عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

کهک، نوفل لوشاتوی قم

 
mohsenezadi
mohsenezadi
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 397
محل سکونت : اصفهان

کهک، نوفل لوشاتوی قم
چهارشنبه 4 فروردین 1395  04:04 ب.ظ

کهک، نوفل لوشاتوی قم

نام این بخش مدتی نوفل‌لوشاتو بود که از شهر نوفل‌لوشاتو در نزدیکی پاریس در کشور فرانسه گرفته شده بود، جایی که برای مدتی اقامتگاه رهبر کبیر انقلاب امام (ره) بوده است.

منطقه قم، این شهر تاریخی پرفراز و نشیب و گسترده و پربار در دل جغرافیای کوچک خویش نهفته دارد و حامل فرهنگ غنی و اصیل است که در درون آن دانش‌ها و هنرهای ماندگار فراهم آمده است.

شهر قم از منظرهای مختلف دارای ارزش و اهمیت خاصی بوده و هست، در دوره حکومت ساسانی شهر قم از مناطق نسبتا بزرگ ایران بوده که در مسیر راه‌های عمده تجاری و محل اتصال بین‌النهرین به جاده‌های ابریشم قرار داشته است.

این شهر دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که متاسفانه تا به امروز بسیاری از مناطق آن برای ایران گردان ناشناخته مانده است.

شهرستان قم مرکز استان قم و یکی از شهرهای مهم ایران به حساب می‌آید که برخی قائل به قدمت شهر قم هستند و آنرا از بلاد باستانی دانسته و به شواهد و قرائنی هم استدلال نموده‌اند، از قبیل ذکر "زعفران قمی" در کتابی که مربوط به عصر ساسانیان است و نیز آمدن نام قم در شاهنامه فردوسی.

کهک یکی از شهرهای استان قم است که در بخش نوفل‌لوشاتو از توابع شهرستان قم قرار دارد. از جمله روستاهای پیرامون آن فردو، وشنوه، دستگرد، تیره، میم، شاه اسماعیل، بیدهند، ورجان، خورآباد، قباد بزن، خاوه، صرم و... هستند.

فاصله مرکز بخش کهک تا قم ۳۰ کیلومتر است. پیشینه بخشداری کهک به حدود دهه ۱۳۱۰ می‌رسد و از نظر جمعیت بعد از بخش مرکزی در مکان دوم قرار دارد.

این بخش دارای دو دهستان فردو و کهک است. شهر کهک تنها نقطه شهری این بخش است. این شهر، اقامتگاه ملاصدرای شیرازی فیلسوف و حکیم بزرگ اسلامی بوده است و وی به دلیل آزار متعصبان درس خود در شیراز را رها کرد و ۱۵ سال در کهک به گوشه‌نشینی، عبادت و تفکر پرداخت.

غار کهک

غار کهک که از آثار طبیعی و باستانی استان قم محسوب می‌شود، یکی از زیباترین غارهای این استان است.

این غار در 30 کیلومتری جنوب قم واقع شده و شگفتی‌های خاصی از زیبایی‌های طبیعی و تاریخی منطقه را به نمایش گذاشته است.

غار کهک در نزدیکی جاده قم - اصفهان و پیمایش آن بدون تجهیزات صخره نوردی تقریبا غیرممکن است

غار دارای دو دهانه باریک در کنار یکدیگر است که قطر هر کدام تنها به اندازه عبور یک انسان است و ارتفاع آن تا کف غار حدود ۸ متر است، یعنی در همان شروع پیمایش باید یک فرود اجباری برای ورود به غار داشته باشید.

قندیل‌های بسیار زیبا و بلند آهکی به وفور در مسیر دیده می‌شود. در قسمت‌هایی از غار تنها به اندازه عبور بدن یک انسان فضا وجود دارد.

کوه ماهو

این کوه با ارتفاع 2970 متر در محدوده شهرستان قم، بخش نوفل لوشاتو، دهستان نیزار و در 42 کیلومتری جنوب باختری مرکز شهرستان قم واقع شده است. جهت کوه شمال باختری-جنوب خاوری بوده و قله آن از نظر جغرافیایی در 50 درجه و 47 دقیقه درازای خاوری و 34 درجه و 15 دقیقه پهنای شمالی قرار دارد.

لُپ اخلاق دو کلمه است: مرنج و مرنجان

تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها