عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

قرآن درس زندگی

 
mohsenezadi
mohsenezadi
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 397
محل سکونت : اصفهان

قرآن درس زندگی
سه شنبه 10 فروردین 1395  11:39 ق.ظ

 قرآن درس زندگی

خداوند یکتا، برای هدایت بندگانش راه های زیادی گشوده و مسیرهای هموار متعددی قرار داده است، تا بندگانش با تامل در نشانه ها و آیات خداوندی که در همه آفریده هایش مانند نقطه ای نورانی می درخشد، راه راست و مستقیم را برگزیده و به سعادت دنیا و آخرت راه یابند.

خداوند انعکاس عظمت خود را در جهان طبیعت، به تصویر کشیده، تا انسان با تفکر در دل آیات مشهود خداوندی، نشانه حق و حقیقت را دریابد. با تامل در قرآن، مثالهایی از حشرات و حیوانات آورده است، که انسان دانا حق را می یابد ولی انسان نادان ظاهر مثال را دیده و از یافتن عظمت در این نشانه ها، ناتوان می باشد. در کتاب خدا، سوره هایی با نامهای حیوانات وجود دارد که در این سوره ها به شکلی، به زندگی این حیوانات برای رهنمود انسان ها اشاره شده است. به عنوان مثال، در آیه 41 سوره عنکبوت خداوند به حشره کوچکی اشاره می فرماید که از طریق ماده ای که در معده اش وجود دارد، با زحمت فراوان، برای بنیان خانه اش تارهایی را بر روی شاخه و یا برگهای درختان و یا در و دیوار می تند. این تارها به اندازه ای نازک است که حتی با وزش نسیمی از بین می رود. سستی و ناپایداری این خانه همچون ناپایداری روزگار افرادی می ماند که پرستش خداوند را کنار گذاشته و به اطاعت غیر خدا روی آورده اند، آنانی که عظمت و بی همتایی خداوند را نادیده گرفته و به پرستش و عبادت می پردازند که از ناپایداری و بی ریشه گی آن با خبرند.

همچنین در سوره نمل به پشتکار مورچه اشاره می کند و تلاش او را برای انسانهایی مثل می زند که راه رسیدن به خداوند را کوتاه می پندارند و هنگام مواجه شدن با کوچکترین مشکلی روحیه خود را می بازند و از ادامه راه منصرف می شوند، در حالیکه این حشره کوچک برای رسیدن به هدف خود بارها و بارها تلاش را از سر می گیرد و دانه ای را که افتاده است، باز برمیدارد و هیچ گاه، از این تلاش که در هر ثانیه تکرار می شود، فروگذار نیست. خداوند، در واقع از بندگانش می خواهد تا مانند این حشره کوچک، با تحمل سختی ها سعادت آخرت را از آن خود کنند.

این چنین پروردگار هستی، قدرت و عظمت خود را در اندام حتی ناچیز ترین حشرات و موجودات، به رخ انسانهای غافل می کشد. او این موجودات را با وجود کوچکی، پیچیده آفریده است تا هم توانایی آن داشته باشند که چرخه زندگی انسان را بگردانند و هم پیچیدگی وجودشان ذهن انسان را روشن کند و مسیر رسیدن به سعادت اخروی را که در شناخت خداوند نهفته است، صاف و هموار سازند. براستی، پروردگاری که قادر است از بزرگترین و پیچیده ترین موجود (انسان) تا ناچیزترین حشره (پشه) را بیافریند، سزاوار پرستش نیست.

لُپ اخلاق دو کلمه است: مرنج و مرنجان

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها