عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

اولین باج‌افزار جدی و قدرتمند برای سیستم‌عامل Mac منتشر شد

 
mosadegh
mosadegh
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 1778
محل سکونت : ایران

اولین باج‌افزار جدی و قدرتمند برای سیستم‌عامل Mac منتشر شد
یک شنبه 8 فروردین 1395  10:48 ق.ظ

اولین باج‌افزار جدی و قدرتمند برای سیستم‌عامل Mac منتشر شد.

پیش‌تر کاربران سیستم‌عامل ویندوز و لینوکس و همچنین کاربران تلفن‌های هوشمند با این نوع تهدید آشنا شده و خسارت دیده‌اند.

در سال 2014 میلادی نیز شرکت کسپرسکی باج‌افزار FileCoder را برای سیستم‌عامل Mac OS معرفی نموده بود که به دلیل توسعه نیافته بودن، چندان مطرح نشد.
متخصصان امنیتی شرکت Palo Alto ، باج‌افزار جدید را KeRanger نام نهاده‌اند. این باج‌افزار در صورت نصب برنامه کاربردی آلوده نصب شده و سه روز پس از نصب، شروع به رمز نمودن تمامی اسناد مهم، تصاویر و فایل‌های صوتی و تصویری، آرشیو نامه‌های الکترونیکی، کدهای منبع با زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و دیتابیس‌ها می‌نماید (به‌طور دقیق‌تر، بیش از 300 نوع فایل را یافته و رمز می‌کند). پس از اتمام فعالیت رمز نمودن داده‌ها، این باج‌افزار کلید خود را از بین برده و فایل‌های رمز نشده را حذف نموده و با نشان دادن پیغامی از کاربر درخواست پرداخت حدود 400 دلار بر حسب بیت کوین می‌نماید. این باج‌افزار برای پرداخت باج نیز مهلت 72 ساعته در اختیار فرد قربانی قرار می‌دهد.
شیوه انتشار آلودگی هنوز کاملاً مشخص نیست ولی احتمالاً این کار از طریق تسخیر شدن یکی از وب‌سایت‌های رسمی کلاینت‌های متن باز BitTorrent با نام Transmission انجام گرفته است (نسخه 90/2). از آن‌جایی‌که برنامه آلوده توسط گواهی معتبر شرکت Apple امضاء شده است، درنتیجه تمهیدات امنیتی سیستم‌عامل Mac به راحتی دور زده می‌شود.

http://fasa-iran.rasekhoonblog.com/

تحلیل بدافزار نشان می‌دهد که این باج‌افزار هنوز در حال توسعه بوده و در طراحی آن قابلیت‌هایی وجود دارد که هنوز به‌طور کامل توسعه نیافته است (به عنوان مثال، ایجاد درب پشتی در سیستم، رمز نمودن داده‌های ذخیره شده در سرویس Apple’s Time Machine backup و ...). پس از تکمیل قابلیت اخیر، قابلیت بازیابی فایل‌های رمز شده از روی Time Machine نیز بی‌فایده خواهد شد.
شرکت Apple پس از اطلاع یافتن از این تهدید، گواهی صادر شده برای برنامه کاربردی فوق را لغو نموده است و درنتیجه کاربران این سیستم‌عامل در صورت تلاش برای نصب برنامه‌کاربردی آلوده فوق، پیغامی مبتنی بر عدم اعتبار برنامه .dmg مشاهده خواهند نمود. ضمناً گوگل نیز امضاهای XProtect را به‌روزرسانی نموده است. شرکت Transmission نیز نسخه آلوده را از وب سایت خود حذف کرده است.

http://fasa-iran.rasekhoonblog.com/

کلیه کاربرانی که برنامه transmission را مابین ساعت 11 صبح 4 اسفند و ساعت 7 شب 5 اسفند (به وقت ژنو) دریافت نموده و نصب کرده‌اند، به این باج‌افزار آلوده هستند. کاربرانی که احتمال آلودگی سیستم خود را می‌دهند، می‌توانند به روش زیر از آلودگی یا عدم آلودگی رایانه خویش آگاه شوند:
• استفاده از ترمینال یا قابلیت Finder برای بررسی وجود یا عدم وجود مسیرهای زیر:


/Applications/Transmission.app/Contents/Resources/ General.rtf
 

یا:


Volumes/Transmission/Transmission.app/Contents/Resources/ General.rtf


در صورت وجود هر یک از دو مسیر فوق، رایانه آلوده بوده و بایستی در اسرع وقت سیستم‌عامل تعویض گردد.
• استفاده از ابزار Activity Monitor و بررسی آن‌که آیا پروسه‌ای با نام kernel_service در حال اجرا است یا خیر.

در صورت در حال اجرا بودن، بایستی Open Files and Ports را انتخاب نمود و بررسی نمود که آیا /Users//Library/kernel_service وجود دارد یا خیر.

در صورت وجود، پروسه اصلی KeRanger بوده و بایستی توسط "Quit -> Force Quit" آن را متوقف نمود.


• وجود فایل‌های:

".kernel_pid"

و

".kernel_time"

و

".kernel_complete"

یا

"kernel_service"

در مسیر /Library directory نشانه آلودگی بوده و بایستی آن‌ها را حذف نمود.

http://fasa-iran.rasekhoonblog.com/

فسا-پسا

.تفکر از تخصص مهمتر است📌

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها