عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

نماز؛ ذکری به سلیقه خدا

 
a433b6090c
a433b6090c
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1394 
تعداد پست ها : 14051
محل سکونت : خراسان جنوبی

نماز؛ ذکری به سلیقه خدا
یک شنبه 15 فروردین 1395  08:11 ق.ظ

نماز؛ ذکری به سلیقه خدا

http://file.tebyan.net/a433b6090c/Namaz1111.jpg

روایتی است از حضرت زهرای مرضیه که می فرمایند: تارک الصلاه بودن سه اثرسوء به هنگام مرگ دارد از جمله این شخص هنگام مرگ با خواری جان می دهد و گرسنه و تشنه از دنیا خواهد رفت.

انسان در عالمی به نام دنیا زندگی می کند و خواهان است که با عالم بالا مرتبط شود و تنها کانال ارتباطی با عالم بالا عمل صالح است.

روایتی است از پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) که می فرمایند «اولین وظیفه دینی که بر امت من واجب شده است نماز است، اولین مسئله ای که در قیامت با آن رو به رو می شوند نماز است و اولین سوالی که شب اول قبر از آنها پرسیده می شود درباره نماز است و همچنین نماز ستون دین است».

لحظه مرگ دریچه ورود به عالم دیگری است که چهره و ظاهر افراد هیچ نقشی ندارد و اثرات سوء بی نمازی که در داخل قبر اتفاق می افتد عبارت است از ناراحتی و فشار، تاریکی و تنگی قبر و همچنین نماز نور قبر انسان است.

بی نمازی باعث سخت و طاقت فرسا شدن حساب و کتاب اخروی است و خداوند در قیامت نظر رحمت به بنده بی نماز نمی کند.

پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمودند «فاصله بین کفر و بندگی ترک نماز است» و همچنین «فاصله بین انسان و ورود به جهنم نماز است» گفت: نماز زینت وجه و نور قلب است و باعث رحمت خدا بر بنده می شود، نامه عمل انسان را سنگین کرده و نیز بهای بهشت نماز است.

چرا انسان موظف است نماز بخواند؟ بعضی از انسان ها فقط دچار توهم رفاقت با خدا می شوند در صورتیکه نماز یک امتحان است برای انسان هایی که اینگونه متوهم شده اند و با توجه به اینکه لطیف ترین قسمت بدن انسان قلب اوست و این قلب به وسیله وسوسه های تدریجی شیطان دچار مرض شده و فاسد می شود، در نهایت قلب فاسد باعث مستکبر شدن می شود و برای درمان و پیشگیری از آن باید نماز اقامه کرد.

رابطه انسان با خدا رابطه ای دو طرفه می باشد و خواسته های هر دو طرف مهم است، در نهایت نماز ذکر و یاد خداوند است آنطوریکه خداوند دوست دارد.

تنها گروهی که می توانند با خدا ارتباط قوی داشته باشند کسانی هستند که در ارتباط با او خاشع و فروتن هستند.

حجت الاسلام محمد داستانپور، محقق حوزه و دانشگاه

 

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها