عضویت العربیة English
امام حسین علیه السلام: چشمان هر کس که در مصیبت‌هاى ما قطره‌اى اشک بریزد، خداوند او را در بهشت جاى مى‌دهد. احقاق الحق، ج 5، ص523

عراقچی: آمریکا در روابط بین ایران و بنگاه های خصوصی خا رجی کارشکنی می کند

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89258
محل سکونت : خراسان رضوی

عراقچی: آمریکا در روابط بین ایران و بنگاه های خصوصی خا رجی کارشکنی می کند
دوشنبه 16 فروردین 1395  08:21 ق.ظ

 
در بحث فعالیت موشکی نه مذاکره می کنیم نه مصالحه
 
با گذشت بیش از هفتاد روز از شروع اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام ) و بالاگرفتن حرف و حدیث ها بابت میزان پایبندی 1+5 و به ویژه طرف آمریکایی به تعهدات صورت گرفته در برجام و اعتراضات برخی کشورهای اروپایی و آمریکا به آزمایشات موشکی کشورمان ،عباس عراقچی  رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در ایران در گفتگویی تاکید کرد : بحث فعالیت‌های موشکی، بحث امنیت ملی و دفاعی ماست، در این بحثها شوخی نداریم و ما در مورد آن نه مذاکره و نه مصالحه می کنیم.
 
رفع تحریم ها روی کاغذ هم اقدام با ارزشی بود
به گزارش خبرگزاری ها (ایسنا، مهر ، فارس و صداوسیما) ، سید عباس عراقچی شنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در مورد پایبندی طرف مقابل به تعهداتش با بیان اینکه باید از دو زاویه مختلف به اجرای تعهدات طرف مقابل نگاه کرد، گفت: آن‌ها به تعهداتی که طبق برجام روی کاغذ داشته اند در خصوص لغو تحریم‌ها عمل کرده‌اند و زیرساخت تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران برچیده شده است اما اینکه بگوییم تحریم‌ها تنها روی کاغذ لغو شده است نباید باعث شود که ارزش کار کم شود.وی با بیان اینکه این تحریم‌ها مشروعیت خود را از قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت سازمان ملل می گرفت و این قطعنامه‌ها در حال حاضر لغو شده‌اند، ادامه داد: ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که بازگشت به شرایط قبل از تحریم‌ها زمان‌بر است و ما با شرایط جدیدی مواجه هستیم.این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان ادامه داد: ما با دو دسته مشکل مواجه هستیم. یکی شرایط بازگشت به زمان قبل از تحریم‌هاست که خود این موضوع زمان‌بر است و از طرف دیگر کارشکنی‌های طرف آمریکایی کار را سخت کرده است.
 
نباید انتظارداشت از فردای رفع تحریم ها میزان فروش نفت به روال قبل برگردد
وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در مسیر ایجاد اعتماد بین ایران و بنگاه‌های خصوصی خارجی کارشکنی می کنند به افزایش میزان فروش نفت ایران در طول چند ماه اخیر اشاره کرد و گفت: فروش نفت ایران قبل از تحریم‌ها 2.5 میلیون بشکه بود. با وضع تحریم‌ها این میزان کاهش پیدا کرد و ما بعد از توافق ژنو توانستیم آن را به سطح یک میلیون برسانیم. مشتریان نفتی ما در این مدت که تحریم‌ها علیه ایران اعمال شده بود با کشورهای دیگر قرارداد بسته‌اند و ما باید دوباره مشتری‌های خود را پیدا کنیم و کسی نمی تواند انتظار داشته باشد که از فردای توافق ما به همان میزان صادرات نفت که در گذشته داشتیم بازگردیم.
 
بالای 100میلیارد دلار در خارج کشور داریم
عراقچی در مورد میزان دارایی‌های ایران در خارج از کشور ، افزود: رقم های متفاوت ارائه شده از دارایی‌های ایران در خارج از کشور به این دلیل است که این دارایی‌ها از جنس های مختلف و صاحبان مختلف است. برخی از آن‌ها برای دولت و برخی از آن‌ها برای بانک مرکزی است. برخی متعلق به وزارت نفت است و برخی هم به صورت سپرده در بانک های برخی از کشورها مثل چین قرار دارد. مبلغ دقیق را باید خود صاحبان این پول‌ها بگویند که چقدر است اما به نظر می رسد این رقم بالای 100 میلیارد دلار است ضمن اینکه صاحبان این پول‌ها هستند که می‌توانند تصمیم بگیرند که پول‌ها در کجا خرج شود، پول‌ها آزاد شده و اختیار نقد کردن و یا خرج کردن آن در دست بانک مرکزی است.وی ادامه داد: لزوما هم اسکناس نباید بیاید داخل کشور و آن مقداری که نیاز باشد بانک مرکزی به صورت اسکناس وارد کشور می‌کند.
 
بازگشایی 2هزار ال سی تاکنون
معاون وزیر خارجه یکی از مشکلات را زمان بر بودن بازگشت به شرایط قبل از تحریم برشمرد و افزود: یکی از این مشکلات برقراری روابط بین المللی بانکی است که وصل شدن دوباره این سیستم و برقراری روابط کارگزاری زمان‌بر است البته این زمان بر بودن به لحاظ فنی مشکلی طبیعی بوده و کاری هم نمی‌توان کرد.وی ادامه داد: این منوط به خود بانک‌های ما است که در برقراری این روابط کارگزاری چقدر سریع بتوانند پیش بروند. تا الان بانک‌های ما قریب به 300 کارگزاری توانسته‌اند ایجاد کنند و نزدیک به 2 هزار ال سی نیز تاکنون باز شده است.معاون وزیر خارجه اضافه کرد:‌ بانک‌ها همه خصوصی هستند و خودشان باید تصمیم بگیرند که با بانک‌های ما کار کنند. الان بانک‌ها به دلیل پول شویی و قاچاق مانند سابق به آسانی با هم رابطه برقرار نمی‌کنند و تا این شبکه پیچیده دوباره برقرار شود مقداری زمان می‌برد. عراقچی همچنین از رسیدن صادرات نفت ایران به 2ونیم میلیون بشکه نفت تا پایان سال خبر داد .
 
انتقاد از نحوه سوال کردن خبرنگار صداوسیما از رئیس جمهور اتریش
عراقچی در خصوص اظهارات رییس جمهور اتریش در مورد اینکه ایران هنوز به سوئیفت وصل نشده است و تحریم‌ها در این زمینه برداشته نشده است، با انتقاد از نحوه سوال  کردن خبرنگار صداوسیما از رییس جمهور اتریش گفت: خبرنگاری که با رییس جمهور اتریش مصاحبه کرده این سوال را از وی پرسیده که چرا تحریم‌های سوئیفت برداشته نشده است و رییس جمهور اتریش نیز به خاطر اینکه از جزئیات این موضوع بی اطلاع بوده است به این موضوع استناد کرده که خود خبرنگار ایرانی می گوید، این تحریم‌ها برداشته نشده اما در واقع وی از جزئیات سوئیفت اطلاعی نداشته است.
 
هر کس می‌گوید سوئیفت برداشته نشده به اتاق سوئیفت در بانک مرکزی برود
وی ادامه داد:‌ هر کس می‌گوید سوئیفت برداشته نشده به اتاق سوئیفت در بانک مرکزی برود و از نزدیک ببیند که سوئیفت برقرار شده یا خیر.
 
تحریم های غیر هسته ای همچنان باقی است
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه برخی از تحریم ها علیه ایران هنوز باقی مانده که این تحریم ها ربطی به برجام و موضوع هسته ای ندارد، گفت: ما از همان روز اول گفتیم که تحریم های اولیه آمریکا و غیر مرتبط با هسته ای سر جای خود می ماند.وی با بیان اینکه یکی از مشکلات بزرگ ما این است که تحریم های اولیه که شامل تبادلات دلاری نیز می شود سرجای خود باقی مانده است، ادامه داد:مبادلات یورویی مشکلی ندارد و در حال انجام است. بانک تجارت در ماه اسفند 174 ال سی باز کرده و در همان ماه 343 حواله ارزی حواله کرده است. ارتباطات ارزی ما معلق نشده و تا جایی که به دلار برخورد نکند، مشکلی وجود ندارد.
 
چندان هم علاقمند به استفاده از دلار آمریکا نیستیم
عباس عراقچی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما، با بیان اینکه استفاده از دلار آمریکا برای معاملات و تجارت های بین المللی ایران همچنان ممنوع است، افزود : ما چندان هم علاقمند به استفاده از دلار آمریکا نیستیم .
 
تداخل تحریم های اولیه و ثانویه عامل مشکلات
عراقچی خاطر نشان کرد :  تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه مشکلاتی را به وجود آورده و آمریکایی ها نیز تا به حال همکاری های لازم را در این زمینه نداشته اند و ما با فشار زیاد به آمریکایی‌ها و گفت‌وگو و رایزنی بخشی از این مشکلات را رفع کرده‌ایم. البته آمریکایی ها رغبتی به حل این مشکلات که ناشی از تداخل تحریم های اولیه و ثانویه است ندارند.وی گفت: من نمی‌دانم چرا برخی اینقدر به دلار علاقه مند شده اند و مدام می‌گویند چرا تحریم‌ها‌ی دلار برداشته نشده در حالی که دلار جزو تحریم‌های اولیه است. این موضوع باید در روابط دو‌جانبه با آمریکا مذاکره شود تا تحریم‌های مرتبط با دلار برداشته شود که مذاکرات دو جانبه نیز خواست ما نیست.معاون وزیر خارجه  افزود : ‌آمریکایی‌ها رغبتی به حل این مشکلات ناشی از تداخل تحریم‌های اولیه و ثانویه ندارند اما درباره بیمه نفت کش‌ها ما با فشار به آمریکا‌یی‌ها مشکل را رفع کردیم.
 
 درگیری ما با آمریکایی ها همچنان ادامه دارد
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه این گفت‌وگو اظهار داشت: توانمندی‌های ایران، آمریکایی‌ها را پای میز مذاکره آورد و الان کارشکنی آنها طبیعی است، ما به همان میزان که در مذاکرات با آنها درگیر بودیم هنوز هم در حال رایزنی با آنها هستیم و تا به حال فشارهای ما باعث شده برخی از مشکلات رفع شود.وی ادامه داد: برخی از بانک‌های بزرگ از سوی آمریکا جریمه شده‌اند و تعهد داده‌اند  که در زمان تحریم‌ها دیگر با ایران کار نکنند و الان به آنها فشار می‌آوریم که این محدودیت ها برداشته شود. ما می‌دانستیم در صحنه اجرا با بد عهدی و بدقلقی آمریکا‌یی‌ها مواجه خواهیم شد.عراقچی ادامه داد: طرف مقابل باید اجرای موفقیت آمیز برجام را تضمین کند آنها تحریم ها را لغو کرده‌اند، اما باید در زمینه رفع موانع هم تلاش کنند و ما مرتب با آمریکایی‌ها بحث داریم تا مشکلات حل شود.وی اضافه کرد: یک سری از تحریم‌ها تا کامل برداشته شود به لحاظ فنی و تکنیکی نیازمند زمان است برخی هم به دلیل عدم همراهی آمریکا و برخی هم بدعهدی طرف مقابل و از طرفی عدم اعتماد بانک‌ها، اما هیچ کدام از اینها نقض برجام نیست. در ایجاد اعتماد لازم آمریکا‌یی ها همراهی نمی‌کنند. به گزارش انتخاب وی افزود: «از طریق سفیران، ایمیل و کمیسیون مشترک و ... هم آمریکا این فضا را تخریب می کند و هم ما در داخل. به جای اطمینان دادن به شرکت های خارجی که کارکردن با ایران مشکلی ندارد، صدا وسیما مرتب می گوید تحریم ها مانده، سوئیفت باز نشده، ال سی ایجاد نشده...» 
 
خودمان هم قدری فضای بی اعتمادی را دامن می‌زنیم
عراقچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: خودمان هم قدری فضای بی اعتمادی را دامن می‌زنیم و اگر می‌خواهیم زودتر مشکلات رفع شود باید این اعتماد را ایجاد کنیم تا فردی که می‌خواهد در ایران سرمایه گذاری کند و پول خود را به کشور بیاورد بتواند اعتماد کند و باید فضا را به گونه‌ای آماده کنیم که آمریکا‌یی‌ها نتوانند از این فضا سوء استفاده کنند.به گفته معاون ظریف منافع ملی کشور اقتضا می‌کند که ما فضایی آرام و اعتماد ساز را برای شرکت‌هایی که قصد سرمایه گذاری در ایران دارند آماده کنیم. اگر می‌خواهیم رفع تحریم‌ها به خوبی اجرا شود و ثمرات برجام را ببینیم باید این فضای اعتماد را ایجاد کنیم.معاون وزیر خارجه  به مذاکراتی که برای رفع این چالش‌ها صورت گرفته است اشاره کرد و گفت :  ما با آمریکایی‌ها و گروه 1+5 در موضوع هسته‌ای توافق کردیم، ولی این به این معنا نیست که خصومت‌هایی که بعضا بین ما و آن‌ها وجود داشته، برداشته شده و اکنون شریک یکدیگر شده‌ایم. برخی می گویند که چرا خصومت‌های آمریکا بعد از برجام با ایران افزایش پیدا کرده  در حالی که ما باید به این نکته توجه کنیم که جمهوری اسلامی ایران تغییر ماهیت نداده است. سیاست ما همان سیاست قبلی بوده و همان طور که گفتم این توافق به این معنا نیست که خصومت‌هایی که وجود داشته برداشته شده است.
 
دستور العمل داشتیم که در صورت ورود به بحث موشکی میز مذاکره را ترک کنیم
رییس ستاد اجرای برجام در ادامه این گفتگو به مباحث مربوط به آزمایشات موشکی کشورمان پرداخت و با بیان اینکه ما دستور العمل داشتیم که در صورت ورود به بحث موشکی میز مذاکره را ترک کنیم، گفت:‌ امنیت ملی ما نه مورد مذاکره و نه مصالحه است.وی با بیان اینکه بعد از برجام یکی از نگرانی‌هایی که وجود داشت این بود که آیا ارتباطی بین برجام و فعالیت‌های موشکی وجود دارد یا نه؟ تصریح کرد: ما قبل از اجرای برجام تست موشکی عماد را انجام دادیم و آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به صراحت گفتند که برجام نقض نشده است.عراقچی افزود: در تست های موشکی اخیری که انجام شد قطعنامه 2231 حاکم شده بود ولی ما باید به این موضوع توجه کنیم که این قطعنامه الزام آور برای ایران نیست و از دیگر سو در این قطعنامه خواسته شده که ایران اقدام به آزمایش و ساخت موشک هایی که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارند نکند که ایران نیز چنین کاری انجام نداده است.وی با اشاره به ادعاهای آمریکایی‌ها و برخی از کشورهای اروپایی در مورد تست های اخیر موشکی ایران گفت: آن‌ها در این زمینه در شورای امنیت دو جلسه‌ برگزار کردند، ولی به نتیجه نرسیدند و نتوانستند در این مورد علیه ایران حتی بیانیه‌ای بگیرند. در این قضیه روس‌ها و چینی ها نیز اعلام کردند که در قطعنامه 2231 از ایران خواسته شده است که این اقدامات را انجام ندهد و الزام حقوقی برای ایران وجود ندارد.
 
تشخیص نقض برجام برعهده هیئت نظارت بر اجرای برجام است
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در ادامه صحبت‌های خود افزود: آمریکایی‌ها بعد از اینکه نتوانستند در این زمینه موفقیتی به دست بیاورند و از شورای امنیت ناامید شدند به سراغ اعمال تحریم‌های یک جانبه علیه ایران رفتند و در این راستا 7-8 شرکت و شخص را که غالبا خارجی هستند به لیست تحریم‌های سیاه خود اضافه کردند اما تشخیص این موضوع که آیا این تحریم‌ها ، تحریم‌های جدیدی علیه ایران است و نقض برجام هست یا نه بر عهده هیات نظارت بر اجرای برجام است زیرا افراد عضو این هیات به تایید مقام معظم رهبری رسیده‌اند و مصوبات این هیات با تایید ایشان اجرایی می‌شود، ما هم در این زمینه به این هیات گزارش داده‌ایم و این هیات باید تصمیم بگیرد.رییس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: اگر خاطرتان باشد ما در طول 20 سال گذشته چهار چالش اصلی با آمریکا داشته‌ایم که یکی از این چالش‌ها موشکی بوده بنابراین بحث موشکی چیز جدیدی نیست و چندین سال است که ما با آمریکایی‌ها در این زمینه درگیر هستیم.وی با بیان اینکه طرح موضوع موشکی و تحریم آن چیز جدیدی نیست، یادآور شد: ‌آنها این مساله را در سال 85 در قالب قطعنامه 1696 در شورای امنیت تصویب و مساله موشکی را به هسته ای گره زدند و من تعجب می کنم که برخی می گویند آمریکایی‌ها بعد از برجام به سراغ بحث موشکی آمده‌اند ؛ نکته جالب نیز این است که در چند سال گذشته این قطعنامه‌ها و تحریم‌ها علیه ایران وجود داشته اما صدا و سیما به قدری که اکنون به این موضوع می پردازد در گذشته به این موضوع توجه نداشت.
 
تحریم های موشکی نقض برجام نیست اما نقض فرمایشات رهبری است
معاون وزیر خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: از دید برجام تحریم‌های موشکی در صورتی که اعمال شود ناقض برجام نیست زیرا ما وقتی تست موشکی انجام دادیم خود آن‌ها نیز گفتند که این تست‌ها نقض برجام نیست و اگر آن‌ها هم به این علت تحریم کنند برجام نقض نشده است، ولی این تحریم‌ها در صورتی که اعمال شود برخلاف فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه است.وی با بیان اینکه از همان ابتدای کار تاکنون همواره منویات مقام معظم رهبری در دستور کار ما بوده تاکید کرد : از دید ما اعمال تحریم های جدید در ارتباط با فعالیت های موشکی ایران نقض برجام است چرا که اصل برای ما فرمایشات مقام معظم رهبری است، ولی از دید خود برجام ، تحریم‌های موشکی نقض برجام نیست.عراقچی با تاکید بر اینکه بحث موشکی بحث امنیتی و دفاعی ماست و اصلا در این رابطه شوخی نداریم ادامه داد: در طول مذاکرات نیز به طرف مقابل اجازه ندادیم که وارد این بحث شود. آن‌ها بعضا انتظارات عجیبی را در این ارتباط داشتند که با ایستادگی و مقاومت طرف ایرانی به این خواسته‌ها نرسیدند.این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه ما دستور العمل داشتیم که در صورت ورود طرف مقابل به بحث موشکی میز مذاکره را ترک کنیم تاکید کرد: هیچ انسان عاقلی موضوع امنیت ملی خود را مورد مذاکره قرار نمی دهد چه برسد مورد مصالحه ، و ما در سخت‌ترین شرایط قرار داشتیم ولی اجازه ندادیم که موضوع موشکی وارد مذاکرات هسته‌ای شود.
 
در حال کلنجار رفتن با آمریکایی ها در مورد محدودیت ویزای توریستی هستیم
عراقچی همچنین در مورد مصوبه کنگره آمریکا درباره اعمال محدودیت جهت سفر به ایران اظهار کرد:ما قانون ویزای آمریکا و محدودیت‌هایی را که اعمال کرده نقض برجام می دانیم و همان طور که اشاره کردم وزیر خارجه آمریکا در همان زمان نامه‌ای نوشت و گفت: دولت آمریکا از طریق ابزارهایی که در اختیار دارد تلاش می کند که این موضوع منجر به نقض برجام نشود و تاکنون بخشی از این قانون را به خصوص برای ویزاهای تجاری متوقف کردند.
ما هنوز در این زمینه و مسائل این چنینی در حال بحث و تبادل گفت‌وگو و ایمیل با آمریکایی‌ها هستیم و این یکی از موارد دعواهای مفصل ما با آمریکایی‌ها بوده است.وی با اشاره به نامه وزیر خارجه آمریکا بعد از تصویب این قانون در کنگره آمریکا ادامه داد: آن‌ها کاری کردند که بخشی از این قانون به خصوص بحثی که مربوط به ویزای تجاری است اجرایی نشود و ما در حال کلنجار رفتن با آن‌ها در ارتباط با ویزاهای توریستی هستیم . البته در طول این مدت موارد بسیار محدودی بوده است که به دلیل این قانون توریست‌ها و آژانس های مسافرتی شکایتی در این خصوص داشته باشند و بگویند که به خاطر این قانون سفر آن‌ها به ایران لغو شده است.معاون ظریف  در پایان تصریح کرد : ما اگر می خواهیم از برجام و آثار آن بهره مند شویم باید یک فضای اطمینان بخش برای شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری خارجی به وجود آوریم که در این زمینه هم ما مسئولیت داریم و هم آمریکایی‌ها و آمریکایی‌ها باید از کارشکنی‌ در این زمینه دست بردارند و ما هم باید در واقع فضا را به گونه‌ای مدیریت و آماده کنیم که آمریکایی‌ها نتوانند از این فضا سوءاستفاده کنند.

 

 

 

 

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها