عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

برخی برنامه‌های‌اقتصادی از تحریم‌ها،مخرّب‌تر است

 
mhzahraee
mhzahraee
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 2615
محل سکونت : اصفهان

برخی برنامه‌های‌اقتصادی از تحریم‌ها،مخرّب‌تر است
یک شنبه 15 فروردین 1395  11:50 ب.ظ

تحلیل کارشناس اقتصاد سیاسی از رفتار دولت در پسابرجام؛

برخی برنامه‌های‌اقتصادی از تحریم‌ها،مخرّب‌تر است/ مدل اقتصادی روحانی،اقتصاد لیبرالیستی است

 

برنامه دولت در مورد اقتصاد مثل این است که شما یک نوزاد نوپایی را بفرستید تا با یک قهرمان کشتی بگیرد و هیچ حمایتی هم از آن نکنید و بگوئید دعوا کنید و این بچه را بزنید تا این بچه رشد کند در حالی که بچه به این شکل تلف می‌شود.

گروه اقتصاد جهان نیوز ـ  سید یاسر جبرائیلی کارشناس اقتصاد سیاسی با اشاره به شعار سال 1395 و لزوم تغییر رویه دولت یازدهم و اقدام عملی در عرصه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مردم امروز شاهد اجرای برنامه‌هایی در حوزه اقتصاد در کشور هستند که این برنامه‌های اقتصادی ممکن است ضرباتی را به زندگی مردم وارد کند که تحریم‌های یک جانبه آمریکایی‌ها و چند جانبه و بین‌المللی نتوانسته بودند چنین ضرباتی را وارد کنند.

جبرائیلی با بیان اینکه اجرایی شدن برجام برای ما و غرب، هر دو، منافعی دارد گفت: منافعی که برای ما دارد عبارت است از اینکه برخی فعالیت‌های بانکی ما که در زمان تحریم به نوعی جلوی آن گرفته شده بود آزاد خواهد شد که از جمله آنها ارائه خدمات مالی مانند سوئیفت است.

وی خاطر نشان کرد: سوئیفت، شبکه مبادلات بین بانکی است و تحریم آن هزینه حدود 10 درصدی را به تجارت ما وارد کرده بود و یکی از منافعی که می‌توانست بعد از برجام با اتصال ایران به این شبکه ایجاد شود همین کاهش 10 درصدی هزینه تجارت ما بود. بخشی از تجارت ایران قبلاً در دوران تحریم از طریق صرافی‌ها انجام می‌شد و هزینه 10 تا 15 درصدی داشت. لذا در دوران تحریم‌ها تجارت ایران متوقف نشده بود و برخلاف تبلیغات برخی که تمایل دارند بگویند ارتباط ایران با دنیا موقع تحریم‌ها قطع شد، این اتفاق نیفتاد بلکه هزینه‌ آن بالا رفته بود و هزینه 10 درصدی داشت؛ یعنی اگر ما می‌خواستیم کالایی را صادر یا وارد کنیم بایستی 10 درصد هزینه بیشتر تحریم را می‌پرداختیم که با اجرای برجام انتظار داشتیم که این 10 درصد برداشته شود.

این کارشناس اقتصاد سیاسی در ادامه با اشاره به اینکه حوزه دومی که برجام بنا بود به اقتصاد ما منفعت برساند مربوط به درآمدهای نفتی بود گفت: درآمدهای نفتی ما در تحریم‌ها  با کاهش جدی روبرو بود چرا که اولا صادرات ما کاهش یافت و ثانیا نمی‌توانستیم به درآمدهای خود از کشورهایی که از ما نفت می‌خریدند دسترسی مستقیم داشته باشیم. لذا یکی دیگر از انتظارات از برجام این بود که دولت بتواند به روند عادی صادرات و فروش نفت بازگردد و درآمد حاصل از آن را دریافت کند.

منبع: http://www.jahannews.com/fa/doc/news/482569

تشکرات از این پست
omiddeymi1368
دسترسی سریع به انجمن ها