عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

خرسندی مسئولان دولتی از افزایش خام‌فروشی نفت

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

خرسندی مسئولان دولتی از افزایش خام‌فروشی نفت
شنبه 14 فروردین 1395  01:15 ب.ظ

خرسندی مسئولان دولتی از افزایش خام‌فروشی نفت

مسئولان دولتی در حالی از افزایش صادرات نفت خام ایران خبر می‌دهند که افزایش خام‌فروشی در تناقض با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است.

به گزارش فارس، مقام معظم رهبری سال 95 را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند، با نگاهی به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در بند 13 که به صراحت در خصوص نفت و گاز صحبت شده آمده مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی، ایجاد تنوع در روش‌های فروش، مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش، افزایش صادرات گاز، افزایش صادرات برق، افزایش صادرات پتروشیمی، افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی و در بند 14 نیز آمده است افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تاکید بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به ویژه در میادین مشترک، یکی از این تاکیدات مقام معظم رهبری در بحث سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، جلوگیری از خام‌فروشی نفت است، به طوری که اجرای آن در تضاد با تاکیدات و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.
وزیر نفت اخیرا در گزارش‌های خود، از افزایش فروش نفت خام به کشورهای اروپایی و آسیایی خبر داده است.
حتی معاون اول رئیس‌جمهور که ریاست ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت را برعهده دارد تنها دو روز پس از نامگذاری سال جدید اعلام کرد تا بهمن ماه سال گذشته قادر به فروش یک میلیون و 300 هزار بشکه نفت بودیم، اما طی دو ماه پس از تحریم‌ها روزانه دو میلیون و 200 هزار بشکه نفت صادر کردیم.
وی همچنین به کاهش قیمت نفت اشاره کرده و گفته است سال 94 افزون بر تحریم‌ها، با افت قیمت نفت نیز روبرو بودیم، بنابراین، تدبیر دولت یازدهم این بود که اوضاع اقتصادی کشور متلاطم نشود و به فضل خداوند این مهم حاصل شد.
وی با بیان اینکه سال 95 را با انرژی مضاعف آغاز کرده‌ایم، تصریح می‌کند امسال از چند جهت سال خوبی برای کشور خواهد بود، زیرا اقتصاد مقاومتی وارد مرحله اجرا شده است.
این گزارش اضافه می‌کند از آنجا که جلوگیری از خام‌فروشی بهترین راهکار برای تحقق اقتصاد مقاومتی است، معلوم نیست این افزایش خام‌فروشی بر چه ادله‌ای صورت پذیرفته است.
سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اصلاح زیرساخت‌های اقتصادی کشور را در نظر دارد، بنابراین تکیه‌اش بر توانمندی‌های داخلی، کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان و برون‌رفت از وضعیت خاص اقتصادی است و افزایش تولیدات داخلی را مد نظر دارد.
از این‌رو این افزایش خام‌فروشی‌ها نه تنها اقتصاد مقاومتی را تحقق نمی‌بخشد، بلکه تولیدگران داخلی را با مشکل نیز مواجه کرده و قدرت تولید را در کشور کمتر می‌کند.
تا زمانی که اداره کشور و تامین هزینه‌های جاری به درآمدهای نفتی متکی باشد، بخش تولید حرکت نخواهد کرد و این بدان معنا است که بخش خصوصی توان فعالیت نداشته و بازار پولی بخش خصوصی به دلالی و واسطه‌گری تبدیل خواهد شد.
باید گفت که ادامه این روند از سوی دولت یازدهم و شخص وزیر نفت، اقتصاد مقاومتی را فلج خواهد کرد و این حرکت دامن اقتصاد ایران را نیز خواهد گرفت.

منبع: http://kayhan.ir/fa/news/71141

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها