عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

از حذف یارانه نقدی ثروتمندان تا ارائه تسهیلات به مددجویان

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

از حذف یارانه نقدی ثروتمندان تا ارائه تسهیلات به مددجویان
یک شنبه 15 فروردین 1395  08:26 ق.ظ

 

خراسان - الزام دولت به حذف یارانه نقدی گروه های خاص درآمدی مهم ترین بخش گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه 95 بود. براساس آنچه در کمیسیون تلفیق تصویب شده است، دولت موظف است یارانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان  و کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که بیش از 35 میلیون تومان در سال درآمد دارند را قطع کند. البته برای عملیاتی شدن مصوبه کمیسیون تلفیق به تصویب در صحن علنی مجلس نیاز است. مجلس از روز سه شنبه همین هفته بررسی بودجه را براساس مصوبات کمیسیون تلفیق آغاز خواهد کرد.


گزارش کمیسیون تلفیق چیست؟
روز گذشته خبرگزاری تسنیم متن کامل کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال 95 را منتشر کرد. بنابر قانون، بعد از اینکه دولت لایحه پیشنهادی خود در مورد بودجه سالانه را به مجلس ارائه می کند، در مجلس کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون تلفیق بودجه شکل می گیرد تا به بررسی لایحه پیشنهادی دولت بپردازد. پس از بررسی های لازم، این کمیسیون گزارشی را منتشر می کند که مبنای تصویب قانون بودجه قرار می گیرد. به عبارت دیگر، گزارش این کمیسیون در صحن علنی مجلس به رای گذاشته می شود. حالا این گزارش منتشر شده است و آن طور که گفته شده از همین هفته در صحن علنی مجلس در معرض رای گیری قرار خواهد گرفت.


یارانه چه کسانی قطع می شود؟
اما این مصوبه کمیسیون تلفیق تفاوت های جدی با لایحه دولت دارد. شاید مهم ترین تفاوت برای اکثر مردم به تبصره 14 بازمی گردد که موضوع یارانه نقدی است. در لایحه پیشنهادی دولت در مورد بودجه، دولت به خود این حق را داده بود که تنها تا سقف 48هزار میلیارد تومان به پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی بپردازد. اما کمیسیون تلفیق این تبصره را ناکافی دانسته و مصادیق حذف یارانه نقدی را مشخص نموده است. در بند الحاقی اول کمیسیون، دولت موظف شده است که در سال 95 یارانه نقدی سرپرست خانوار اقشار زیر را حذف کند:
1- کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آن ها حداقل 350 میلیون ریال باشد.
2- نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قضات و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان
3-کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری ها و کلیه مؤسسات عمومی و مؤسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تأمین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از 350 میلیون ریال باشد.
4-کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیأت مدیره و رؤسا و معاونان مناطق و شعب بانک ها و بیمه ها و مؤسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از 350 میلیون ریال باشد.
5- کلیه ایرانیان مقیم خارج کشور
6- کلیه اشخاصی که در سه دهک بالای درآمدی کشور هستند و در موارد فوق ذکر نشده‌اند.


دولت و ثروتمندان در صورت پرداخت و دریافت یارانه مجرم هستند
البته در گزارش کمیسیون تلفیق به ذکر رشته های شغلی و مبلغ ذکر شده بسنده نشده و جرم انگاری های لازم برای پرداخت و دریافت یارانه نقدی توسط این گروه ها صورت پذیرفته است. به این ترتیب که از ابتدای تیرماه 1395 پرداخت یارانه به اشخاص مشمول این تبصره تصرف در اموال عمومی بوده و جرم محسوب  می شود و بنابراین اگر دولت یارانه ای به این افراد پرداخت کند، مجرم شناخته می شود. از طرف دیگر، دریافت یارانه توسط افرادی که به موجب این تبصره استحقاق دریافت یارانه ندارند مستوجب جریمه نقدی به میزان دو برابر مبلغ دریافتی  می باشند. یعنی اگر افرادی که براساس این مصوبه مشمول دریافت یارانه نیستند، یارانه دریافت کنند باید دو برابر مبلغ دریافت شده را جریمه بپردازند.


استثناء حذف یارانه نقدی
بند الحاقی پنجم این تبصره چند استثنا را برای این قاعده کلی قرار می دهد: «خانوارهایی که فرزندان تحت تکفل آنها 5 نفر و بیشتر باشند از شمول این تبصره خارج بوده و با هر درآمدی با تقاضای آنها از یارانه برخوردار هستند. دولت موظف است در تشخیص خانوارهای سه دهک اول درآمدی تعداد جمعیت خانوار را مورد توجه قرار دهد.» البته کمیسیون تلفیق این پیشنهاد را داده است که منابع حاصل از اجرای این تبصره صرف پرداخت تسهیلات اشتغال با اولویت خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی و رزمندگان معسر‌شود.


افزایش سهم صندوق توسعه ملی
کمیسیون تلفیق سهم صندوق توسعه ملی را  از درآمدهای نفتی و گازی به 30 درصد افزایش داد. این در حالی بود که دولت همچون سال گذشته پیشنهاد20 درصدی را مطرح کرده بود. براساس قانون، دولت موظف است که بخشی از درآمدهای صادراتی نفت و گاز را به صندوق توسعه ملی واریز کند تا این مبالغ صرف اعطای تسهیلات (غالبا ارزی) به پروژه های بخش خصوصی شود.


عوارض 20 تا 40 تومانی بر سیگار
پیشنهاد کمیسیون تلفیق در مورد عوارض وارده بر سیگار این گونه است: از ابتدای سال 1395 به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار وارداتی مبلغ 400 ریال، تولید مشترک 300 ریال و تولید داخلی 200 ریال به عنوان عوارض اضافه می شود.


حذف چندباره تبصره تسعیر نرخ ارز
کمیسیون تلفیق همچون سالیان گذشته، تبصره مربوط به تسعیر نرخ ارز را حذف نمود. در لایحه دولت پیشنهاد شده بود که از محل حساب مازاد حاصله از ارزیابی خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی، حداکثر به میزان 50 هزارمیلیارد تومان بابت تسویه مطالبات بانک مرکزی از بانک های دولتی و مطالبات قطعی بانک ها از دولت منظور نماید.


تبصره هایی که اضافه شد
اما همچون سال های گذشته بار دیگر اعضای کمیسیون تلفیق تبصره های متعددی به ماده واحده اضافه کردند. الحاق 12 تبصره به مجموع 22 تبصره پیشنهادی دولت جای بسی تامل دارد.  با این حال، سازوکار بخشیده شدن جریمه دیرکرد قبوض رانندگی یکی از تبصره هاست:«درصورت پرداخت و تسویه حساب قبوض جریمه‌های رانندگی توسط مالکان خودرو تا پایان آذرماه 95، جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان 1394 بخشیده می شود.»الزام بانک مرکزی به بازگشت وجوه ارزی مستردشده ناشی از طرح دعاوی در مراجع بین‌المللی و کشورهای خارجی بند دیگر این تبصره است. البته سقف 5هزار میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شده است.تبصره الحاقی پنجم نیز به موضوع بانکداری می پردازد:« کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری که در چارچوب نظام بانکداری الکترونیک فعالیت دارند موظفند 2درصد درآمد حاصل از دریافتی بابت تراکنش‌ها در نظام بانکداری الکترونیک را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.»
تبصره دیگر حذف دفترچه های بیمه پایه مازاد است. به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اجازه داده می‌شود دفترچه‌های بیمه پایه درمانی مازاد افراد دارندۀ بیش از یک دفترچه بیمه پایه درمانی را که تا پایان شهریورماه نسبت به تعیین تکلیف و انتخاب یک دفترچه اقدام ننموده‌اند، ابطال کند. همچنین تبصره نهم اینگونه نوشته است: کلیه افراد عضو صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر که حداقل ده سال سهم بیمه اجتماعی خود را پرداخت نموده‌اند، می‌توانند باقیمانده آن تاسقف پانزده سال را به نرخ روز و یکجا پرداخت نموده و مشمول بازنشستگی شوند.یکی دیگر از تبصره های الحاقی اینگونه است: «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است پانزده هزار میلیارد ریال مانده تسهیلات قرض الحسنه بانکی و رشد مبلغ مزبور را به تفکیک ده هزار میلیارد ریال به کمیته امداد امام‌خمینی و سه هزار میلیارد ریال به سازمان بهزیستی با معرفی دستگاه های ذی‌ربط به مددجویان و کارفرمایان طرح‌های اشتغال مددجویی و دو هزار میلیارد ریال به خانواده‌های معسر زندانیان پرداخت کند».

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها