عضویت العربیة English
پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله: هر کس حسین را دوست بدارد، خداوند دوستدار اوست. بحارالأنوار، ج43، ص261

پیراهن حضرت مهدی (عج)

پیراهن حضرت مهدی (عج)
یک شنبه 15 فروردین 1395  02:02 ب.ظ

در روایات فراوانی گفته شده برخی از میراث پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و امامان معصوم (علیهم السلام) نــزد حضرت مهدی (علیه السلام) است؛
.
از جملة آن‌هــا پیراهــن پیامبر (صلی الله علیه و آله) است:
.
 یعقوب بن شعیب از امام صادق (علیه السلام) روایت کرده است که آن حضرت فرمود:
.
«آیا پیراهن قائم را که با [بر تن داشتن] آن قیام کند، نشانت ندهم؟
عرض کردم:
.
«چرا….» پس [آن حضرت] جعبه‌ای خواست و آن را گشود و از آن، پیراهن کرباسی را بیرون آورد. آن را باز کرد (یا روی زمین پهن کرد).
ناگاه دیدم در آستین چپ آن، خون مشاهده می‌شود (خونین است).
.
سپس فرمود: «این، پیراهن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است. روزی که دندان‌های پیشین آن حضرت ضربه دید، آن را بر تن داشت و قائم در این پیراهن قیام خواهد کرد.»
.
[راوی گوید:] من آن خون را بوسیدم و بر گونة خویش نهادم.
.
سپس امام صادق (علیه السلام) آن را در هم پیچید و برداشت.»(1)
.
 همـچنین ابــوبصیــر از حضــرت صادق (علیه السلام) نقل کرده است:
…پیراهن رسول خدا (صلی الله علیه و آله) که در روز احــد به تن داشت، بر تن او است….(2)
.
 البته در برخی روایات نیز لباس حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) همان لباس حضرت علی (علیه السلام) بیان شده است.
.
حماد بن عثمان گوید: در خدمت امام صادق (علیه السلام) فرمود:
 بهترین لباس هر زمان، لباس اهل آن زمان است؛
ولی هنگامی که قائم ما اهل بیت قیام کرد، لباس علی (علیه السلام) را بر تن کرده و به روش آن حضرت عمل خواهد کرد.(3)

.
- - -
 منابع:
1- نعمانی، الغیبة، ص243، ح42.
2- «…یَکُونُ عَلَیهِ قَمِیصُ رَسُولِ اللهِ (صلی الله علیه و آله) الَّذِی عَلَیْهِ یَومَ اُحُدٍ…»، همان، ص307، ح2.
3- «فَخَیرُ لِباسِ کُلِّ زَمانٍ لِباسُ اَهْلِهِ غَیرَ اَنَّ قائِمَنا اَهلَ البَیْتِ اِذَا قَامَ لَبِسَ ثِیابَ عَلیٍّ وَسَارَ بِسیرةِ عَلیّ (علیه السلام) »، محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج1، ص411، ح4.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

nazaninfatemeh

nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 59194
دسترسی سریع به انجمن ها