عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (1)

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 63426
محل سکونت : تهران

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (1)
چهارشنبه 11 فروردین 1395  02:09 ب.ظ

سفر یعنی تغییر و آن سفری جذاب تر است که تفاوت های بیشتری با زندگی روزمره ما داشته باشد و ما در ایران از این نعمت برخورداریم که در هر گوشه این سرزمین هیجان و لذتی به یادماندنی را تجربه کنیم.
 

ماهنامه دیار - امید کریمی: دو ماه مانده به نوروز سال 94، با زنده یاد محمدعلی اینانلو نشستیم تا برنامه یک سفر 14 روزه به کویر مرکزی ایران را بنویسیم. این اتفاق هم افتاد. البته به کمک همکاران استاد اینانلو در موسسه طبیعت، این برنامه سفر اما به دلایلی هیچ گاه منتشر نشد. استاد اینانلو در صبح روز 12 دی ماه سال 94، به دلیل ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. از او یادگارهای بسیاری به جا مانده است. برنامه سفری که می خوانید؛ یکی از یادگارهای منتشر نشده از اوست. روحش شاد.

 

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)سفر یعنی تغییر و آن سفری جذاب تر است که تفاوت های بیشتری با زندگی روزمره ما داشته باشد و ما در ایران از این نعمت برخورداریم که در هر گوشه این سرزمین هیجان و لذتی به یادماندنی را تجربه کنیم از تاریخ و یادمان های آن، فرهنگ و مراسم و رفتارهای اقوام مختلف و طبیعت با شگفتی های بی بدیل و همجواری این شگفتی ها که در جهان بی نظیر است، تنها در ایران ممکن است که با سفری چهار روزه فصل های مختلف را تجربه کنیم. اگرچه توصیه برای سفر، همواره جمعی سفر کردن با یک راهنمای باتجربه و خبره است و نوروز، روزی نو برای تجاربی نو. از تهران شروع می کنیم و قصد این سفر، مسیری در حاشیه دشت مرکزی کویر است.

در آغاز سفر یادتان باشد

* وسیله نقلیه مورد استفاده در سفر حتما قبلا سرویس کامل شود و از مسائل فنی اتومبیل مطمئن شوید.

* حتی الامکان طوری سفر را برنامه ریزی کنید که دو اتومبیل یعنی دو خانواده با هم سفر کنید.

* همراه خود بخش هایی از لوازم یدکی را می توانید همراه داشته باشید (مثل تسمه که شخصا می توانید از عهده تعویض آن برآیید.)

* از ضروری ترین وسایلی که همراه خواهیم داشت، اطلس راه های ایران است.

* امکانات طول راه را متناسب با همراهان خود تا حدودی همره داشته باشید. (آب، مواد غذایی فاسد نشدنی مثل تنقلات)، گاهی در بعضی از جاده ها به دلیل تراکم اتومبیل ممکن است ساعتی در راه بمانید.

* یک بسته به عنوان کیف بقا همراه داشته باشید که شامل اقلام ذیل است:

باند، نوار چسب، قرص مسکن، تهوع و اسهال، داروهای خاص همراهان، وسایلی که بتوان با آن آتش افروخت مثل فندک یا کبریت ضد آب، ابزار علامت دادن مثل آینه، سوت، ذره بین، وسایل دوخت و دوز، نخ و سوزن، چاقو (ترجیحا چند کاره)، ناخنگیر، صابون یا هر وسیله شوینده دیگر، دانه های چرب (مثل بادام، گردو، فندق، پسته)، خوراکی های شیرین مثل خرما، نان خشک، بیسکوییت، چند حبه قند یا آب نبات، چراغ قوه همراه با باتری اضافه، دفترچه یادداشت کوچک و مداد، چند کیسه فریزر، اسپری زخم، سوختگی و گزش حشرات.

* تعدادی کیسه زباله، داخل ماشین و اضافه زباله را به سطل های مکانیزه و جمع آوری زباله در شهر بسپارید.

* اگر افراد مسن یا کودک همراه دارید، دارو یا سرگرمی های آنان را با خود بردارید. در مورد کودکان و نوجوانان بهترین راه این است که نقشه راه و پیدا کردن نقاط دیدنی را به آنها بسپارید.

* قبلا حتما در مورد بازدیدهای مختلف و آنچه در طول جاده ها پیش رو خواهیم داشت مطالعه کنید و در طول سفر برای همراهان خود همانند یک راهنما توضیح دهید یا حتی قبل از سفر می توانیم توضیحات و دیدنی های هر قسمت از سفر را به عهده یکی از همراهان بگذارید و از آنها بخواهید قبل از شروع سفر در خصوص آن مطالعه و در طول راه ارائه دهند.

* در بین راه برای غذا خوردن حتما به قهوه خانه یا رستوران میان راهی بروید که تجربه بهداشتی بودن یا سلامت مواد غذایی آنها را خود تجربه کرده یا توصیه ای در مورد آن شنیده باشید.

* با خستگی مداوم رانندگی نکنید، برای آسایش خود و همراهان هر 2 ساعت، دقایقی ماشین را کناری بزنید و کمی راه بروید، هوایی تازه کنید و دوباره به مسیر ادامه دهید چون سفر تنها رسیدن به یک مقصد نیست، طول راه نیز بخش عمده و قابل توجه سفر است.

* به دلیل ناپایداری هوای بهار، لباس مناسب و کافی همراه داشته باشید.

روز اول

سفر از اتوبان قم آغاز می شود


در این مسیر می توانید سری بزنید به مقبره امام راحل، کمی جلوتر دست راست جاده بعد از طی 35 کیلومتر برج مراقبت فرودگاه امام خمینی را می بینید. کم کم در کنار جاده گیاهان کویری مثل گز و تاغ نمایان می شود. در بین راه مجموعه های استراحتی بسیار مدرنی ساخته شده که می توانید استراحتی در آنها داشته باشید. در 25 کیلومتری شهر قم دست چپ دریاچه نمک حوض سلطان یا دریاچه شاهی قرار دارد. این دریاچه نمکزار وسیعی است که در فصل های پرباران به صورت باتلاقی و در فصول گرم، نمکزار وسیعی است با چند ضلعی های زیبایی که نمک ها بر اثر تابش خورشید می آفرینند.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)در مدخل شهر قم دست چپ بهشت معصومه واقع است. در شرق آن تالابی به همین نام یعنی تالاب بهشت معصومه قرار دارد که می توان آن را به عنوان یکی از سایت های مهم پرنده نگری به حساب آورد. از اتوبان قم خارج می شوید، حیف است که برای زیارت به بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) سری نزنید. در این مرقد مقدس علاوه بر لحظات روحانی، می توانیدشاهد معماری بی بدیل آن از حدود قرن پنجم هجری (سلجوقی، صفوی و قاجار) نیز باشید. فاتحه ای بخوانید بر مقبره بانوی سرآمد شعر معاصر پروین اعتصامی و از موزه آستان و کتابخانه آیت الله مرعشی دیدن کنید. در ایوان طلای حرم مطهر می توانید در ساعت 7:30 صبح و بعدازظهر مراسم لاله گردانی که تغییر کشیک خادمان حرم است را ببینید.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)بازار مسقف قم نیز به عنوان یک بنای صفویه دیدنی است، که خرد معماری، شما را از گرمای تابستان و سرمای زمستان مصون می دارد. علاوه بر خرید سوهان قم، سفال هایی با شکل های مختلف و لعاب فیروزه ای پررنگ نیز که «چشم زخم» خوانده می شود نیز سوغات خوب و ارزانی است برای همه آنان که دوست شان دارید و می خواهید نظر نخورند.

مجموعه تاریخی فرهنگی شاه قلی خان را در بازدیدهای خود از یاد نبرید؛ بنایی تاریخی که به یک مجموعه پذیرایی شامل قهوه خانه، شربت خانه و رستوران تبدیل شده است و می توانید ناهار را در این بنای تاریخی میل کنید. اگر قصد شب مانی در قم را داشتید نیز، علاوه بر هتل و مهمانخانه های فراوان این شهر از امکانات آماده ستاد سفرهای نوروزی استفاده کنید یا اینکه از مدیر آب انبار شاه قلی خان برای اقامت در کاروانسرای پاسنگان که بیرون شهر قم قرار دارد و به منظور بهره برداری بازسازی شده استفاده کنید.

روز دوم

کاشان، مرنجاب


دوباره به اتوبان قم بازمی گردیم. کماکان به طرف جنوب می رویم. دست راست کم کم ارتفاعاتی که ادامه کرکس است پیدا می شود، جوان بودن این کوه ها از کنگره های عمیق بال های آن هویدا است. به کاشان نزدیک می شوید. در ضلع شمال غرب کاشان اول به دیدن باغ فین می رویم، یکی از باغ های زیبای کشورمان که در سال های گذشته با مجموعه ای ز باغ های دیگر ایرانی به ثبت میراث جهانی رسیده. بهشتی کوچک با جوی های فراوان و پر آب که از برکت چشمه سلیمانیه، این زیبایی ها به نوای دلنشین آب به جان می نشیند. اشتهار دیگر این باغ به دلیل وقوع قتل امیرکبیر در حمام آن است.

ساختمان باغ در زمان صفویه روی بنایی از آل بویه قرار گرفته و در زمان زندیه و قاجار نیز بخش هایی به آن اضافه شده است. حتما از موزه باغ فین هم دیدن کنید.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)برای اقامت شبانه به شش هفت یکلومتری شمال شرق کاشان، آران و بیدگل می رویم. در بخشی از مجموعه خانه های قدیمی آن خانه ای به عنوان اقامتگاه آماده شده است به نام خانه بنی طبا که اقامتی به یادماندنی را برایتان رقم خواهد زد؛ خانه با معماری مناطق کویری با حیاط دو طبقه ای که طبقه پایین آن گودال باغچه یا چال باغچه نام دارد. زوجی جوان با همراهی و همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری آران و بیدگل این مجموعه را اداره می کنند.

سفر به مناطق کویر مرنجاب و دریاچه نمک می تواند بسیار دیدنی باشد. بر سر راه می توان اول به زیارت مقبره هلال ابن علی فرزند حضرت علی (ع) رفت و اگر از خیابان دست چپ مقبره به طرف شمال برویم پس از طی حدود 8 کیلومتر جاده آسفالته تمام می شود و به سه راهی برمی خورم. راه میانی یا مستقیم را که از این پس خاکی است باید طی کنیم. در ابتدای جاده ای خاکی تابلو مرنجاب را می بینید. پس از بازگشت از کاروانسرا از جاده شرقی به طرف دریاچه نمک می رویم.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow) از ابتدای دریاچه چند ضلعی های حاصل از تبخیر آب دریاچه پیداست. اگر 20 کیلومتر به جلو برویم، معدن نمک و طریقه استحصال نمک را می توانیم ببینیم و همچنین جزیره سرگردان میان دریاچه را که مردم بومی اعتقاد دارند حرکت می کند، حال آنکه این تصویر به دلیل میزان بارندگی در شرق یا غرب جزیره است.

دوباره به آران و بیدگل برمی گردیم و پس از اقامت شبانه در خانه بنی طبا و یا هر مکان دیگری که برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است، روز سوم را آغاز می کنیم.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)

روز سوم

نوش آباد


پس از طی 5-4 کیلومتر به نوش آباد می رویم، و در زیر این شهر به شهر دیگری در زیر زمین وارد می شویم و عجایبی را از راهنمایان این مجموعه می شنویم. ورودی شهر زیرزمینی اویی از آب انبار نوش آباد است. مخزن آب انبار هم دیدنی است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow) از دیگر دیدنی های این خطه، قلعه و مسجد جامع و مسجد حضرت علی (ع) است. بعد از نوش آباد به کاشان می رویم و از مجموعه بازار مسقف کاشان از دوران صفوی دیدن می کنیم؛ خانه های بروجردی، طباطبایی، عامری ها و دیگر خانه های قدیمی، تپه چند هزار ساله سیلک که تمدنی باستانی را در دل خود جای داده است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)

روز چهارم

ابیانه، کوه کرکس


از کاشان به طرف جنوب حرکت می کنیم و نه از اتوبان، بلکه از جاده قدیم 65 کیلومتر به سمت جنوب کاشان، یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران در سمت راست جاده تابلوی ابیانه را می بینید و در جاده ای کوهستانی قریب به 40 کیلومتر به غرب می روید. در سمت چپ جاده دامنه کوه کرکس،در سمت چپ رودخانه، درختان سر به فلک کشیده بید، حاشیه رودخانه و روستاهای زیبا، در انتهای این جاده در مرتفع ترین بخش جاده روستایی با خاک سرخ آرمیده در شیب کوهستان با خانه هایی چند طبقه به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، دما تفاوت فاحشی با شهرهای اطراف از جمله کاشان دارد و در زمان صفویه به عنوان ییلاق از آن استفاده می شده.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)لباس سنتی زنان و مردانی که در ده تردد می کنند، با رنگ های زیبا جلوه ای خاص دارد. مسجد جامع با سقف چوبی، روی هر بخش آن نقاشی های زیبا جلوه گر است، در 700 ساله و منبر چوبی زیبا، آتشکده، آب انبار، ساباط های مختلف در مسیر و بالاخره امامزاده در انتهای روستا و قلعه ای که در حاشیه روستاست. چشمه ای با دبی بالای آب که به آن آبشار نیز می گویند.

 سوغات این روستا، میوه های خشک و لواشک است. هتل و رستوران روستا نیز پذیرای شما می تواند باشد. از اول جاده اصلی پس از خروج از ابیانه در حدود 45-40 کیلومتر به طرف جنوب حرکت کنید به اردستان می رسید. شب را در اردستان اقامت کنید مثلا در مهمانسرای جهانگردی و ...

روز پنجم

اردستان


می گویند بنیانگذار اردستان، سام پدر رستم دستان بوده است و اردشیر اول آتشکده ای در این شهر بنا کرده. آتکشده، «مهراردشیر» نام دارد. مسجد جامع اردستان بسیار دیدنی است. تنها قنات دو طبقه جهان نیز در اردستان در حاشیه یکی از خیابان های شهر وجود دارد. از دیگر دیدنی های اردستان خانه هشت بهشت است. در مهمانسرای جهانگردی می توان ناهار را صرف کرد و پس از ساعتی استراحت به سمت نائین به راه افتاد.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)دوباره پس از طی حدود 100 کیلومتر به نائین می رسیم. با وجود اینکه این شهر از نظر جغرافیایی در استان اصفهان قرار دارد، قرابت این شهر از نظر گویش و رفتار به مردم یزد بسیار نزدیکتر است.

روز ششم

نائین


شب را در نائین اقامت کنید. در مهمانسرای جهانگردی نائین علاوه بر رستوران و اقامتگاه مناسب، معماری بسیار زیبای اتاق ها دیدنی است. مسجد جامع نائین با تک منار و ستون های متفاوت و منبر قدیمی و زیرزمین آن که بنا به قولی این مسجد روی یک مهرابه مهری بنا شده است و نورگیری های زیرزمین و قناتی که از سردابه آن می گذرد.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow) خانه قدیمی پیرنیا که تبدیل به موزه شده است. نارین قلعه باستانی که تنها از دور می توان آن را نظاره کرد. بازار، آب انبار و عباباقی های نائین از دیدنی های برجسته این خطه است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران ( فوری نوروزی slideshow)

 
ادامه دارد...

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
khodaeem1
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 63426
محل سکونت : تهران

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2)
چهارشنبه 11 فروردین 1395  02:17 ب.ظ

تنها در ایران ممکن است که با سفری چهار روزه فصل های مختلف را تجربه کنیم. اگرچه توصیه برای سفر، همواره جمعی سفر کردن با یک راهنمای باتجربه و خبره است و نوروز، روزی نو برای تجاربی نو.
 

ماهنامه دیار - امید کریمی: دو ماه مانده به نوروز سال 94، با زنده یاد محمدعلی اینانلو نشستیم تا برنامه یک سفر 14 روزه به کویر مرکزی ایران را بنویسیم. این اتفاق هم افتاد. البته به کمک همکاران استاد اینانلو در موسسه طبیعت، این برنامه سفر اما به دلایلی هیچ گاه منتشر نشد. استاد اینانلو در صبح روز 12 دی ماه سال 94، به دلیل ایست قلبی دار فانی را وداع گفت. از او یادگارهای بسیاری به جا مانده است. برنامه سفری که می خوانید؛ یکی از یادگارهای منتشر نشده از اوست. روحش شاد.


 

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)سفر یعنی تغییر و آن سفری جذاب تر است که تفاوت های بیشتری با زندگی روزمره ما داشته باشد و ما در ایران از این نعمت برخورداریم که در هر گوشه این سرزمین هیجان و لذتی به یادماندنی را تجربه کنیم از تاریخ و یادمان های آن، فرهنگ و مراسم و رفتارهای اقوام مختلف و طبیعت با شگفتی های بی بدیل و همجواری این شگفتی ها که در جهان بی نظیر است، تنها در ایران ممکن است که با سفری چهار روزه فصل های مختلف را تجربه کنیم. اگرچه توصیه برای سفر، همواره جمعی سفر کردن با یک راهنمای باتجربه و خبره است و نوروز، روزی نو برای تجاربی نو. از تهران شروع می کنیم و قصد این سفر، مسیری در حاشیه دشت مرکزی کویر است.

روز هفتم

اردکان و میبد


مقصد هفتمین روز با طی بالغ بر 100 کیلومتر از سمت جنوب شرق نائین، شهر اردکان است. در شهر اردکان علاوه بر خانه های قدیمی شهر و مسجد جامع با در چوبی و زیلوی وقف شده 400 ساله را از دست ندهید. در 35 تا 40 کیلومتری شرق شهر یکی از عبادتگاه های زرتشتیان به نام «پیر سبز چک چک» در دامنه کوه قرار دارد، از سقف آن چک چک آب را می بینید و نوای آن را می شنوید.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
 آتشکده «پیر سبز چک چک»بعد از دیدن «پیر سبز چک چک» به اردکان بازگشته و به سوی شهر دیگری در استان یزد در 15-10 کیلومتری جنوب آن به راه ادامه می دهید. میبد نمونه ای تاریخی و نادر از شهرنشینی باستانی است. کهن دژ یا نارین قلعه با معماری خاص کویری دیدنی است. نظاره شهر از شاه نشین قلعه اعجاب انگیز است. با معماری کویر و بادگیرهای متفاوتی در بافت قدیمی شهر قابل رویت است. آب انبار، کاروانسرا و چاپارخانه، یخچال و کبوترخانه از دیگر دیدنی های شهر هستند.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
«نارین قلعه»علاوه بر قدمت و دیدنی های باستانی، میبد اشتهار دیگری نیز در تولید سفال دارد، می توان از کارگاه های سفال نیز بازدید کرد. شب را می توان در مهمانسرا یا خانه های قدیمی تجهیز شده یا امکانات ستاد نوروزی اقامت کرد.

روز هشتم

به تماشای یزد


در 60-50 کیلومتری جنوب میبد مرکز استان یزد شهر یزد قرار دارد. در دل کویر و یکی از بزرگترین شهرهای خشت و گل جهان، خوشبختانه بخش های وسیعی از معماری کویری در این شهر حفظ شده و با ثبت ملی خانه های قدیمی از تخریب آنها جلوگیری شده و ده ها خانه در حال حاضر به عنوان هتل سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
«مسجد جامع یزد»

 


دیدنی های یزد مثل مسجد جامع در مدخل بافت قدیم محله قهادان (با رفیع ترین سردر و مناره در بین مسجدهای ایران) با کاشیکاری و محراب زیبا و شبستان دیدنی آن، خانه لاری ها، زندان اسکندر، بقعه دوازده امام و دارایی بافی، باغ دولت آباد (یکی از آثار ثبت شده در میراث جهانی با بلندترین بادگیرها) مسجد ملا اسماعیل مجموعه امیر جخماق شامل تکیه، مسجد و آب انبار آن به عنوان زورخانه استفاده می شود و شبی را می توان در این مجموعه در کنار پهلوانان شهر یزد و مرشدی که به زیبایی می نوازد و می خواند، طی کرد.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
«زندان اسکندر»بزرگترین نخل ایران که حدود 200 نفر در روزهای عزاداری باید آن را حمل کنند نیز در جلوی تکیه قرار دارد.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
«باغ دولت آباد»


خرد معماری، مردم سختکوش یزد و بهره برداری بهینه از منابع آب در این خطه خشک نمایان است. موزه آب در حاشیه میدان امیر چخماق در خانه کلاهدوز گویای این خرد است. بازار یزد و راسته های مختلف آن و خرید شمد، دستمال یزدی و شیرینی این خطه یادتان نرود.
 

روز نهم

تفت


آتشکده ورهرام یزد، آتشی که قریب به 1500 سال از برافرختن آن می گذرد را نگهداری می کند. خالی از لطف نیست این آتش از آتشکده های خوزستان آورده شد ولی بنای آتشکده مربوط به زمان پهلوی اول است که توسط پارسیان هند تامین مالی و ساخته شده است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
آتشکده ورهرام یزد

 


یکی از روزهای اقامت خود را نیز به دیدن شهری ییلاقی در جنوب غربی یزد اختصاص دهید، یعنی تفت؛ با کوچه باغ ها و ساباط ها و چندین آتشکده کوچک و محله ای، ولی قبل از رسیدن به تفت که در دامنه های شیرکوه قرار دارد، روستای چم، با سرو قدیمی و برج خاموشان و ساکنان زرتشتی آن را هم ببینید.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow) کمی جلوتر چند کیلومتری خارج از تفت روستای خوراشاه، (فراشاه) یا اسلامیه که به طرز زیبایی به عنوان یک روستای هدف گردشگری بازسازی شده است، دیدنی است. می توانیم شهر یزد را در صبح روز دهم ترک کنیم.

روز دهم

خرانق


در شمال شرق یزد روستای باستانی خرانق با کاروانسرای عباسی است که به عنوان اقامتگاه از آن استفاده می شود. خرابه های قدیمی خرانق و منارجنبان این منطقه نیز با دشت هایی که برای کشاورزی در اطراف خرانق قرار دارد، دیدنی است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
 
روز یازدهم

بیاضه


از خرانق به طرف شرق و شمال حرکت می کنیم. با طی بالغ بر 190 کیلومتر در میان کویر و بیابان به بیاضه و قلعه آن با معماری شگفت انگیز و دیوارهای خشت و گل رفیع و خندق دور تا دور قلعه و بخش های مختلف قلعه با کاربری های متفاوت این قلعه که قدمت ساخت آن به زمان ساسانیان می رسد، نمونه کامل یک دژ نفوذناپذیر کویری ایران از دیدنی های بیاضه است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)

روز دوازدهم

گرمه، دریاچه نمک و روستای مصر


«گرمه» روستایی است در 34 کیلومتری بیاضه که یکی از اولین مجموعه های اقامتی محلی در آن قرار دارد به نام آتشونی. نخلستان ها و تالاب همجوار نخلستان و چشمه گرمه که آبی با دبی بالا از آن می تراود و در میان کویر، نگین سبزی را ایجاد کرده است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
 


در این روستا محصولاتی که از نخل حاصل می شود و سوغاتی خوبی است مثل خرما، شیره خرما، بافته هایی از برگ نخل، سبدهای مختلف می بایست در لیست خریدهای مان از این منطقه قرار گیرد.

بافت قدیم روستا و قلعه قدیمی آن نیز دیدنی است. روستاهای عروسان و ایراج هم در نزدیکی گرمه دیدنی است و در این روستاها هم اقامتگاه های محلی وجود دارد. از گرمه با طی کردن حدود 48 کیلومتر به خور می رسیم. از دیدنی های خور، بافت قدیم و خانه ها و معماری درونگرای کویری است که در گرمای تابستان و سرمای زمستان آسایش ساکنان را تامین می کند. نخلستان های زیبای خور دیدنی است.

از خور اگر حدود 60 کیلومتر به طرف شرق برویم، در جاده ای که به طبس می رسد، دریاچه نمک دیگری را خواهید دید. در خور علاوه بر مهمانسرا، هتل زیبایی که مدیریت خانوادگی دارد، می تواند اقامتگاه مناسبی باشد. در 35 کیلومتری شمال خور روستای عروسان، روستای مصر و فرحزاد شما را به تفرجی در رمل ها دعوت می کند.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)اقامتگاه های محلی نیز در این روستاها می تواند محل خوبی برای شب مانی باشد. قلعه قدیمی جندق که بخشی از آن به صورت اقامتگاه استفاده می شود و مساجد، شبستان بزرگ و در بادگیر و معماری کویری نمونه های بارز دیدنی های جندق است. در سال های اخیر با مدیریت آب در این منطقه، استخر سرپوشیده و آب نمای زیبایی در جندق ساخته شده که می توانید با شنا در این استخر، گرمای کویر را از تن بیرون کنید.

روز سیزدهم

کویر مرکزی، دامغان


جاده ای طویل شما را به شمال هدایت می کند. حدود 130 کیلومتر به معلمان می رسید. این جاده در دل دشت کویر مرکزی کشیده شده است. بعد از معلمان به روستیا رشم می رسید که چشمه های مردان و علی در کنار مراتع سرسبز دیدنی است.

با امامزاده ای که بر فرار تپه ای قرار گرفته و مثل همه نقاط ایران، مردمان مهمان نوازی دارد. از فراز این تپه وقتی به جنوب می نگری سر کویر در پیش روست و تصور می کنی این اقیانوس عظیم از کویر تا انتهای جهان ادامه دارد. 90-80 کیلومتر بالاتر به شهر دامغان می رسیم؛ شهری با پیشینه 400 سال پیش از میلاد مسیح و یکی از شهرهای پایتختی ایران در زمان اشک سوم و تیرداد اشکانی که مرکز ایالت قومس بوده است.

عده زیادی سابقه سکونت در این منطقه را به هوشنگ پیشدادی نسبت می دهند. مهمانسرای دامغان از محل های مناسب اسکان است و دیگر مراکز اقامتی شهر، چشمه علی دامغان دبی آب فراوانی که با فشار، نعمت را روی این خطه می گشاید و استخر بزرگی که در جلوی چشمه وجود دارد و در میانه این استخر که آب چشمه به آن می ریزد، با کوشک زیبایی که در وسط استخر به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است.

در 35 کیلومتری شمال دامغان که یکی از تفرجگاه های مهم دامغان است. مسجد تاریخانه یکی از قدیمی ترین مساجد ایران که بنیان آن ساسانی و گمان ها بر این است که مسجد روی آتشکده یا عبادتگاهی قبل از اسلام بنا شده است. مسجد جامع دامغان نیز دیدنی است.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
«مسجد تاریخانه» دامغانبرج چهل دختران با افسانه های بسیار آن از جمله بخت گشایی را نیز باید دید. به نظر می آید این برج بنای یک آتشکده باشد. برج پیر علمدار بازمانده از اوایل قرن پنجم هجری قمری با شباهت های بسیار به برج چهل دختران. بازار سرپوشیده دامغان و کاروانسراهای داخل بازار و رباط شاه عباسی که در مرکز شهر قرار دارد را می توان دید.

این خطه یعنی استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم کاروانسراهای بسیاری دارد که هر یک بنا به شرایط اطراف آن و بوم آورد بودن مصالح آن از مصالح و پلان خاص و متفاوتی بهره گرفته است. شهر سمنان مرکز استان در 100 کیلومتری شرق دامغان با قدمتی که به دوره هخامنشیان مین رسد واقع می شود.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
برج چهل دختراندر 38 کیلومتری جاده دامغان به سمنان کاروانسرای آهوان خودنمایی می کند. دیگر دیدنی هایی که در انتظار بازدید شماست در سمنان، دروازه ارگ، بازار قدیمی، یخدان آتشگاه، قلعه پاچنار و بالاخره منطقه ییلاقی و کوهستانی شهمیرزاد که عشایر سنگسر در این منطقه سکونت دارند. اگر اهل دیدن حیات وحش باشید، در شمال شهر سمنان منطقه حفاظت شده پرور قرار دارد که شما در حاشیه منطقه در دامنه کوه ها، کَل و بز و قوچ و میش را در چند متری خود می توانید ببینید.

روز چهاردهم

سمنان – تهران


از سمنان که خارج می شوید به طرف جنوب شرقی به گرمسار می رسید. منطقه سرخه که تپه ماهورهای سرخ رنگ با شکل های بسیار زیبا دیدنی است. 15 کیلومتر بعد از سرخه کاروانسرای لاسجرد (لاسگرد) را می بینید و در کنار آن امکانات میان راهی مناسب مثل چای و استفاده از سرویس بهداشتی قرار دارد. 38 کیلومتر بعد از لاسگرد، روستای ده نمک با آب انبار، کاروانسرا و بقایای روستای قدیمی وجود دارد. از این کاروانسرا به دلیل موقعیت خاص آن، آنان که کاوشگر آسمان شب هستند، برای رصد ستارگان استفاده می کنند.

سفر نوروزی به پیشنهاد مرد طبیعت ایران (2) ( فوری نوروزی slideshow)
کاروانسرای «ده نمک»


در هر یک از مجمع های بین راهی که در این مسیر توقف کردید، حتما کلوچه و شیرینی های مختلف استان سمنان را خریداری کنید. گرمسار و ایوانکی نیز با صیفی جات خاص خود معروف هستند. هندوانه شریف آباد نیز در مثال های فارسی جایگاه خود را دارد و در این سفر 14 روزه حجم عظیمی از دیدنی های ایران عزیز که به حق «جهانی است در یک مرز» را دیدیم. به امید همراهی شما در سفرهای دیگر.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها