عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

عصمت حضرت زهرا(س)

 
norkoda
norkoda
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1391 
تعداد پست ها : 427
محل سکونت : قم

عصمت حضرت زهرا(س)
پنج شنبه 12 فروردین 1395  09:09 ق.ظ

عصمت حضرت زهرا(سلام الله علیها)
حضرت فاطمه  ى زهرا عليهاالسلام، تنها زن معصوم اسلام است، كه عصمت او ريشه ى قرآنى و حديثى داشته و تاريخ زندگى پرافتخارش، شاهد بزرگ ديگرى در اين مقوله مى باشد.
فاطمه عليهاالسلام پيش از آنكه متولد گردد، نطفه اش از غذاى پاك بهشتى در صلب پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله و آنگاه خديجه قرار داده شده و در رحم مادر، پناه و انيس او به حساب آمده و هنگام ولادت با فرستادگان غيبى به سخن پرداخته و سپس در مدت محدود حياتش صدها كرامت محيرالعقول نشان داده و... همگى اينها از عصمت آن بانوى گرانقدر حكايت دارد.
آرى فاطمه عليهاالسلام به عنوان الگو و اسوه ى زنان عالم معرفى شده و ديگر زنان، بايد از زندگى بى لغزش او سرمشق بگيرند و شيوه هاى تربيتى و اخلاقى و خودسازى را، در آيين: عبادى، همسردارى، پرورش فرزند، حقوق اجتماع و مردم و... به كارگيرند و آن كنند كه او كرده و آن گونه روند كه او رفته است.
نگارنده عقيده دارد كه خانه و زندگى مشترك خانوادگى، بهترين محك براى سنجش اخلاق و رفتار و ايمان و تقوا و عدالت و... هر كس محسوب مى گردد و حضرت فاطمه عليهاالسلام در كنار پدر و خانه ى پدرى امتحان خوبى داده و مدال «فداها ابوها». «ام ابيها» و دهها مدال ديگر از دست پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله دريافت داشته است و هم در خانه شوهر تا آنجا پيش رفته، كه اميرالمؤمنين مى فرمايند: فاطمه عليهاالسلام كوچكترين عملى كه باعث خشم من گردد انجام نداد، او مرا نافرمانى نكرد و با اخلاق و رفتارش غمها و غصه هاى ديگر مرا برطرف ساخت.
شهادت قرآن بر عصمت فاطمه(سلام الله علیها)
پروردگار عالم در قرآن مجيد (سوره ى احزاب، آيه ى سى و سه) مى فرمايند:
انما يريداللَّه ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا.
خداوند فقط مى خواهد پليدى و گناه را از شما اهل بيت دور كند و كاملا شما را پاك گرداند.
اين آيه گواهى مى دهد كه اهل بيت معصوم و بى لغزش هستند و هيچ گناهى نمى كنند. («الرجس» در آيه شامل همه ى گناهان و لغزشها مى گردد، كه اهل بيت از آنها دورند.)
مراد از اهل بيت كيست؟ جواب و بحث و بررسى آن در فصل اول اين كتاب گذشت و طبق احاديث معتبر اهل سنت و اظهارات و اعترافات همسران پيامبر صلى اللَّه عليه و آله، ثابت گرديد كه مراد از آن پنج تن آل عبا مى باشند، كه فاطمه ى زهرا عليهاالسلام يكى از آنهاست، بنابراين، فاطمه عليهاالسلام طبق گواهى قرآن مجيد معصوم مى باشد.
استدلال اميرالمؤمنين در عصمت حضرت زهرا(سلام الله علیها)
چون خليفه ى اول پس از رحلت پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله فدك را غصب كرد و حضرت فاطمه ى زهرا با او به محاجه و مناظره پرداخت، اميرالمؤمنين على عليه السلام نيز پس از سخنرانى و خطبه فاطمه عليهاالسلام در مسجد، به مسجد رفت و از جمله ى سخنانش خطاب به ابوبكر فرمود:
يا ابابكر! بگو ببينم قرآن خوانده اى؟
ابوبكر: بلى خوانده ام.
على عليه السلام: بگو ببينم آيه ى تطهير: «انما يريداللَّه ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا،[۱] در حق ما نازل شده، يا در حق ديگران؟
ابوبكر: در حق شما نازل شده.
على عليه السلام: اگر كسى شهادت دهد كه فاطمه عليهاالسلام كار بدى انجام داده چه مى كنى؟ آيا شهادت او را مى پذيرى يا نه؟
ابوبكر: بلى، مى پذيرم و براى فاطمه عليهاالسلام مانند ديگران حد جارى مى كنم.
على عليه السلام: در اين صورت در پيشگاه خدا كافر مى شوى.
ابوبكر: چرا؟
على عليه السلام: زيرا در اين فرض، تو شهادت خدا را كه به پاكى فاطمه عليهاالسلام گواهى داده قبول نكرده و گواهى مردم را گرفته اى، همان طورى كه شهادت خدا و پيامبر صلى اللَّه عليه و آله را در اين مورد ناديده گرفته و فدك را از فاطمه عليهاالسلام به يغما برده اى؟
ابوبكر! مگر فدك در دست فاطمه عليهاالسلام نبود؟ چرا و چگونه چيزى كه در دست او است، از او بينه و شاهد مى خواهى؟
مردم چون اين مناظره و سخنان على و ابوبكر را مى شنيدند، بر روى يكديگر نگاه كرده و گفتند: «صدق واللَّه على بن ابى طالب؛ سوگند به خدا كه حق با على عليه السلام است.[۲]
قابل توجه است، كه اميرالمؤمنين از آيه ى تطهير بر عصمت فاطمه عليهاالسلام استدلال نموده و مهاجرين و انصار نيز آن را پذيرفته و مورد تأييد قرار داده اند.
روايت فريقين و عصمت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)
عن ابى جعفر (سلام الله عليه) فى قول الله (عز و جل) «انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا»، قال: نزلت هذه الآيه فى رسول الله و على بن ابى طالب و فاطمه و حسن و حسين (علیهما السلام) و ذلك فى بيت ام سلمه زوج النبى فدعا رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) عليا و فاطمه والحسن والحسين (صلوات الله عليهم) ثم ألبسهم كساء له خيبريا و دخل معهم فيه، ثم قال: اللهم هولاء اهل بيتى و عدتنى فيهم ما وعدتنى، اللهم اذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا، فقالت و أنا معهم يا رسول الله قال: أبشرى يا ام سلمه فانك الى خير.[۳]
امام باقر (علیه السلام) مى فرمايد: آيه تطهير درباره ى رسول الله و على و فاطمه و حسن و حسين (صلوات الله عليهم) در خانه ام سلمه نازل شده است. وقتى اين آيه نازل شد حضرت على و فاطمه و حسن و حسين (سلام الله عليهم) را زير كساى خيبرى جمع كرد و فرمود: خدايا اينها اهل بيت من هستند كه در مورد آنان وعده ها داده اى خدايا رجس و پليدى را از آنان دور كن و آنان را پاك و منزه گردان.

 

 پي نوشت:
[۱] احزاب/ ۳۳.
[۲] احتجاجات طبرسى، چاپ نجف، ج ۱، ص ۱۲۲- ۱۲۳.
[۳] نورالثقلين، ج ۴، ص ۲۷۰.

 

تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها