها